presovskyregion.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Prešovský región - informačný portál

Aktuálne spravodajstvo

Turecko sa podľa Sulíka pred očami sveta mení na diktatúru

Premena Turecka na diktatúru bude podľa SaS znamenať aj zásadnú zmenu situácie z pohľadu utečeneckej krízy.ANKARA/BRATISLAVA 25. júla (WebNoviny.sk) - Nie všetci kritici a odporcovia tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sú pučisti, ale, žiaľ, režim sa k nim tak správa. Rozsah čistiek je ohromujúci. Uvádza sa v stanovisku strany Sloboda a Solidarita (SaS). POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU "Vidíme zásadný rozdiel v tom, ak je niekto nespokojný s vládou a dáva to najavo v rámci demokratických pravidiel alebo voči vláde pozdvihne zbraň a chce zmenu pomerov dosiahnuť násilím. V dnešnom Turecku sa tento rozdiel stráca a krajina sa pred očami demokratického sveta mení na diktatúru. Je pritom jasné, že Turecko, ako diktatúra, nemôže existovať v rámci NATO ani ako člen Rady Európy či ako kandidátska krajina na vstup do EÚ," hovorí predseda SaS Richard Sulík. Obrazom: Frakcia armády sa v Turecku pokúsila o štátny prevrat Premena Turecka na diktatúru bude podľa SaS znamenať aj zásadnú zmenu situácie z pohľadu utečeneckej krízy. Podľa strany Turecko už nebude bezpečnou krajinou pre Sýrčanov či Iračanov a tak sa znova zvýši nielen tlak na vonkajšie hranice EÚ, ale rovnako aj polarizácia EÚ v dôsledku ďalšej migračnej vlny. "Vyzývame vládu Slovenskej republiky ako predsedajúcu krajinu EÚ, aby tému Turecka zasadila do centra európskych diskusií. Je to otázka európskej bezpečnosti," apeluje Sulík. Strana sa domnieva, keďže Slovensko ako postkomunistická krajina má spolu s ďalšími krajinami východnej Európy osobitnú skúsenosť s politickými čistkami a diktatúrou jednej strany, má teda aj dôvod navyše ohradiť sa voči porušovaniu ľudských práv. Sulík zároveň vyzval i Radu Európy, ktorej je Turecko členom, aby využila svoj vplyv a zasadila sa za jeho "návrat do lona demokracií", kým je ešte čas. "Potlačenie pokusu o násilný prevrat sa zvrhlo na čistky za účelom absolutizácie moci jedného človeka, jednej strany. Demokratický svet takéto spôsoby nesmie pardonovať, lebo sa nám to všetkým vypomstí v ešte väčšej destabilizácii Blízkeho a Stredného východu a v ďalšom návale utečencov," uzatvára Sulík. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Turecko sa podľa Sulíka pred očami sveta mení na diktatúru

Zverejnili teaser trailer štvrtej sezóny seriálu Sherlock

Video malo premiéru na festivale Comic-Con v San Diegu, dostupné je aj prostredníctvom služby YouTube. BRATISLAVA 25. júla (WebNoviny.sk) - Tvorcovia kriminálneho seriálu Sherlock (2010) zverejnili na festivale Comic-Con v San Diegu teaser trailer nadchádzajúcej štvrtej sezóny. Jedenapolminútová ukážka, v ktorej sa okrem hlavných hrdinov ukázal aj zatiaľ neznámy zloduch v podaní Tobyho Jonesa, je dostupná aj prostredníctvom služby YouTube. Vo videu tiež možno vidieť Sherlockovho úhlavného nepriateľa Moriartyho, pričom ukážky naznačujú, že sa seriál bude odohrávať aj mimo Londýna, kde titulný hrdina rieši väčšinu svojich prípadov. Štvrtá séria obľúbeného projektu sa dostane na televízne obrazovky v roku 2017. Seriál Sherlock, ktorého tvorcami sú Steven Moffat a Mark Gatiss, preniesol hrdinu kníh Sira Arthura Conana Doyla, detektíva Sherlocka Holmesa, z prelomu 19. a 20. storočia do súčasnosti. Tretiu sériu vysielala televízia BBC po dvoch rokoch čakania v januári 2014. Tento rok v januári sa na obrazovky dostal špeciál s podnázvom The Abominable Bride. Nakrúcanie dlho spomaľovala predovšetkým pracovná zaneprázdnenosť oboch predstaviteľov hlavných úloh, Benedicta Cumberbatcha (Holmes) a Martina Freemana (Watson). Seriál predvlani získal sedem cien Primetime Emmy vrátane trofejí pre Cumberbatcha a Freemana a taktiež pre Moffata v kategórii Najlepší scenár miniseriálu, televízneho filmu alebo dramatického špeciálu. Informácie pochádzajú z webstránky www.digitalspy.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zverejnili teaser trailer štvrtej sezóny seriálu Sherlock

Na Rely Tatry triumfoval domáci jazdec Ondrej

Pilot automobilu Škoda Fabia WRC zvíťazil až v siedmich z deviatich rýchlostných skúšok. POPRAD 25. júla (WebNoviny.sk) - Domáci jazdec Tomáš Ondrej triumfoval na 43. ročníku Rely Tatry, treťom podujatí seriálu majstrovstiev Slovenska. Dvadsaťosemročný pilot automobilu Škoda Fabia WRC zvíťazil až v siedmich z deviatich rýchlostných skúšok a v konečnom hodnotení zdolal Čecha Pavla Valouška o 32,2 sekundy. Na treťom mieste klasifikovali maďarského pretekára Andrása Hadika, ktorý za Ondrejom zaostal o viac ako jednu minútu. Dvaja najväčší favoriti Rely Tatry Slovák Jaroslav Melichárek a Poliak Grzegorz Grzyb museli odstúpiť pre technické problémy. Najbližšie podujatie seriálu M-SR sa uskutoční 11. - 13. augusta v okolí Lubeníku. Výsledky - Rely Tatry 2016: 1. Tomáš Ondrej (SR) Škoda Fabia WRC 47:35,6 min, 2. Pavel Valoušek (ČR) Škoda Fabia R5 +32,2 s, 3. András Hadik (Maď.) Ford Fiesta R5 +1:08,5 min, 4. Vlastimil Majerčák (SR) Ford Fiesta R5 +1:24,8, 5. Jaromír Tomaštík (ČR) Subaru Impreza WRC +1:49,4, 6. Tomáš Kukučka (SR) Škoda Fabia R5 +3:39,6 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na Rely Tatry triumfoval domáci jazdec Ondrej

Tvorcovia Upírskych denníkov potvrdili koniec po ôsmej sérii

O pravdepodobnom konci seriálu informoval už v apríli predstaviteľ upíra Damona Salvatoreho Ian Somerhalder. BRATISLAVA 25. júla (WebNoviny.sk) - Tvorcovia amerického seriálu Upírske denníky (2009) potvrdili, že pripravovaná ôsma sezóna bude jeho posledná. Urobili tak počas festivalu Comic-Con v kalifornskom San Diegu. "Je to tu. Toto je náš posledný Comic-Con, pretože budeme mať poslednú sezónu Upírskych denníkov,” povedala producentka a scenáristka projektu Julie Plec. "Je to horkosladké a emotívne. Do piatich minút budeme všetci plakať,” dodala. Predstaviteľ upíra Damona Salvatoreho Ian Somerhalder, ktorý o konci seriálu hovoril už v apríli, sa na festivale poďakoval fanúšikom za podporu. "Ďakujeme vám, ďakujeme vám, milujeme vás. Táto šou obohatila môj život viac ako čokoľvek iné v mojej kariére a bude navždy v mojom srdci. Sme rodina,” povedal. Tvorcovia tiež zverejnili rozlúčkové video, v ktorom spolu s hercami spomínali na projekt a čo všetko im dal. Nahrávka je dostupná aj prostredníctvom služby YouTube. Spomínaná ôsma sezóna sa na americké televízne obrazovky dostane 21. októbra a bude mať 16 epizód. Vysielať ju bude televízna stanica CW. v V projekte si už zahrali aj Paul Wesley, Candice King, Kat Graham, Zach Roerig, Michael Trevino či Nina Dobrev. Informácie pochádzajú z webstránky www.usmagazine.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tvorcovia Upírskych denníkov potvrdili koniec po ôsmej sérii

Pred nočným klubom vo Fort Myers sa strieľalo

V nočnom klube v meste Fort Myers sa konala tínedžerská oslava. Svedkovia uviedli, že bolo počuť až 30 výstrelov.FORT MYERS 25. júla (WebNoviny.sk) - Dvaja ľudia zahynuli a najmenej 14 ďalších utrpelo zranenia pri streľbe pred nočným klubom v meste Fort Myers v americkom štáte Florida, informovala televízia NBC News. K incidentu došlo v pondelok okolo 00.30 h miestneho času. Polícia potvrdila dve obete a 14-16 zranených. Podľa spravodajskej stanice BBC sa v klube konala tínedžerská oslava. Svedkovia uviedli, že bolo počuť až 30 výstrelov, uviedla agentúra DPA. Podľa NBC News sú obeťami dvaja muži. Polícia zadržala podozrivého strelca na inom mieste a začala pátrať po ďalších osobách, ktoré mohli byť zapletené do incidentu. Motív činu zatiaľ nezistila. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pred nočným klubom vo Fort Myers sa strieľalo

Ľubomír Vážny už nastúpil na čelo Sociálnej poisťovne

Ľubomír Vážny vo funkcii šéfa Sociálnej poisťovne nahradil poslanca za Smer-SD Dušana Muňka, ktorému sa skončilo funkčné obdobie.BRATISLAVA 25. júla (WebNoviny.sk) - Na pozíciu generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne namiesto Dušana Muňka už nastúpil poslanec za stranu Smer-SD, bývalý vicepremiér pre investície a exminister dopravy Ľubomír Vážny. Vážneho ako šéfa poisťovne s účinnosťou od 24. júla tohto roka schválila vláda ešte začiatkom tohto mesiaca. Funkčné obdobie šéfa poisťovne trvá šesť rokov a jeho mzda predstavuje 6-násobok priemernej mzdy na Slovensku, čo je aktuálne 5298 eur. Ľubomír Vážny vo funkcii šéfa poisťovne nahradil poslanca za Smer-SD Dušana Muňka, ktorému sa skončilo funkčné obdobie. Muňko pritom na túto pozíciu nastúpil ešte koncom augusta 2008. Vláda Ivety Radičovej ho však z tejto funkcie odvolala koncom augusta 2010. Vtedajšia premiérka to zdôvodnila tým, že Muňko závažne porušil zákony v oblasti hospodárenia Sociálnej poisťovne. Na post generálneho riaditeľa poisťovne namiesto Muňka nastúpil Ľuboš Lopatka. Ústavný súd SR však v lete 2012 rozhodnutie vlády Ivety Radičovej o odvolaní Muňka z funkcie šéfa poisťovne zrušil ako protiústavné. V júli 2012 sa Ľuboš Lopatka vzdal svojej funkcie a na post generálneho riaditeľa poisťovne sa vrátil Dušan Muňko. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ľubomír Vážny už nastúpil na čelo Sociálnej poisťovne

Žltý, najbojovnejší, zelený. Tu sú top momenty Sagana na Tdf

Tri etapové víťazstvá, dlhé kilometre v únikoch, pomoc tímovým kolegom z Tinkoffu, tri dni v žltom drese lídra pretekov, červený číslo pre najbojovnejšieho pretekára pelotónu, rekordný počet bodov v súboji o zelený dres, jazda na zadnom kolese - aj taká bola Tour de France v podaní Petra Sagana, ktorý piatykrát vyhral bodovaciu súťaž, čo je z hľadiska histórie druhý najlepší výsledok.PARÍŽ 25. júla (WebNoviny.sk) - Ak mal niekto obavy, ako Peter Sagan zvládne Tour de France v dúhovom drese majstra sveta a s víťazstvom na jednej z najväčších jarných klasík vo vrecku, mohol zostať pokojný. VŠETKO O TOUR DE FRANCE Dvadsaťšesťročný Žilinčan nie je typ športovca, ktorý sa obzerá po okolnostiach a nechá sa nimi ovplyvňovať. Na francúzskych cestách ukázal obrovské individuálne umenie, ale bol aj silnou zložkou svojho tímu Tinkoff. Zopakoval husársky kúsok zo svojej prvej Tour de France spred štyroch rokov, keď triumfoval v troch etapách a pridal aj ďalších päť pódiových umiestnení. Zelený dres víťaza bodovacej súťaže po piaty raz za sebou doviezol do Paríža, čo je z hľadiska histórie druhý najlepší výsledok. Tentoraz k nemu pridal aj tri dni v žltom drese lídra pretekov, z pohľadu slovenskej cyklistiky novinka a historický počin. Obrazom: Najkrajšie momenty z 21. etapy Tour de France Sagan bol takpovediac všade. Nechýbal v boji o víťazstvo v koncovkách rovinových, aj tých mierne zvlnených etáp, ale dlhé kilometre odtiahol vpredu aj vo vysokých kopcoch, aby pomohol svojím tímovým kolegom - Rafalovi Majkovi k bodkovanému dresu víťaza vrchárskej súťaže a Romanovi Kreuzigerovi k celkovému umiestneniu v najlepšej desiatke. Vrcholný kúsok žilinský rodák predviedol v 11. etape z Carcassonne do Montpellieru (162,5 km), keď 12 km pred cieľom spolu s kolegom z tímu Maciejom Bodnarom využili moment zaváhania pelotónu a v bočnom vetre vyprovokovali miniúnik, v ktorom potiahli za sebou aj Christophera Frooma a Gerainta Thomasa. Diváci v Montpellieri videli vskutku nevídaný boj o etapové víťazstvo v podaní lídra celkového poradia s prvým mužom bodovacej súťaže. Zo súboja žltého so zeleným mužom pelotónu vyšiel ako víťaz lepší šprintér. Sagana za jeho neutíchajúcu aktivitu v etapách odmenilo vedenie pretekov červeným číslom pre najbojovnejšieho pretekára pelotónu. Keď si ho v nedeľu večer preberal pod parížskym Víťazným oblúkom, cyklistický svet zrejme nezapochyboval, že je v správnych rukách. Odporúčame: Obrazom: Šampanské a skvelý Saganov špurt, to bol záver Tour Froome použil zaužívaný scenár k triumfu na Tour de France Pozrite sa, koľko zarobil Peter Sagan na Tour de France Saganovi chýbali centimetre, píšu médiá o závere TdF Sagan sa stal najbojovnejším cyklistom Tour de France 2016 Tiňkov zložil Saganovi poklonu, želá mu obhájenie titulu Obrazom: Najkrajšie momenty Petra Sagana na Tour de France 2016 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Žltý, najbojovnejší, zelený. Tu sú top momenty Sagana na Tdf

Pod oknami bytovky v Malackách našli mŕtveho muža

Muž zrejme spadol z 8. pochodia, polícia prípad vyšetruje.BRATISLAVA 25. júla (WebNoviny.sk) - Polícia z Malaciek vyšetruje okolnosti smrti 65-ročného muža, ktorý zrejme spadol z ôsmeho poschodia bytového domu na Veľkomoravskej ulici v Malackách. Ako ďalej agentúru SITA informovala bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová, polícia prijala dnes okolo 7:00 oznámenie, že pod oknami bytovky leží nehybné telo muža. Obhliadajúci lekár po príchode na miesto konštatoval smrť. Ďalšie okolnosti sú predmetom vyšetrovania. Poverený príslušník PZ začal v tomto prípade trestné stíhanie za usmrtenie. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pod oknami bytovky v Malackách našli mŕtveho muža

Pozrite sa, koľko zarobil Peter Sagan na Tour de France

Na Tour de France najviac zarobil tím Sky, na druhom mieste je Ag2r La Mondiale a prvú trojku uzatvára Movistar.PARÍŽ 25. júla (WebNoviny.sk) - Slovenský cyklista Peter Sagan zarobil na Tour de France 2016 na odmenách za umiestnenia v etapách a na prémiách, celkové poradie, nosenie žltého a zeleného dresu a víťazstvo v bodovacej súťaži celkovo 114 180 eur. VŠETKO O TOUR DE FRANCE Výraznou mierou sa podieľal na celkovom finančnom výsledku tímu Tinkoff (189 470 eur). Sagan dostal za zisk zeleného dresu 25-tisíc eur, za cenu pre najbojovnejšieho jazdca celej Tour 20-tisíc eur. Za každý deň v žltom tričku bral 500 eur, zelenom 300. Jeho prvé miesta boli odmenené sumou 11-tisíc eur. Financie bral za každé etapové umiestnenie do 20. pozície. Obrazom: Najkrajšie momenty Petra Sagana na Tour de France 2016 Organizátori rozdelili na odmenách celkovo 2 295 850 eur. Najväčšiu časť získal tím Sky vďaka víťazstvu Christophera Frooma v celkovom poradí. Brit okrem cenného prvenstva dostal aj prémiu 500-tisíc eur, tím Sky celkovo zinkasoval na Tour 2016 sumu 599 240 eur. Na druhej priečke skončil tím Ag2r La Mondiale so zárobkom 247 140 eur a tretiu pozíciu so sumou 229 350 eur obsadil Movistar. Saganov Tinkoff bol štvrtý. Obrazom: Najkrajšie momenty z 21. etapy Tour de France Rebríček zárobkov tímov na Tour de France 2016: 1. Sky 599 240 eur, 2. Ag2r La Mondiale 247 140, 3. Movistar 229 350, 4. Tinkoff 189 470, 5. Orica-BikeExchange 158 810, 6. BMC Racing 121 170, 7. Lotto Soudal 90 860, 8. Dimension Data 88 590, 9. Etixx-QuickStep 87 610, 10. Kaťuša 68 500,... 20. LottoNL-Jumbo 21 750, 21. Fortuneo-Vital Concept 20 120, 22. Cannondale-Drapac 14 100 Odporúčame: Obrazom: Žltý, najbojovnejší, zelený. Tu sú top momenty Sagana na Tdf Obrazom: Šampanské a skvelý Saganov špurt, to bol záver Tour Froome použil zaužívaný scenár k triumfu na Tour de France Saganovi chýbali centimetre, píšu médiá o závere TdF Sagan sa stal najbojovnejším cyklistom Tour de France 2016 Tiňkov zložil Saganovi poklonu, želá mu obhájenie titulu Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pozrite sa, koľko zarobil Peter Sagan na Tour de France

Cibulkovej premožiteľka získala titul v Stanforde

Americká tenistka Venus Williamsová vo finále turnaja v Stanforde nestačila na Britku Johannu Kontovú.STANFORD 25. júla (WebNoviny.sk) - Britská tenistka Johanna Kontová ovládla dvojhru na turnaji WTA Premier Bank of the West Classic v americkom Stanforde. Dvadsaťpäťročná rodáčka z austrálskeho Sydney triumfovala v nedeľňajšom finále nad domácou jednotkou "pavúka" Venus Williamsovou za 140 minút 7:5, 5:7, 6:2. Kontová v semifinále premohla Slovenku Dominiku Cibulkovú. Finále štvorhry v Stanforde sa stalo korisťou domácej dvojice Raquel Atawová, Abigail Spearsová. Dvojhra - finále: Johanna Kontová (V. Brit.-3) - Venus Williamsová (USA-1) 7:5, 5:7, 6:2 za 140 minút Štvorhra - finále: Raquel Atawová, Abigail Spearsová (USA-2) - Darija Juraková, Anastasia Rodionovová (Chor./Aus.-3) 6:3, 6:4 za 66 minút Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cibulkovej premožiteľka získala titul v Stanforde

Z idúceho rýchlika Galán vypadlo trojročné dieťa, neprežilo

Vlak smeroval z Luhačovíc do Prahy a dieťa vypadlo z okna vlaku.BRNO 25. júla (WebNoviny.sk) - Trojročné dieťa vypadlo v nedeľu popoludní za jazdy z vlaku medzi stanicami Olomouc a Zábřeh na Morave. Dieťa pád neprežilo, informoval olomoucký hovorca polície Josef Bednařík. Český rozhlas uviedol, že vlak R 884 Galán smeroval z Luhačovíc do Prahy a dieťa vypadlo z okna vlaku. Privolaná letecká záchranná služba z Olomouca konštatovala už iba smrť dievčatka, dodal iDNES.cz. Prípad vyšetruje kriminálna polícia. Železničnú premávku na trati dočasne zastavili a následne o 17.50 obnovili v spomalenom režime po jednej trati, v dôsledku čoho vlaky nabrali v smere na Olomouc i na Prahu až dvojhodinové meškania. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Z idúceho rýchlika Galán vypadlo trojročné dieťa, neprežilo

Stratená peňaženka môže troch mladíkov dostať do väzenia

Mužov obvinili z prechovávania drog, lebo jeden z nich stratil peňaženku, ktorú neznámy nálezca odovzdal polícii.HOUMA 25. júla (WebNoviny.sk) - Traja muži boli v americkom štáte Louisiana obvinení z prechovávania drog po tom, ako neznámy nálezca odovzdal úradom náprsnú tašku s vodičským preukazom a metamfetamínom, ktorú jeden z nich stratil. Informovala o tom v pondelok agentúra AP. Podľa šerifa v okrese Terrebonne v Louisiane Jerryho Larpentera sa pri prehliadke hotelovej izby, ktorú trojica podozrivých obývala, našli aj lieky na lekársky predpis a marihuana. Jacoba Meserveya, Brennena Orra (obaja 22) a Treytona Davisa (21) zo štátu Utah zadržali v piatok a obvinili ich z viacerých trestných činov súvisiacich s držaním a výrobou omamných látok. Všetkých prepustili na kauciu 25.000 dolárov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Stratená peňaženka môže troch mladíkov dostať do väzenia

Šéf al-Káidy vyzval na únosy západných rukojemníkov

Ajman Zawáhirí sa podľa predpokladov ukrýva v oblasti hranice Afganistanu a Pakistanu, ktorá je základňou radikálneho hnutia Taliban.ISLAMABAD 25. júla (WebNoviny.sk) - Vodca teroristickej organizácie al-Káida Ajman Zawáhirí v rozhovore zverejnenom na internete vyzval bojovníkov, aby unášali západných rukojemníkov a vymieňali ich za uväznených džihádistov. Informovala o tom v nedeľu monitorovacia služba SITE. Zawáhirí na zvukovej nahrávke podľa správy apeloval na svoju globálnu militantnú sieť, aby unášala občanov západných krajín, "pokým neoslobodí posledného moslimského väzňa a poslednú moslimskú väzenkyňu vo väzniciach križiakov, odpadlíkov a nepriateľov islamu". Oznámenie SITE prevzala tlačová agentúra Reuters s poznámkou, že nemohla overiť autentickosť nahrávky. Zawáhirí sa podľa predpokladov ukrýva v oblasti hranice Afganistanu a Pakistanu, ktorá je základňou radikálneho hnutia Taliban. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Šéf al-Káidy vyzval na únosy západných rukojemníkov

V nemeckom Ansbachu sa odpálil Sýrčan, nálož mal v batohu

Sýrčan prišiel do Nemecka pred dvoma rokmi a podal žiadosť o azyl, ktorú mu však vlani zamietli. V krajine mohol napriek tomu zostať vzhľadom na občiansku vojnu v Sýrii. ANSBACH 25. júla (WebNoviny.sk) - Pri výbuchu v bavorskom Ansbachu zahynul v nedeľu večer 27-ročný utečenec zo Sýrie, ktorý podľa vyšetrovateľov nálož odpálil pri vstupe na miestny hudobný festival. Ďalších 12 ľudí utrpelo zranenia, z nich traja vážne. Polícia skúma, či nešlo o teroristický čin, pričom nevylučuje, že sa duševne labilný muž mohol radikalizovať, informovala agentúra DPA. Bavorský minister vnútra Joachim Herrmann pre DPA v pondelok skoro ráno povedal, že osobne považuje za "veľmi pravdepodobné, že sa tu odohral skutočný islamistický samovražedný útok". STREĽBA V MNÍCHOVE Minister predtým poskytol aktuálne informácie na tlačovej konferencii v Ansbachu spolu s predstaviteľmi polície a prokuratúry. Vyplýva z nich, že Sýrčan prišiel do Nemecka pred dvoma rokmi a podal žiadosť o azyl, ktorú mu však vlani zamietli. Hovorca nemeckého ministerstva vnútra Tobias Plate však povedal, že Sýrčana mal byť deportovaný do Bulharska. Podľa agentúry AP hovorca uviedol, že Sýrčania nemôžu byť deportovaní priamo do Sýrie vzhľadom na tamojšiu situáciu. Plate však nevedel povedať, prečo sa deportácia 27-ročného neúspešného žiadateľa o azyl do Bulharska neuskutočnila. Nie je známe ani to, kedy ho mali deportovať. Obrazom: Streľba v Mníchove Obsah batohu mohol zraniť a zabiť ešte viac ľudí Muž bol podľa Herrmanna známy polícii v Ansbachu, kde dlhšie býval. V minulosti sa už najmenej dvakrát pokúsil o samovraždu a bol istý čas umiestnený na psychiatrickej klinike. Nie je však jasné, či mal v nedeľu v úmysle spáchať samovraždu alebo zabiť aj iných ľudí. Policajný viceprezident z neďalekého Norimbergu Roman Fertinger uviedol, že 27-ročný muž mal výbušné zariadenie v batohu. Ak by sa mu podarilo dostať na hudobný festival, na ktorom bolo 2500 návštevníkov, určite by podľa neho bolo obetí viac. Sýrčana však nevpustili na miesto podujatia, pretože nemal vstupenku. Minister Herrmann povedal, že obsah batohu "mohol zraniť a zabiť ešte viac ľudí". Podľa Fertingera sa v ňom nachádzali ostré kúsky kovu, ktoré našli rozptýlené v širokom okolí. Vyšetrovatelia našli mobilný telefón muža, ktorý skúmajú. Objasniť chcú tiež, v akom prostredí sa muž pohyboval a odkiaľ mal výbušniny. Tretí krvavý incident v priebehu jedného týždňa K explózii došlo okolo 22.12 h pred vinárňou v bezprostrednej blízkosti vstupu na hudobný festival Ansbach Open 2016, ktorý okamžite zrušili a návštevníkov evakuovali. Polícia uzavrela celé centrum 40-tisícového mesta, do ktorého privolali aj posily z okolitého regiónu. Nasadených bolo 200 policajtov vrátane príslušníkov špeciálnych jednotiek a 350 hasičov a pracovníkov záchranných služieb. Ďalšie útoky v Nemecku: Sýrsky migrant zabil ženu mačetou Mladík napadol sekerou ľudí vo vlaku, kričal \'Alláhu akbar\' V Bavorsku ide o tretí krvavý incident v priebehu jedného týždňa. V piatok večer 18-ročný útočník zastrelil v nákupnom centre v Mníchove deviatich ľudí a následne spáchal samovraždu. Predtým 17-ročný mladík v pondelok vo Würzburgu sekerou vážne zranil cestujúcich vo vlaku. Minister Herrmann uviedol, že ďalší útok zrejme len zvýši obavy ľudí, a vyjadril pobúrenia nad tým, že azylová ochrana je pohŕdavo zneužívaná, čomu je podľa neho potrebné zabrániť. Oznámil súčasne, že krajinská vláda bude na dnešnom zasadnutí hovoriť o dôsledkoch po útoku v Ansbachu so zameraním okrem iného na zvýšenie ochrany obyvateľstva. V Ansbachu sa nachádza aj základňa americkej armády. Jej hovorca uviedol, že nemá informácie o výbuchu, informovala agentúra Reuters. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V nemeckom Ansbachu sa odpálil Sýrčan, nálož mal v batohu

Tisíce ľudí na námestí v Istanbule odsúdili pokus o prevrat

Turecko vyhlásilo po pokuse o prevrat na tri mesiace výnimočný stav a pozatýkalo vyše 13 000 ľudí v armáde, súdnictve a ďalších inštitúciách.ISTANBUL 25. júla (WebNoviny.sk) - Desaťtisíce ľudí sa v nedeľu zúčastnili na zhromaždení na podporu demokracie na istanbulskom námestí Taksim, kde odsúdili pokus o prevrat v Turecku z 15. júla. Míting zorganizovala opozičná Republikánska ľudová strana (CHP), ale vo vzácnej jednote ho podporila aj vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, informovala stanica BBC. POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU Turecko zažilo v uplynulých desaťročiach niekoľko prevratov V mori červených vlajok a transparentov bolo vidno heslá ako "Bránime republiku!" či "Nie prevratu, nie diktatúre". Turecko, ktoré je členom NATO, zažilo v uplynulých desaťročiach niekoľko prevratov, pripomenula tlačová agentúra AP. Obrazom: Frakcia armády sa v Turecku pokúsila o štátny prevrat Vodca CHP Kemal Kiličdaroglu na mítingu vyhlásil, že "demokracia zvíťazila", súčasne však varoval pred nebezpečenstvami autoritárskeho režimu bez toho, aby priamo menoval prezidenta Erdogana. Turecko vyhlásilo po pokuse o prevrat na tri mesiace výnimočný stav a pozatýkalo vyše 13.000 ľudí v armáde, súdnictve a ďalších inštitúciách. Mnohí zo stúpencov CHP na námestí Taksim mávali vlajkami, na ktorých mali portrét zakladateľa moderného Turecka, Mustafu Kemala Atatürka. Oceľové bariéry vztýčené okolo námestia Na mítingu sa zúčastnili starosta Istanbulu a viacerí členovia vedenia AKP. Kiličdaroglu v nedeľu zdôraznil význam slobody tlače a slobody zhromažďovania, ako aj nebezpečenstvá diktatúry. Povedal tiež, že "štát nemôže byť riadený zlobou, hnevom a predsudkami. Tí, ktorí sú zodpovední za prevrat, by mali byť v súlade so zákonom súdení..." "Pokus o prevrat sa uskutočnil proti nášmu demokratickému, sekulárnemu, sociálnemu štátu, v ktorom vládne zákon," uviedol Kiličdaroglu. Provládne televízne stanice vysielali jeho vystúpenie v priamom prejave, čo BBC označila za zriedkavý jav. Účastníkov zhromaždenia na námestí Taksim chránili oceľové bariéry vztýčené okolo námestia. Ľudia sa naň dostali, až keď prešli cez bezpečnostné kontroly, keďže okrem povstania Turecko zasiahli v ostatnom čase smrtiace bombové a iné útoky pripisované skupine Islamský štát a kurdským povstalcom. Agentúra AP uviedla, že opozičná CHP má blízko k sekulárnym generálom, ktorí mali v minulosti v rukách armádu. Strana však stratila vplyv po tom, ako sa k moci dostal pred vyše desaťročím Erdogan. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tisíce ľudí na námestí v Istanbule odsúdili pokus o prevrat

Zadržali kamaráta útočníka z Mníchova, možno o čine vedel

Nemecká polícia varovala pred ďalšími činmi napodobňujúcimi útok z Mníchova.MNÍCHOV 25. júla (WebNoviny.sk) - Nemecká polícia zadržala 16-ročného kamaráta útočníka z Mníchova pre podozrenie, že mohol vedieť o plánovaní streľby z piatkového večera. Oznámil to v nedeľu večer policajný hovorca v bavorskej metropole, informuje agentúra DPA. STREĽBA V MNÍCHOVE Zadržaného podľa hovorcu vyšetrujú pre obvinenie z neoznámenia plánovaného trestného činu. Polícii sa prihlásil už v piatok krátko po streľbe v obchodnom centre Olympia, pretože poznal útočníka, ktorý zastrelil deväť ľudí a následne aj sám seba. Vyšetrovatelia v nedeľu odhalili rozpory v jeho výpovediach, preto ho špeciálna jednotka večer zadržala v jeho byte v mestskej časti Laim. Obrazom: Streľba v Mníchove Vyšetrovatelia tiež preverujú, či je zadržaný zodpovedný za výzvu na Facebooku na nedeľné stretnutie v kine neďaleko mníchovskej hlavnej železničnej stanice. Správa sa totiž podobá na výzvu 18-ročného útočníka rovnako z Facebooku, na ktorej zverejnil pozvanie do reštaurácie rýchleho občerstvenia, kde streľbu spustil. Polícia súčasne varovala pred ďalšími činmi napodobňujúcimi útok z piatka. V oznámení dodala, že pri prehliadke kina nenašla nič podozrivé. Odporúčame: Video: V Mníchove sa strieľalo, útočník je mŕtvy (online) Útočník z Mníchova bol šikanovaný, zbraň mal zo Slovenska Zistili viac o útočníkovi z Mníchova, prehľadali jeho byt Video: Jeden zo svedkov natočil streľbu v Mníchove V Mníchove zabíjal 18-ročný Nemec iránskeho pôvodu Bavorský minister vnútra Joachim Herrmann v nedeľu večer vyjadril pochybnosti o tom, že úmysly páchateľa z obchodného centra bolo možné odhaliť skôr. Lekári, ktorí mladého muža predtým vyšetrovali kvôli duševnému ochoreniu, poukázali skôr na hrozbu samovraždy. "Žiaden nepovedal, že uňho videl hrozbu, že by mohol byť agresívny voči iným ľuďom," povedal Herrmann v programe televízie ARD. Reportérka novín Süddeutsche Zeitung, Annette Ramelsbergerová, v rovnakej relácii naopak uviedla, že hovorila so spolužiakmi páchateľa a tí jej povedali o vyhrážkach mladého muža, že ich všetkých zabije alebo spácha atentát. Podľa doterajších zistení vyšetrovateľov nebol medzi obeťami streľby žiaden zo spolužiakov útočníka. Ten mal byť podľa správ v roku 2012 terčom šikanovania zo strany spolužiakov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zadržali kamaráta útočníka z Mníchova, možno o čine vedel

V Nemecku stúpol počet neplnoletých utečencov bez sprievodu

Nemecko dostalo do konca júna 17 909 žiadostí o azyl od detí a dospievajúcich, ktorí pricestovali do krajiny bez rodiny.BERLÍN 25. júla (WebNoviny.sk) - Počet neplnoletých utečencov bez sprievodu dospelého, ktorí požiadali v Nemecku o azyl, prudko vzrástol. Za prvú polovicu roku 2016 dosiahol šesťnásobok počtu za rovnaké obdobie v roku 2015, informovala tlačová agentúra DPA. Odvoláva sa na odpoveď vlády na parlamentnú interpeláciu. Vyplýva z nej, že Nemecko dostalo do konca júna 17 909 žiadostí o azyl od detí a dospievajúcich, ktorí pricestovali do krajiny bez rodiny. V prvej polovici roku 2015 bolo takýchto žiadostí zaevidovaných 3024. Debata o schopnosti Nemecka prijať všetkých týchto mladých ľudí sa vystupňovala v pondelok, keď 17-ročný žiadateľ o azyl zranil pri útoku so sekerou a nožom v regionálnom vlaku v Bavorsku štyroch cestujúcich a po vystúpení z vlaku ešte jednu miestnu ženu. Mnohí z detských migrantov trpia posttraumatickou stresovou poruchou, dodala DPA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Nemecku stúpol počet neplnoletých utečencov bez sprievodu

Ochrana detí pred slnkom je životne dôležitá

Odborníci upozorňujú, že UV žiarenie obsiahnuté v slnečných lúčoch prináša vysoké riziko vzniku rakoviny kože. Pred nadmerným opaľovaním sa treba chrániť už od útleho veku, pretože ochorenie môže vypuknúť až po rokoch.BANSKÁ BYSTRICA 25. júla (WebNoviny.sk) - Letné mesiace okrem relaxu a oddychu so sebou prinášajú aj vážne nástrahy, medzi ktoré patrí aj nadmerné vystavenie detí ultrafialovému žiareniu. V rámci prevencie treba motivovať deti tak, aby sa chránili pred slnečným žiarením, pretože medzi najvýznamnejšie faktory všetkých typov kožných nádorov v bielej populácii patrí ultrafialové žiarenie. Kožné defekty sa pritom nemusia prejaviť okamžite "Slnko je zdrojom života na zemi a slnečné žiarenie je nevyhnutné pre mnoho životne dôležitých pochodov. Pomáha v koži vytvárať dôležitý vitamín D nevyhnutný k správnemu metabolizmu kostí, správnej stavbe a rastu zubov, prevencii osteoporózy, pomáha vstrebávaniu vitamínu A, je nevyhnutný v tehotenstve, v starobe, počas kojenia. Má však aj negatívne účinky. Prenikaním cez kožu podporuje vznik agresívnych molekúl, ktoré napádajú membrány buniek, a tým spôsobujú poškodenie a rýchlejšie starnutie pokožky." konštatuje vedúca Oddelenia detí a mládeže banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Katarína Slotová. Vysvetľuje, že koža má obmedzenú schopnosť regenerácie a môže sa stať, že niektoré bunky ostanú trvale poškodené. Kožné defekty sa pritom nemusia prejaviť okamžite, ale až po rokoch. Nárazové, nepravidelné a nadmerné vystavenie ľudí najmä so svetlou pokožkou slnku, obzvlášť v detstve, je hlavným rizikovým faktorom melanómu, zhubnej rakoviny pigmentových buniek v pokožke. Prehrešky ako niekoľkonásobné spálenie pokožky v detstve alebo v mladom veku sa kumulujú a až po rokoch môžu vyústiť do malígneho nádoru. Aj keď sa nikdy nespálite, môže vám hroziť zhubná forma nádoru Aj ľuďom, ktorí sa nikdy nespália, môže časom hroziť zhubná forma nádoru, pokiaľ sú často a dlho vystavovaní slnečnému žiareniu. "Podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny je UV žiarenie v najvyššej kategórii rizika vzniku rakoviny kože," zdôrazňuje Slotová. Pretože melanóm je prepojený s vystavením UV žiareniu v detstve, je možné mu účinne predchádzať niektorými jednoduchými opatreniami. Hlavný dôraz sa kladie na výchovu detí a mladých ľudí, aby obmedzili pobyt na slnku tak, že nebudú vystavení slnečnému žiareniu počas hodín, keď je žiarenie najintenzívnejšie. A to je približne dve hodiny pred poludním a dve hodiny popoludní. Nosenie slnečných okuliarov, klobúka a trička sú ďalšími jednoduchými, ale účinnými opatreniami na znižovanie vystavenia detí UV žiareniu. V našich zemepisných šírkach absorbujú deti UV žiarenie potrebné na vývoj ich kostí a mäkkého tkaniva prostredníctvom normálnych exteriérových aktivít. Pre pobyt na slnku podľa odborníkov platí, že stačí ak dva razy za týždeň po dobu pätnástich minút vystavíme tvár bez opaľovacieho krému slnku a máme vitamínu D dostatok, konštatuje na záver tlačovej správy hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ochrana detí pred slnkom je životne dôležitá

Európska únia zvažuje pre Britániu migračnú \'brzdu\'

Guardian predpokladá, že sa proti návrhu ozve okrem Francúzska aj Poľsko a ďalšie krajiny strednej a východnej Európy.BRUSEL 25. júla (WebNoviny.sk) - Diplomati v Európskej únii pracujú na dohode, ktorá by poskytla novej britskej premiérke Therese Mayovej väčšie ústupky ako tie, ktoré si vyjednal jej predchodca David Cameron, a to napriek francúzskym pochybnostiam, napísal britský denník Guardian. Uviedol, že v rámci potenciálnej dohody o brexite zvažujú európske metropoly plán poskytnúť Veľkej Británii výnimku z pravidiel o voľnom pohybe v trvaní do sedem rokov, pričom by jej počas tohto času zostal prístup na jednotný trh EÚ. Podľa britských predstaviteľov ide iba o jeden z návrhov Vysokopostavené zdroje v Británii a EÚ denníku potvrdili, že napriek silnému počiatočnému odporu francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda pri rokovaní s premiérkou Mayovou minulý týždeň, sa zvažuje myšlienka na núdzovú brzdu obmedzujúcu voľný pohyb osôb. VŠETKO O BREXITE Ak by sa takáto dohoda uzavrela a bola časovo obmedzená, podľa diplomatov by to zmiernilo britské obavy z prisťahovalectva z iných členských krajín EÚ a zachovalo krajine plný prístup na jednotný trh EÚ. Guardian predpokladá, že sa proti návrhu ozve okrem Francúzska aj Poľsko a ďalšie krajiny strednej a východnej Európy. Zdôrazňuje ale jeho prednosť - obmedzil by ekonomický šok, ktorý by brexitom utrpela ekonomika EÚ, keďže by Británia zostala členom jednotného trhu. Spôsobil by tak menšie politické škody európskemu projektu, ako úplný rozchod s Britániou. Podľa britských predstaviteľov ide iba o jeden z návrhov, ktoré majú na stole. Podobnú možnosť má aj Nórsko Ak by Británia takúto dohodu uzavrela, musela by naďalej platiť významný príspevok do rozpočtu EÚ, hoci pravdepodobne nižší ako teraz, a prišla by o právomoc rozhodovať o pravidlách jednotného trhu, pretože by nebola plnoprávnym členom únie, pokračuje Guardian. Akákoľvek núdzová brzda poskytnutá Británii by musela byť časovo obmedzená, aby neporušovala zmluvy EÚ, povedala denníku Nathalie Tocciová, ktorá je osobitnou poradkyňou Federicy Mogheriniovej, vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku a súčasne zástupkyňou riaditeľa v Ríme sídliaceho Inštitútu pre medzinárodné záležitosti. Cameron vyjednal s EÚ núdzovú brzdu, ktorá by bola Británii umožnila obmedziť počty migrantov z EÚ a ich prístup k pracovným benefitom počas štyroch rokov od príchodu do krajiny. Británia by bola mohla uplatniť túto brzdu počas siedmich rokov, ale po referende, v ktorom sa rozhodla pre brexit, EÚ vyhlásila dohodu za neaktuálnu, dodal Guardian. Dodal, že podobnú možnosť uplatniť "bezpečnostné opatrenia" v prípade dlhodobých "vážnych ekonomických, sociálnych alebo environmentálnych problémov" má napríklad Nórsko, ktoré má plný prístup na jednotný trh a nie je členom EÚ, nikdy ju však neuplatnilo. Podľa diplomatov zo strachu z odvetných opatrení zo strany členských krajín EÚ. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Európska únia zvažuje pre Britániu migračnú \'brzdu\'

Podpora francúzskeho prezidenta stúpla napriek útoku v Nice

Útok v Nice prinútil prezidenta Hollanda zmeniť plány na ukončenie výnimočného stavu v krajine, vyhláseného po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra.PARÍŽ 25. júla (WebNoviny.sk) - Podpora francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda tento mesiac mierne stúpla po predchádzajúcom páde na veľmi nízku úroveň, a to napriek ostrej kritike bezpečnostných opatrení po útoku v Nice. Ukázali to prieskumy. TERORISTICKÝ ÚTOK V NICE V prieskume BVA hodnotilo Hollanda kladne 19 percent opýtaných. Ešte v júni to bolo rekordne nízkych 18 percent, upozornila dnes agentúra Reuters. Prieskum pre Orange a Itele sa uskutočnil v dňoch 20.-21. júla, iba dni po tom, ako muž v Nice zabil s kamiónom na pobrežnej promenáde dňa 14. júla 84 ľudí. Prieskum inštitútu Ifop pre noviny Journal du Dimanche, o ktorom informovali v nedeľu, sa konal v dňoch 22.-23. júla. Spokojnosť s prezidentom v ňom výrazne vzrástla o tri percentá na 17 percent, čo je najlepší výsledok za päť mesiacov. Predtým spokojnosť s Hollandom klesla v júni na 14 percent, keď jeho vláda čelila sérii štrajkov a násilných pouličných protestov proti spornej reforme zákonníka práce. Vláda presadila reformu v parlamente napriek opozícii politickej ľavice a situácia v uliciach sa upokojila. Po útoku v Nice však bola znova ostro kritizovaná v súvislosti s bezpečnosťou v krajine. Obrazom: Teroristický útok v Nice Konzervatívci, s ohľadom na prezidentské voľby vo Francúzsku o deväť mesiacov, nestrácajú čas. A kritizujú Hollandovu socialistickú vládu za to, že neurobila viac po teroristických útokoch v Paríži vlani v novembri, v ktorých zahynulo 130 ľudí. ktoré si vyžiadali 130 ľudských životov. Hollandovho premiéra Manuela Vallsa dav v Nice vypískal, keď sa objavil na spomienkovej slávnosti za obete tamojšieho útoku. Jeho popularita klesla v prieskume BVA na rekordne nízkych 24 percent z 25 percent v júni. V prieskume Ifop zostala jeho podpora na rovnakej úrovni ako v júni - 21 percent, napísala agentúra Reuters. Francúzska vláda v reakcii na obvinenia, že bezpečnostné opatrenia v Nice boli nedostatočné, nariadila vyšetrovanie policajných opatrení v meste. Odporúčame: Útok v Nice bol plánovaný dlhšie, páchateľ mal komplicov Identifikovali všetky obete útoku v Nice, sú z 20 krajín Cestujete do Francúzska? Tu sú odporúčania ministerstva Podpora bývalého konzervatívneho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý sa netají nekompromisným prístupom k bezpečnosti a imigrantom, v prieskume BVA vyskočila o štyri percentá na 24 percent. To zmenšilo odstup medzi ním a Alainom Juppém, jeho hlavným súperom v boji o prezidentskú kandidátku konzervatívnych republikánov. Juppého podpora klesla o dve percentá na 42 percent, podľa prieskumu BVA však zostáva naďalej najobľúbenejším francúzskym politikom. Podpora predsedníčky Národného frontu Marine Le Penovej v prieskume BVA stúpla po útoku v Nice o tri percentá na 27 percent. Útok v Nice prinútil Hollanda zmeniť plány na ukončenie výnimočného stavu v krajine, vyhláseného po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra. Predĺžil ho o ďalších šesť mesiacov a parlament toto rozhodnutie v stredu schválil. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Podpora francúzskeho prezidenta stúpla napriek útoku v Nice

Obrazom: Šampanské a skvelý Saganov špurt, to bol záver Tour

Fotografie z poslednej etapy 103. ročníka Tour de France, v ktorej Peter Sagan obsadil skvelé druhé miesto.PARÍŽ 24. júla (WebNoviny.sk) - Slovenský cyklista Peter Sagan zakončil 103. ročník Tour de France skvelým druhým miestom. V parížskej bitke špurtérov len o centimetre prehral s Nemcom Andrém Greipelom. VŠETKO O TOUR DE FRANCE Skvelý Sagan dotiahol aj svoju piatu účasť na Tour de France do víťazstva v bodovacej súťaži. V historickom poradí 26-ročný rodák zo Žiliny odsunul Íra Seana Kellyho na tretie miesto so štyrmi víťazstvami. Pred Saganom je už len Nemec Erik Zabel so šiestimi "zelenými" prvenstvami. Obrazom: Najkrajšie momenty Petra Sagana na Tour de France 2016 Sagan ako víťaz bodovačky dosiahol rekordný náskok 242 bodov pred Nemcom Marcelom Kittelom a podľa riaditeľstva TdF sa stal aj najaktívnejším pretekárov celých pretekov. K výpočtu Saganových úspechov v 103. ročníku treba pridať aj tri dni strávené v žltom tričku lídra pretekov, čo bol historický počin z pohľadu slovenskej cyklistiky. Odporúčame: Froome použil zaužívaný scenár k triumfu na Tour de France Saganovi chýbali centimetre, píšu médiá o závere TdF Sagan sa stal najbojovnejším cyklistom Tour de France 2016 Tiňkov zložil Saganovi poklonu, želá mu obhájenie titulu Žltý dres celkového víťaza s veľkou suverenitou získal britský cyklista Christopher Froome. Lídrovi tímu Sky sa v záverečnej nedeľňajšej etape neprihodilo žiadne fatálne zlyhanie a krátko po pol ôsmej večer na slávnom bulvári na Elyzejských poliach mohol bez stresu zamávať tisíckam divákov na znak svojho tretieho triumfu v kariére na najslávnejšom cyklistickom podujatí na svete. Froome zvíťazil na Tour de France aj v rokoch 2013 a 2015. V tej práve skončenej edícii triumfoval v celkovom čase 89:04:48 h s náskokom 4:05 min pred domácim Romainom Bardetom (FDJ) a 4:21 min pred Kolumbijčanom Nairom Quintanom z tímu Movistar. Posledná etapa bola ako tradične manifestáciou víťaza pretekov a v prvej polovici sa odohrávala v pokojnom tempe. Tím Sky oslavoval Froomeov triumf a nechýbalo ani šampanské. Ozajstné preteky sa začali až pri vstupe do Paríža 61,5 km pred cieľom. Obrazom: Najkrajšie momenty z 21. etapy Tour de France Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obrazom: Šampanské a skvelý Saganov špurt, to bol záver Tour

Saganovi chýbali centimetre, píšu médiá o závere TdF

Ohlasy svetových internetových médií na záver 103. ročníka cyklistických pretekov Tour de France. Obrazom: Najkrajšie momenty z 21. etapy Tour de France LeTour (Fr.): "Rovnako ako minulý rok, André Greipel vyhral prestížnu záverečnú etapu na Elyzejských poliach, keď prešpurtoval Petra Sagana a Alexandra Kristoffa. Bolo to prvé víťazstvo nemeckého šampióna na tohtoročnej Tour de France a jedenáste celkovo. Chris Froome triumfoval na tretej Tour de France po rokoch 2013 a 2015 a pripojil sa k Philippovi Thysovi, Louisonovi Bobetovi a Gregovi LeMondovi v historických tabuľkách. Pred nimi sú len päťnásobní víťazi Jasques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault a Miguel Indurain." VŠETKO O TOUR DE FRANCE iDnes.cz (ČR): "3529 kilometrov, 21 etáp a dvaja víťazi na záver. Stotretí ročník Tour de France sa skončil. V záverečnom špurte si to o víťazstvo rozdali Alexander Kristoff, Peter Sagan a André Greipel. Práve nemecký cyklista sa v posledný deň Tour dočkal a pripísal si prvé tohtoročné víťazstvo. Celkový triumf obhájil Chris Froome, ktorý prišiel do cieľa po boku svojich tímových kolegov. Roman Kreuziger zostal v celkovom poradí na desiatom mieste." Obrazom: Najkrajšie momenty Petra Sagana na Tour de France 2016 iSport.cz (ČR): "Britský cyklista Chris Froome dokončil poslednú 21. etapu Tour de France bezpečne v hlavnom poli a potvrdil svoje celkové víťazstvo na ´Starej dáme´. Záverečný špurt v Paríži vyhral po 113 km z Chantilly Nemec André Greipel, v závere sa ho snažil prešpurtovať Peter Sagan, ktorému však na prvé miesto chýbalo niekoľko centimetrov. Najlepší z tria Čechov Roman Kreuziger obsadil v konečnom poradí desiatu priečku." Odporúčame: Video: Skvelý Sagan bol druhý v parížskej bitke špurtérov Obrazom: Šampanské a skvelý Saganov špurt, to bol záver Tour Froome použil zaužívaný scenár k triumfu na Tour de France Sagan sa stal najbojovnejším cyklistom Tour de France 2016 Tiňkov zložil Saganovi poklonu, želá mu obhájenie titulu Cyclingnews (Angl.): "Chris Froome doplachtil k celkovému víťazstvu na Tour de France po tretíkrát v kariére, užíval si slnečnú a pokojnú záverečnú etapu do Paríža so svojimi kolegami z tímu Sky. Po ovládnutí prvej horskej etapy v Luchone až do posledného zápolenia v Morzine Brit dokončil preteky s náskokom viac ako štyroch minút pred druhým Romainom Bardetom a tretím Nairom Quintanom. Poslednú etapu vyhral André Greipel." Sporza (Belg.): "André Greipel tak ako minulý rok vyhral poslednú etapu Tour de France. Peter Sagan ho nestihol prešpurtovať, na treťom mieste skončil Alexander Kristoff. Chris Froome dosiahol tretie celkové víťazstvo." Marca (Šp.): "Chris Froome v nedeľu vyhral tretíkrát Tour de France, v Paríži oslavoval vo veľkom štýle a posunul svoju legendu opäť o čosi vyššie. Brit dosiahol druhé víťazstvo po sebe, v celkovom poradí nemal rivala vďaka excelentnej práci tímu Sky. Romain Bardet a Nairo Quintana doplnili stupne víťazov, André Greipel zvíťazil v poslednej etape." Blick (Švaj.): "Po rokoch 2013 a 2015 Chris Froome prišiel tretíkrát v žltom tričku do Paríža. V drese lídra Tour de France bol nepretržite od ôsmej etapy. Brit dominoval, na konci 113 km dlhej etapy z Chantilly do Paríža mal v cieli vyše štvorminútový náskok. Opäť raz ukážka sily. Víťazstvo si v poslednej etape pripísal André Greipel. ." Bild (Nem.): "Prestížny etapový triumf v závere 103. ročníka Tour de France si po 113 kilometroch pripísal André Greipel. Na Elyzejských poliach vyhral v hromadnom špurte a na parížskom bulvári dosiahol štvrtý nemecký triumf po sebe. Vlani vyhral tiež. Celkové víťazstvo si vybojoval Brit Chris Froome, je to pre neho už tretie prvenstvo po rokoch 2013 a 2015." Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Saganovi chýbali centimetre, píšu médiá o závere TdF

Martin v Umagu titul nezískal, vo finále prehral s Fogninim

Andrej Martin napriek hladkej finálovej prehre s favorizovaným súperom dosiahol najväčší úspech svojej kariéry.UMAG 24. júla (WebNoviny.sk) - Slovenský tenista Andrej Martin nedotiahol do víťazného konca svoje týždnové úsilie o turnajový titul na podujatí Konzum Croatia Open na antuke v chorvátskom Umagu. Nenasadený Martin vo finále podľahol favorizovanej turnajovej štvorke, Talianovi Fabiovi Fogninimu 4:6, 1:6. Stretnutie trvalo 68 minút Fognini (39. v renkingu ATP) ho zakončil čistou hrou pri svojom podaní. Bol to prvý vzájomný zápas 26-ročného Martina s o tri roky starším Fogininim. O vyrovnanom prvom sete rozhodol jediný brejk v prospech Fogniniho za stavu 5:4. Antukový špecialista sa potom rozohral k skvelému výkonu, na ktorý jeho slovenský súper nestačil. Martin v druhom sete uhral jediný gem za stavu 0:5 a vyhol sa nepopulérnemu "kanáru". Odporúčame: Ruskí tenisti môžu hrať v Riu, od ITF dostali zelenú Cibulkovej ušlo finále v Stanforde, podľahla Kontovej Predtým si nezahral ani štvrťfinále Zverenec Miloslava Grolmusa Martin napriek hladkej finálovej prehre dosiahol najväčší úspech svojej kariéry, na hlavnom okruhu ATP World Tour pred finále v Umagu nikdy nebol ani vo štvrťfinále. V tomto roku sa rodený Bratislavčan premiérovo prebojoval aj do 3. kola na grandslamovom antukovom vrchole Roland Garros. Martin si za Umag pripísal 150 bodov do hodnotenia ATP a prémiu 43 430 eur brutto, šampión získal 250 bodov a 82 450 eur pred zdanením. "Škoda tých posledných dvoch gemov prvého setu, do stavu 4:4 to bol vyrovnaný a kvalitný zápas aj z Andrejovej strany. V druhom sete sa Fognini uvoľnil a potvrdil, že v dobrej fazóne na antuke vie poraziť asi každého hráča na svete. Všetci vedia, že ak mu to padá, je to veľmi ťažký súper. Všetka česť víťazovi, bol dnes lepší na kurte. Pre Andreja je to veľká skúsenosť do ďalších turnajov na hlavnom okruhu ATP. Z hľadiska celého turnaja má Andrej za sebou jeden fantastický týždeň. Už prvé kolo proti Stachovskému nebolo jednoduché. Päť odvrátených mečbalov proti Martinovi Kližanovi ho mimoriadne povzbudilo a najlepší tenis hral asi vo štvrťfinále proti Sousovi. Napriek finálovej prehre sme veľmi šťastní z toho, čo dosiahol na tomto turnaji," uviedol tréner Miloslav Grolmus pre agentúru SITA. Martin sa dostane do prvej stovky "Tak, ako sa mi v minulých zápasoch darilo v koncovkách setov, teraz mi záver prvého setu nevyšiel. Porobil som tam pár chýb a ukázalo sa, že to bolo rozhodujúce z hľadiska celého zápasu. Keď totiž Fognini vedie alebo má náskok setu, získa veľké sebavedomie. Potom sa už proti nemu hrá ťažko. Prehral som síce vo finále, ale je to pre mňa obrovská skúsenosť. Ďakujem všetkým divákom, ktorí ma prišli povzbudiť počas celého týždňa aj finále," povedal Andrej Martin pre SITA. Sprievodným bonusom Martinovho skvelého vystúpenia v Umagu bude prienik do najlepšej stovky rebríčka ATP. Pred turnajom mu vo svetovom počítačovom poradí patrila 124. priečka, po sobotňajšom semifinálovom triumfe nad Carlosom Berlocquom sa ocitol na 98. pozícii v online hodnotení, jeho osobným rekordom dosiaľ bolo 105. miesto. Zároveň tým predstihol Lukáša Lacka na pozícii slovenskej dvojky (Lackovi patrí 100. priečka). Daviscupový reprezentant SR Martin v Umagu zároveň prvý raz vo svojej kariére uspel aspoň v troch zápasoch v "main draw" jedného podujatia na hlavnej profesionálnej úrovni, napokon uspel štyrikrát. Dvojhra - finále: Fabio Fognini (Tal.-4) - Andrej Martin (SR) 6:4, 6:1 za 68 minút Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Martin v Umagu titul nezískal, vo finále prehral s Fogninim

Slovan doma tesne zdolal ViOn, Trnava otočila proti DAC-u

Futbalisti ŠK Slovan Bratislava sú s dvoma výhrami priebežne na prvom mieste tabuľky Fortuna ligy.BRATISLAVA 24. júla (WebNoviny.sk) - Futbalisti domáceho ŠK Slovan Bratislava zvíťazili 3:2 nad hráčmi FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble v nedeľňajšom zápase 2. kola Fortuna ligy 2016/2017 a s dvoma výhrami sú priebežne na prvom mieste tabuľky najvyššej slovenskej dlhodobej súťaže. "Belasí" sa na Pasienkoch ujali vedenia v 36. min gólom Mitchella Scheta. Po zmene strán najskôr vyrovnal skóre striedajúci Pepe Guilavogui, no už o dve minúty posadil domácich opäť na koňa Richard Lásik - 2:1. Tretí gól do siete hostí pridal v 72. min z pokutového kopu maďarský reprezentant Tamás Priskin. Hráči FC ViOn v závere ešte zdramatizovali duel presným zásahom Damiána Bariša, na vyrovnanie však už nedosiahli. Slovan má po dvoch kolách na svojom konte šesť bodov, Zlaté Moravce sú bez bodového zisku. Futbal - Fortuna liga 2016/2017 - 2. kolo - nedeľa: ŠK Slovan Bratislava - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 3:2 (1:0) Góly: 36. Schet, 55. Lásik, 72. Priskin (z pok. kopu) - 53. Guilavogui, 89. Bariš, ŽK: 61. De Kamps - 59. Pintér, 72. Pastva, rozhodovali: P. Hrčka - Vorel, Chládek, 613 divákov Zostavy: Slovan: J. Mucha - Pliatsikas, Saláta, Sekulič, Burnet (77. Ligeon) - De Kamps (70. Scott), Lásik - Schet, Zreľák, F. Kubík (72. Lesley de Sa) - Priskin Zlaté Moravce-Vráble: Pavel Kováč - M. Boszorád, Karlík, Kapor, Pintér - Bariš, Pastva (77. M. Sedlák) - Orávik, Kostadinov, Válovčan (67. Gešnábel) - Rejdovian (46. Guilavogui) Futbalisti domáceho FC Spartak Trnava zvíťazili 2:1 nad hráčmi FC DAC 1904 Dunajská Streda a pripísali si na svoje konto prvé víťazstvo v novom ročníku najvyššej slovenskej dlhodobej súťaže. Skóre duelu v City Arene otvorili hostia, v 13. min skóroval Erik Pačinda. Už o päť minút neskôr zmazal manko Spartaka legionár Edson Correia de Araujo; po polhodine hry zavŕšil obrat Matúš Paukner, ktorý premenil pokutový kop. Po zmene strán ani jedno mužstvo nenašlo recept na prekonanie súperovej obrany. Trnavčania majú na svojom konte po dvoch zápasoch štyri body a sú v popredí ligovej tabuľky, futbalisti DAC vydolovali počas 180 minút jeden bod. Pre Spartak bol duel napokon úspešnou generálkou na štvrtkový prvý zápas 3. predkola Európskej ligy 2016/2017 na pôde Austrie Viedeň. FC Spartak Trnava - FC DAC 1904 Dunajská Streda 2:1 (2:1) Góly: 18. Edson Correia de Araujo, 33. M. Paukner (z pok. kopu) - 13. Pačinda, ŽK: 55. Edson Correia de Araujo, 68. Mikovič - 32. Ľ. Michalík, 40. Pačinda, 42. M. Ljubičič, 45. T. Huk, 89. Polievka, rozhodovali: Pavlík - Mókoš, Lieskovský, 6193 divákov Zostavy: Trnava: A. Jakubech - A. Kadlec, Hladík, Greššák, Horník - Jirka, M. Oravec (57. A. Sloboda), Edson Correia de Araujo, Gagnon - M. Košťál (46. Mikovič) - M. Paukner (72. Tambe) Dunajská Streda: Tofiloski - Štepanovský, Kwin, Ľ. Michalík, Zs. Németh - Vida (58. Polievka), M. Ljubičič, T. Huk (46. R. Černák), Pačinda - B. Ľupták - Šabala (82. Sabler) Futbalisti 1. FC Tatran Prešov remizovali 0:0 s hráčmi MFK Zemplín Michalovce. Východniarske derby neponúklo mnoho zaujímavých momentov. Bližšie ku gólu boli domáci Prešovčania; v 71. min aj dostali loptu do súperovej siete, zásah Hectora Tubonemiho však neplatil pre postavenie mimo hry. Michalovčania majú po dvoch kolách na svojom konte štyri body a patrí im štvrté miesto v tabuľkovom poradí. Prešovčania sú na desiatej pozícii, v nedeľu získali vo Fortuna lige 2016/2017 prvý bod. 1. FC Tatran Prešov - MFK Zemplín Michalovce 0:0 Bez kariet, rozhodovali: Sedlák - T. Somoláni, Jankovič Zostavy: Prešov: Talian - R. Kačala, J. Bartek, Luberda, Bujňák - P. Jacko, Dzurík (67. D. Keresteš) - D. Leško, P. Katona (85. Dupkala), Streňo (73. Kubus) - Hector Tubonemi Michalovce: Macej - Marcos Pérez, T. Sedlák, Vernon De Marco Morlacchi, Šimčák - Grič - Kunca, S. Danko, I. Žofčák (87. M. Bednár), Koscelník (76. A. Leško) - Škutka (83. Bellás) Tabuľka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy 2016/2017 po 2. kole: 1. ŠK Slovan Bratislava 2 2 0 0 4:2 6 2. MŠK Žilina 2 1 1 0 5:4 4 3. FC Spartak Trnava 2 1 1 0 3:2 4 4. Spartak Myjava 2 1 1 0 2:1 4 . MFK Zemplín Michalovce 2 1 1 0 2:1 4 6. AS Trenčín 2 1 0 1 4:2 3 7. MFK Ružomberok 2 1 0 1 3:3 3 8. ŽP Šport Podbrezová 2 0 2 0 1:1 2 9. DAC 1904 Dunajská Streda 2 0 1 1 3:4 1 10. 1. FC Tatran Prešov 2 0 1 1 0:1 1 11. FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 2 0 0 2 3:5 0 12. FK Senica 2 0 0 2 0:4 0 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovan doma tesne zdolal ViOn, Trnava otočila proti DAC-u

Recept dňa

Skorocelový med

30 g napoly usušených skorocelových listov
25 ml čistého liehu
225 ml vriacej vody
300 g kryštálového cukru

Skorocelové listy natrhajte a zalejte liehom. Keď lieh vsiakne do listov, pridajte vriacu vodu a nechajte za občasného premiešania 24 hodín stáť. Potom kvapalinu pretlačte zľahka cez plátno, pridajte cukor, zvarte a naplňte do fľaštičiek. Zazátkujte a uložte na tmavé a chladné miesto. Užívajte po lyžičkách pri zápaloch horných dýchacích ciest.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Stavba kamenného múrika na sucho

Kameň je jeden z najkrajších doplnkov záhrady. V miestach, kde terén netvorí rovinu, sa priamo ponúka využitie kameňa k stavbe múrika. Naši predkovia boli majstri v stavbe rôznych múrov, kamenných podpier a vyrovnania terénnych nerovností z kameňov kladených do svahu na sucho, bez spojenia maltou. Múry, majúce opornú funkciu, stavali z niekoľkých radov.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang