presovskyregion.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Prešovský región - informačný portál

Aktuálne spravodajstvo

Parlament musí byť príkladom pre správanie ľudí, tvrdí Danko

Andrej Danko zdôraznil, že ak nebude fungovať Národná rada Slovenskej republiky, nebude fungovať ani spoločnosť. BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) – Je veľkou udalosťou, že parlament schválil nový rokovací poriadok. Povedal to iniciátor novely zákona o rokovacom poriadku, predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) na tlačovej besede po hlasovaní Národnej rady SR. Ako zdôraznil, ak nebude fungovať Národná rada Slovenskej republiky, nebude fungovať ani spoločnosť. Odporúčame: V parlamente schválili zákaz transparentov aj rečnícky čas Opozícia tvrdí, že rokovací poriadok jej chce zalepiť ústa Nadávky a urážky. Danko zverejnil video z parlamentu Kotlebove hliadky vo vlakoch skončia, novelizuje sa zákon Schválili protischránkový zákon, prešli aj návrhy opozície V pléne je jediným argumentom slovo "Som zodpovedný aj za to, že národná rada musí byť tou vzorovou inštitúciou, ktorá bude príkladom pre žitie ľudí, pre správanie sa ľudí k sebe a inštitúciou, ktorá rieši problémy ľudí," povedal Danko. Danko dodal, že si stojí za tým, že zmeny rokovacieho poriadku boli potrebné a poďakoval tým, ktorí pri zmenách pomáhali. V tej súvislosti poukázal na správanie sa poslanca Igora Matoviča (OĽaNO-NOVA) krátkymi zostrihanými videami, v ktorých sa Matovič vulgárne vyjadruje. "Bolo treba zmeniť rokovací poriadok, aby sa do parlamentu vrátila elementárna slušnosť," povedal. Hoci zákonom prešiel zákaz používania transparentov v pléne, šéf NR SR vysvetlil, že poslanci ich môžu využívať na tlačových konferenciách. V pléne je podľa neho jediným argumentom slovo. Danko sa o svoju stoličku neobáva Zdôraznil, že do zmien zakomponovali aj opozičný návrh, a tým je, že môžu poslanci vystúpiť v rozprave nie raz, ale dvakrát. Maximálny rečnícky čas poslancov podľa neho má robiť poriadok s poslancami, ktorí vo svojich vystúpeniach osobne urážali svojich kolegov. "Verím, že poslanci budú kvitovať, že časové obmedzenie rečníckeho času sa vzťahuje aj na ministrov, že poslanci budú môcť vystúpiť dvakrát a že NR SR začne riešiť problémy ľudí," dodal. Danko vyzdvihol, že budú môcť v pléne vystúpiť aj europoslanci. "Sme jeden z prvých štátov, ktorý bude môcť vypočuť aj europoslancov," povedal. Ako povedal, neobáva sa, ak sa opozícia obráti na ústavný súd s tým, že je nový rokovací poriadok protiústavný. "Môžu využiť svoje zákonné právo," povedal a dodal, že sa neobáva o svoju stoličku. "Mám čisté svedomie v tom, ako sme zákon schvaľovali," povedal. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Parlament musí byť príkladom pre správanie ľudí, tvrdí Danko

Skupina ABBA sa vráti vo virtuálnej realite

Za zatiaľ nepomenovaným projektom stojí podnikateľ Simon Fuller, ktorý ho chce spustiť v roku 2018. BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) - Členovia už nefungujúcej švédskej skupiny ABBA sa spojili s anglickým podnikateľom Simonom Fullerom a vydavateľstvom Universal Music Group na novom digitálnom projekte, ktorý umožní mladším fanúšikom tejto formácie zažiť ich živé vystúpenia vo virtuálnej realite. "Premýšľal som, koho by som ako prvého oslovil na spoluprácu na tomto projekte. Okamžite mi napadlo, že to musí byť ABBA. Priamo som ich teda oslovil a, našťastie, všetkým členom sa tento nápad veľmi páčil. Teraz sa z tohto nápadu rýchlo stáva realita. Objavujeme nový technologický svet na čele s virtuálnou realitou a umelou inteligenciou, ktoré nám umožnia vytvoriť nové formy zábavy, aké sme si doteraz nevedeli ani predstaviť," uviedol pre magazín Billboard 56-ročný Fuller, ktorý je autorom súťaže Idol, v niektorých krajinách známej ako Superstar. Detaily o projekte plánujú ohlásiť na budúci rok, pričom spustiť ho chcú v roku 2018. Skupina ABBA vznikla v roku 1972 a tvorili ju Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson a Anni-Frid Lyngstad. Na konte majú albumy ako Waterloo (1974), ABBA (1975), Super Trouper (1980) či The Visitors (1981) a hity ako Mamma Mia, SOS, Honey, Honey, Dancing Queen, Money, Money, Money, Knowing Me, Knowing You, Thank You For The Music, The Winner Takes It All či Super Trouper. Zrejme najslávnejšia švédska formácia na svete predala viac ako 380 miliónov kópií albumov a singlov a v roku 2010 ju uviedli do Rock\'n\'rollovej siene slávy. Formácia síce nikdy oficiálne neoznámila svoj rozpad, no nahrávať prestala v roku 1982 a všetci štyria členovia skupiny sa následne začali venovať sólovej kariére. V minulosti sa často objavovali správy o ich comebacku, no spoločne sa na jednom pódiu stretli až tento rok v júni na súkromnej oslave v Štokholme, ktorá sa konala pri príležitosti 50. výročia zoznámenia sa Ulvaeusa a Anderssona. Informácie pochádzajú z webstránky www.billboard.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Skupina ABBA sa vráti vo virtuálnej realite

Zákon upraví podmienky voľby kandidátov na ústavných sudcov

V schválenom zákone sa uvádza, že voľbu kandidáta na ústavného sudcu vyhlasuje predseda Národnej rady SR, ktorý uvedie povinnosti, ktoré musí kandidát splniť. BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) – S cieľom zvýšiť transparentnosť procesu výberu kandidátov na ústavných sudcov schválili dnes poslanci NR SR aj pozmeňovací návrh k zákonu o rokovacom poriadku, ktorý predložil poslanec za Most-Híd Peter Kresák. Vzhľadom na diskusiu o požadovaných nárokoch na kvalitu kandidátov návrh spresňuje proces prerokúvania návrhov na kandidátov na sudcov ústavného súdu na ústavnoprávnom výbore parlamentu, spresňuje písomné podklady, ktoré musia kandidáti predložiť a tiež zabezpečuje účasť verejnosti na tomto procese. Odporúčame: V parlamente schválili zákaz transparentov aj rečnícky čas Opozícia tvrdí, že rokovací poriadok jej chce zalepiť ústa Nadávky a urážky. Danko zverejnil video z parlamentu Kotlebove hliadky vo vlakoch skončia, novelizuje sa zákon Schválili protischránkový zákon, prešli aj návrhy opozície V schválenom zákone sa uvádza, že voľbu kandidáta na ústavného sudcu vyhlasuje predseda Národnej rady SR, ktorý uvedie povinnosti, ktoré musí kandidát splniť. Ústavnoprávny výbor prerokuje návrhy na verejnej schôdzi, na ktorej môžu kandidáti vystúpiť bez účasti ostatných kandidátov. Kandidátov podľa zákona na výbor pozýva predseda výboru. Po skončení rozpravy ústavnoprávny výbor rozhodne o tom, či kandidáti spĺňajú podmienky uvedené v ústave vyžadované pre výkon funkcie sudcu ústavného súdu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zákon upraví podmienky voľby kandidátov na ústavných sudcov

Euro oproti doláru posilnilo

Pozitívnou správou bolo vyjadrenie predsedu Európskej rady Donalda Tuska pred europoslancami, že Európska únia sa priblížila k podpisu dohody o voľnom obchode s Kanadou. NEW YORK 26. októbra (WebNoviny.sk) - Spoločná európska mena v stredu oproti doláru posilnila. Pozitívnou správou bolo vyjadrenie predsedu Európskej rady Donalda Tuska pred europoslancami, že Európska únia sa priblížila k podpisu dohody o voľnom obchode s Kanadou. Euro voči doláru stúplo na 1,0924 USD/EUR z úrovne 1,0892 USD/EUR, na ktorej uzavrelo počas predchádzajúceho obchodovacieho dňa. Dolár si však polepšil oproti japonskému jenu, a to na 104,35 JPY/USD z utorkovej úrovne 104,22 JPY/USD. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Euro oproti doláru posilnilo

V parlamente schválili zákaz transparentov aj rečnícky čas

Poslanci schválili novelu zákona o rokovacom poriadku. Neobmedzený rečnícky čas môžu i naďalej využívať prezident, predseda vlády aj predseda parlamentu. BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) – Poslanci viac nebudú môcť v rokovacej sále Národnej rady SR používať transparenty ani vyhotovovať videá. Parlament dnes totiž schválil novelu zákona o rokovacom poriadku, ktorú ešte v lete inicioval predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Poslanci novelu dnes podporili 79 hlasmi. Za novelu rokovacieho poriadku hlasovali všetci prítomní poslanci vládnych strán Smer-SD, SNS a Most-Híd. Zmeny tiež podporili viacerí nezaradení poslanci. Za novelu bola Alena Bašistová (Sieť), ktorá v hlasovaniach podporuje vládnu koalíciu. Novelu podporila aj trojica poslancov, ktorá opustila klub hnutia Sme rodina Peter Marček, Rastislav Holúbek a Martina Šimkovičová. Hlasovania sa zdržali všetci prítomní členovia poslaneckého klubu Ľudovej strany Naše Slovensko. Proti zmenám v rokovacom poriadku hlasovali opozičné strany SaS a OĽaNO a tiež nezaradení poslanci, ktorí odišli zo Siete a Most-Híd, teda Miroslav Beblavý, Simona Petrík, Katarína Macháčková a Zsolt Simon. Odporúčame: Parlament musí byť príkladom pre správanie ľudí, tvrdí Danko Opozícia tvrdí, že rokovací poriadok jej chce zalepiť ústa Nadávky a urážky. Danko zverejnil video z parlamentu Kotlebove hliadky vo vlakoch skončia, novelizuje sa zákon Schválili protischránkový zákon, prešli aj návrhy opozície Zákon podľa opozičníkov nerieši skutočné problémy a kauzy I napriek neustálej kritike opozície, že koalícia chce takto zalepiť ústa opozičným poslancom, aby nepoukazovala na kauzy vlády, prešiel v zákone aj presne stanovený maximálny rečnícky čas poslancov. Prezident, predseda vlády a predseda NR SR však budú môcť hovoriť bez časového obmedzenia. Podľa opozície sú návrhy na zmeny rokovacieho poriadku neprimerané a zbytočné. Aj schválený pozmeňovací návrh, ktorý v pléne predložil poslanec Gábor Gál (Most-Híd), opozícia ostro skritizovala. Zákon podľa opozičníkov nerieši skutočné problémy a kauzy, ktoré trápia Slovensko. Počas parlamentných prázdnin Danko zriadil pracovnú skupinu, ktorá pripravila zmeny rokovacieho poriadku. Potrebu nového rokovacieho poriadku si podľa neho vyžiadali situácie, ktoré za posledné mesiace vznikali počas rokovacích dní v pléne Národnej rady Slovenskej republiky. Príprave rokovacieho poriadku predchádza rozbor rokovacích poriadkov vo viac ako 20 krajinách Európskej únie. "Slušné správanie, čisté a protokolárne oblečenie by mali byť absolútny etalón správania sa v pléne parlamentu," povedal Danko a dodal, že "...samozrejmosťou musí byť aj dodržiavanie pravidiel, a to bez rozdielu, napríklad zákaz používania mobilného telefónu, konzumácie jedla alebo pitia v pléne parlamentu či natáčania akýchkoľvek videí". Ako novinku už vtedy spomínal systém presného prideľovania času na diskusiu. Medzi schválenými zmenami je zachovanie neobmedzeného rečníckeho času prezidentovi, predsedovi vlády a predsedovi parlamentu. Podpredsedovia parlamentu a členovia vlády majú mať obmedzený čas, a to na 20 minút. Ale v prípade odvolávania člena vlády bude môcť minister vystúpiť bez obmedzenia. Opozícia sa obráti na ústavný súd Taktiež prešla zmena, podľa ktorej budú môcť poslanci v rozprave vystúpiť dvakrát, a to prihlásením sa písomne pred začatím rozpravy ako aj ústne počas nej. Ak sa poslanec prihlási písomne, rečnícky čas je najviac 30 minút. Ak sa poslanec prihlási ústne, má nárok na 10 minút. Poslanec Igor Matovič (OĽaNO-NOVA) povedal, že podľa Ústavy SR sa vláda zodpovedá parlamentu. "Rokovací poriadok však dá ministrovi neobmedzenú možnosť prihlásiť sa do diskusie, vždy po 20 minút, kým poslanec bude obmedzený len na maximálne dve vystúpenia. Novela pošliapava ústavu," zdôvodnil a upozornil, že opozícia sa obráti na ústavný súd. Predsedajúcemu sa novelou udeľuje kompetencia vykázať poslanca, ktorý prekročil hranice slušnosti v pléne zo sály po tom, ako na upovedomenie neposlúchne dvakrát. Ak však odmietne sálu opustiť, predsedajúci môže schôdzu prerušiť. Podľa novelizovaného zákona platí zákaz používania transparentov či vyhotovovania videí na mobilný telefón. Opozícia predložila tiež pozmeňujúci návrh, ktorý na ústavnoprávnom výbore predložil poslanec za SaS Ondrej Dostál. Dostál žiadal, aby sa z návrhu poriadku vylúčilo obmedzenie času vystúpení poslancov, zákaz robiť zvukové a obrazové záznamy či zákaz fotografovať a nosiť do pléna transparenty. To, že koaliční poslanci svoje pozmeňovacie návrhy nepredniesli na výbore, považuje Dostál za protiprávne. Kritizovaný návrh novely zákona o rokovacom poriadku posunulo na septembrovej schôdzi parlamentu 80 zákonodarcov do druhého čítania. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V parlamente schválili zákaz transparentov aj rečnícky čas

Nemci zaznamenali za posledn týždne okolo 370 útokov klaunov

V niektorých prípadoch osoby prezlečené za klaunov len strašili okoloidúcich, v iných sa pokúšali na ľudí skutočne zaútočiť nožmi či ďalšími zbraňami. KOLÍN NAD RÝNOM 25. októbra (WebNoviny.sk) - Nemecko zasiahla v uplynulých týždňov nebývalá vlna často násilných útokov, ktoré vykonali osoby prezlečené za klaunov. Tamojšia polícia a súdne orgány pre agentúru DPA uviedli, že doposiaľ zaznamenali približne 370 takýchto incidentov. V niektorých prípadoch osoby prezlečené za klaunov len strašili okoloidúcich, v iných sa pokúšali na ľudí skutočne zaútočiť nožmi či ďalšími zbraňami. Medzi tými nechýbali dokonca ani bejzbalové pálky či reťazové píly. Pri jednom z posledných takýchto incidentov vystrašila osoba v klaunskej maske a s nožom v ruke skupinu pasažierov cestujúcich vo vlaku v spolkovej krajine Sársko. Polícia osobu následne vzala do väzby. Najvyšší počet desivých útokov zaznamenali úrady v posledných týždňch západonemeckých mestách Duisburg, Kolín nad Rýnom a Aachen. Páchatelia sa zrejme inšpirovali podobnými útokmi, ktoré ako prvé vypukli v Spojených štátoch a následne sa do sveta rozšírili prostredníctvom sociálnych sietí, približuje DPA. Počet takýchto incidentov by podľa varovaní nemeckej polície pred blížiacim sa sviatkom Halloween mohol ešte porásť. Znepokojenie nad situáciou už vyjadrili klauni aj majitelia nemeckých cirkusov, ktorí sa obávajú, že útoky vážne poškodia ich imidž. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nemci zaznamenali za posledn týždne okolo 370 útokov klaunov

Na slovenskej strane sa začína výstavba mosta v Komárne

Stavebný projekt mosta a príjazdových ciest na oboch stranách hranice je rozdelený na časti, ktoré majú postaviť maďarská a slovenská strana.BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) - Na slovenskej strane sa začína výstavba mosta v Komárne. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR Karolína Ducká, poklepaním základného kameňa odštartovala v stredu výstavba príjazdovej cesty na nový cestný most, ktorý odľahčí centrá miest Komárno a Komárom. "Slovensko si splnilo svoju domácu úlohu a začali sme stavať cestnú prípojku na most. Výstavbu samotného mosta si na seba zobrali naši maďarskí kolegovia. Verím, že už čoskoro sa odštartujú práce aj na ich strane," uviedol minister dopravy Arpád Érsek. Stavebný projekt mosta a príjazdových ciest na oboch stranách hranice je rozdelený na časti, ktoré majú postaviť maďarská a slovenská strana. Každá krajina bude budovať vlastnú príjazdovú cestu k mostu. Za verejnú súťaž na samotné mostné teleso cez Dunaj prevzala podľa medzištátnej dohody zodpovednosť maďarská strana, náklady sa medzi obe krajiny rozdelia. Celkový odhadovaný rozpočet projektu je cez 117 miliónov eur. Slovensko získalo z fondov EÚ (Nástroj na prepojenie Európy) viac ako 47 miliónov eur, Maďarsko môže počítať s príspevkom vo výške viac ako 52 miliónov eur. Podľa zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku z Bruselu by mal byť nový cestný most hotový do konca mája 2019. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na slovenskej strane sa začína výstavba mosta v Komárne

Kuznecovová porazila aj Češku Plíškovú, postup má na dosah

Tridsaťjedenročná petrohradská rodáčka Kuznecovová má na konte dva úspechy z rovnakého počtu vystúpení a smeruje do víkendovej nadstavbovej časti. SINGAPUR 26. októbra (WebNoviny.sk) - Poľská obhajkyňa trofeje Agnieszka Radwanská nasadená ako druhá zvíťazila za 97 minút 7:6 (1), 6:3 nad španielskou päťkou podujatia Garbine Muguruzovou-Blancovou v záverečnom druhom stredajšom stretnutí v základnej Bielej skupine dvojhry na koncoročnom výberovom šampionáte tenistiek BNP Paribas WTA Finals presented by SC Global v Singapure (23. - 30. októbra, celková dotácia 7 miliónov USD aj so štvorhrou, tvrdý povrch v hale Singapore Indoor Stadium v komplexe Sports Hub). Radwanská tým zabezpečila postup do sobotňajšieho semifinále pre Svetlanu Kuznecovovú. Ruska je istou víťazkou skupiny. Naopak, Španielka už nemá nádej na prienik do víkendového diania. Staršia zo sestier Radwanských bude v piatok priamo bojovať o miestenku s Češkou Karolínou Plíškovou, ktorá v stredu podľahla Kuznecovovej za 137 minút tesne 6:3, 2:6, 6:7 (6). Poľka má s Češkou povzbudzujúcu vzájomku 6:0. Radwanskej okrúhly 10. jednotlivý triumf Dvadsaťsedemročná Krakovčanka "Aga" Radwanská, tretia v dlhodobom hodnotení, vyrovnala proti hrdinke tohtoročného vrcholného parížskeho antukového Roland Garros Muguruzovej-Blancovej na 4:4. Pripomenula svoj vlaňajší šampionátový tesný úspech 6:7 (5), 6:3, 7:5, medzičasom sa nestretli. Na WTA Finals zaznamenala finalistka Wimbledonu 2012 Radwanská okrúhly 10. jednotlivý triumf (popri 13 nezdaroch). Dvadsaťtriročná Španielka s venezuelským rodiskom Muguruzová-Blancová klesla na 3:3, hoci spočiatku mala skóre 3:0. Minulý rok ako novicka v singli prešla skupinou s čistým kontom, potom však v semifinále nestačila práve na A. Radwanskú, v pondelok z mečbalu podľahla Kar. Plíškovej. Radwanská v otváracom sete proti Muguruzovej-Blancovej viedla 4:2, ale aj zaostávala 4:5 s brejkom. Dostala sa však nazad a v tajbrejku jej patrili všetky body od skóre 1:1. V druhej časti vyrovnala z 0:2 na 2:2 a od skóre 2:3 už nepustila súperke ani gem. Ruska značne nečakane vynikla na esá Kuznecovová v stredu nedoplatila na to, že v treťom sete pustila Plíškovú zo 4:1 na 4:3 bez brejku. Nepykala ani za to, že neskôr nezužitkovala vedenie 5:3 na gemy. Tajbrejk si vynútila z manka 5:6 a 0:30 na príjme a v ňom zužitkovala štvrtý mečbal, keď jej najprv nestačilo vedenie 6:3. Revanšovala sa za prehru 3:6, 6:4, 2:6, ktorú inkasovala v auguste na "harde" v americkom Cincinnati. "Nemohla som sa opustiť a zradiť môj tím aj fanúšikov, jednoducho som musela bojovať až do konca. Energiu čerpám zo srdca. Niečo sa tento rok zmenilo v porovnaní s tými predchádzajúcimi - užívam si tenis, nadšenie publika, súboje s tými najlepšími na svete. Vychutnávam si požehnanie byť na tomto podujatí," povedala v interview na kurte Kuznecovová, ktorá mala pomer "winnerov" a nevynútených chýb 24:30, Plíšková 32:47. Ruska značne nečakane vynikla na esá (6:3), zároveň urobila viac dvojchýb (5:3). Zvládla 5 zo 7 zákrokov pri sieti, zdolaná 22 z 33, čo vypovedá o jej ofenzívnom poňatí. Ruska premenila 8 z 15 brejkbalov, Češka 7 z 13. Plíšková má stále šancu na prienik medzi najlepšie štyri Tridsaťjedenročná petrohradská rodáčka Kuznecovová má na konte dva úspechy z rovnakého počtu vystúpení (v pondelok odvrátila mečbal Radwanskej) a v predstihu sa ako prvá teší z prieniku do nadstavbovej časti. Niekdajšia dvojka renkingu, teraz deviata v dlhodobom hodnotení pre nasadzovanie, si pritom vybojovala miestenku na šampionát až minulú sobotu prostredníctvom zisku trofeje na Kremeľskom pohári v Moskve. Pod čiaru v bodovaní Road vytlačila Britku Johannu Kontovú. Hrdinka US Open 2004 a Roland Garros 2009 Kuznecovová hrá na "Masters" šiesty raz, ale premiérovo po siedmich rokoch. V minulosti nikdy nebola v semifinále. Kuznecovová v stredu dosiahla svoj 599. singlový zápasový úspech. Zároveň sa raduje z 22. triumfu v trojsetovom súboji v aktuálnej sezóne. Je to vyrovnaný druhý najvyšší počet od roku 2003. V spomenutom období vedie Češka Petra Kvitová, ktorá ich v roku 2013 nazbierala 25. Pred trinástimi rokmi sa na hodnotu 22 dostala Japonka Ai Sugijamová. Dvadsaťštyriročná debutantka medzi elitou Karolína Plíšková v pondelok unikla z mečbalu Muguruzovej-Blancovej, teraz sa jej nepodarilo zopakovať to proti Kuznecovovej. Zverenkyňa Jiřího Vaněka však stále má šancu na prienik medzi najlepšie štyri. Česká finalistka singla z tohtoročných newyorských grandslamových US Open Plíšková sa vo štvrtok zapojí do deblovej sekcie šampionátu. Po boku Nemky Julie Görgesovej vyzve o 7.30 h SELČ francúzske jednotky "pavúka" Caroline Garciovú a Kristinu Mladenovicovú. Vo štvrtok sa rozhodne o postupujúcich do semifinále z Červenej skupiny. Na programe sú duely Simona Halepová (Rum.-3) - Dominika Cibulková (SR-7) a Angelique Kerberová (Nem.-1) - Madison Keysová (USA-6) so začiatkami o 10.00 h SELČ a 13.30 h SELČ. Cibulková potrebuje vlastné víťazstvo presne 2:0 na sety v kombinácii s rovnako hladkým triumfom Kerberovej. Biela skupina - výsledok: Svetlana Kuznecovová (Rus.-8) - Karolína Plíšková (ČR-4) 3:6, 6:2, 7:6 (6) za 137 minút Agnieszka Radwanská (Poľ.-2) - Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.-5) 7:6 (1), 6:3 za 97 minút Tabuľka Bielej skupiny: 1. Kuznecovová 2 2 0 4:2 31:30 4 - istota postupu do semifinále z prvej priečky 2. Radwanská 2 1 1 3:2 29:24 2 ------------------------------------------------------ 3. Plíšková 2 1 1 3:3 33:30 2 4. Muguruzová 2 0 2 1:4 23:32 0 - už bez šance postúpiť do semifinále Legenda: poradie, meno, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body. Predchádzajúce výsledky: Svetlana Kuznecovová (Rus.-8) - Agnieszka Radwanská (Poľ.-2) 7:5, 1:6, 7:5, Karolína Plíšková (ČR-4) - Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.-5) 6:2, 6:7 (4), 7:5 Tabuľka Červenej skupiny: 1. Kerberová 2 2 0 4:1 27:21 4 2. Halepová 2 1 1 2:2 18:18 2 3. Keysová 2 1 1 2:2 18:17 2 4. Cibulková 2 0 2 1:4 20:27 0 Legenda: poradie, meno, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body. Doterajšie výsledky: Angelique Kerberová (Nem.-1) - Dominika Cibulková (SR-7) 7:6 (5), 2:6, 6:3, Simona Halepová (Rum.-3) - Madison Keysová (USA-6) 6:2, 6:4, Madison Keysová (USA-6) - Dominika Cibulková (SR-7) 6:1, 6:4, Angelique Kerberová (Nem.-1) - Simona Halepová (Rum.-3) 6:4, 6:2 Štvrtkový program: Štvorhra - 1. kolo (štvrťfinále): Caroline Garciová, Kristina Mladenovicová (Fr.-1) - Julia Görgesová, Karolína Plíšková (Nem./ČR-8) / začiatok o 7.30 h SELČ Dvojhra - Červená skupina: Simona Halepová (Rum.-3) - Dominika Cibulková (SR-7) / začiatok o 10.00 h SELČ Angelique Kerberová (Nem.-1) - Madison Keysová (USA-6) / začiatok o 13.30 h SELČ Štvorhra - 1. kolo (štvrťfinále): Bethanie Matteková-Sandsová, Lucie Šafářová (USA/ČR-3) - Tímea Babosová, Jaroslava Švedovová (Maď./Kaz.-7) / začiatok približne po 15.00 h SELČ Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kuznecovová porazila aj Češku Plíškovú, postup má na dosah

Protischránkový zákon môže byť podľa Fica vzorom pre Európu

Podľa predsedu vlády SR Roberta Fica je protischránkový zákon jedinečný v tom, že od firiem, ktoré chcú obchodovať so štátom, požaduje, aby zverejnili svojich skutočných majiteľov.BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) - Protischránkový zákon, ktorí poslanci v utorok schválili na 10. schôdzi Národnej rady SR, môže byť vzorom pre celú Európu v boji proti korupcii a netransparentnému správaniu sa firiem, uviedol na stredajšom brífingu predseda vlády SR Robert Fico. "Nikde na svete nie je takýto zákon, nikde na svete sa nežiada od firmy, ktorá chce obchodovať so štátom, aby povedala, kto je jej skutočným majiteľom, kto je ten, kto na konci dňa berie výhody z tejto firmy," povedal Fico. Podľa schváleného zákona o registri partnerov verejného sektora bude po novom musieť každá firma, ktorá chce so štátom obchodovať, odkryť svoju vlastnícku štruktúru až po konečného užívateľa výhod. Fico zároveň avizoval, že osloví Organizáciu pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), aby urobila "inventúru" všetkých slovenských zákonov orientovaných na boj proti korupcii a netransparentnému správaniu subjektov. "Ak to bude potrebné, prijmeme ďalšie legislatívne iniciatívy, ktoré napomôžu, aby Slovensko v tejto oblasti bolo krajinou, ktorá robí všetko pre to, aby tí, čo majú záujem sa správať netransparentne pri nakladaní s verejnými financiami, nedostávali žiadny priestor," skonštatoval Fico. "Tak ako sme pri zverejňovaní zmlúv odkryli, ako vyzerajú zmluvy, ktoré štát robí, tak pri tomto zákone odkrývame aj to, s kým štát tieto zmluvy uzatvára," uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Zákon o registri partnerov verejného sektora z dielne Ministerstva spravodlivosti SR upravuje pre firmy povinnosť zaregistrovať sa v registri partnerov verejného sektora. Cieľom novej právnej úpravy je podľa Žitňanskej maximalizovať transparentnosť vzťahov medzi štátom a biznisom. Za nepravdivé informácie podľa zákona partnerovi verejného sektora hrozí pokuta do výšky 1 mil. eur, odňatie zisku firmy, ktorý získala, či výmaz partnera verejného sektora z registra, takže sa nebude môcť uchádzať o verejné zdroje. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Protischránkový zákon môže byť podľa Fica vzorom pre Európu

Tábor Džungľa pri Calais opustili už všetci migranti

Tábor Džungľa na okraji prístavného mesta Calais si migranti vybudovali bez povolenia. Podľa odhadov v ňom žilo okolo 10.000 ľudí.CALAIS 26. októbra (WebNoviny.sk) - Tábor migrantov v blízkosti francúzskeho prístavneho mesta Calais, známy aj ako Džungľa, je vysťahovaný. Uviedla to v stredu prefektka departementu Pas-de-Calais Fabienne Bucciová s tým, že takmer všetkých migrantov už autobusmi porozvážali do prijímacích centier v rôznych častiach krajiny. K sťahovaniu migrantov francúzske úrady pristúpili v pondelok ráno. O deň neskôr sa začala aj likvidácia tábora - skladanie stanov a búranie provizórnych prístreškov. Likvidačné práce najnovšie spomaľujú požiare, ktoré opäť vypukli na viacerých miestach tábora. Bucciová už vo svojom vyhlásení z dnešného rána vysvetlila, že migranti z niektorých krajín majú vo zvyku pred definitívnym odchodom spáliť svoje obydlie."Povedali sme im, že by bolo lepšie, keby to nerobili, ale niektorí z nich neposlúchli," vyhlásila. Odporúčame: Video: Francúzi začali likvidovať \'Džungľu\' pri Calais Video: V Calais to opäť vrie, migranti zútočili na políciu Takéto požiare spôsobili v noci na stredu výbuch dvoch plynových fliaš, pričom zranenia utrpeli dvaja migranti - Afganec a Sýrčan. Podľa denníka Le Monde v súvislosti s požiarmi polícia predviedla na výsluch štyroch Afgancov, ktorí sú podozriví z podpaľačstva. Tábor Džungľa na okraji prístavného mesta Calais si migranti vybudovali bez povolenia. Podľa odhadov v ňom žilo okolo 10.000 ľudí. Cieľom väčšiny z nich bolo dostať sa do Veľkej Británie. Likvidáciu tábora avizovali začiatkom jesene francúzsky prezident Francois Hollande i minister vnútra Bernard Cazeneuve. Miestni obyvatelia na problémy s táborom a jeho obyvateľmi upozorňovali úrady už dlho, pričom poukazovali aj na negatívne dôsledky, ktoré mestu prináša - napríklad kriminalitu a obmedzenia pri podnikaní. Čiastočnou reakciou na túto kritiku bola vlani na jar likvidácia južnej časti tábora. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tábor Džungľa pri Calais opustili už všetci migranti

Turecko viní Sýriu z útoku na povstalcov barelovými bombami

Sýrske jednotky podľa Turecka naďalej bombardujú pozície sýrskych povstalcov, a nie džihádistov z organizácie Islamský štát. ANKARA 26. októbra (WebNoviny.sk) - Turecká tlačová agentúra Anadolu v stredu informovala, že vrtuľník patriaci zrejme sýrskym vládnym silám zhodil barelové bomby na pozície Tureckom podporovaných povstalcov v sýrsko-tureckom pohraničí. Anadolu s odvolaním sa na vojenské zdroje dodala, že o život prišli dvaja povstalci a ďalší piati utrpeli zranenia. K útoku došlo v dedine Tal Madík neďaleko mesta Dábik na severe Sýrie. Agentúra neuviedla, kedy sa útok odohral. Ak sa tieto informácie potvrdia, pôjde o prvú priamu zrážku so sýrskymi jednotkami, odkedy Turecko koncom leta na severe Sýrie spustilo svoju operáciu Štít Eufratu. Jej cieľom je posilniť bezpečnosť tureckého pohraničia a vytvoriť na sýrskej strane hraníc bezpečnú zónu - bez islamistov. Velenie sýrskej armády však minulý týždeň uviedlo, že prítomnosť tureckých jednotiek na sýrskom území "predstavuje nebezpečnú eskaláciu a flagrantné narušenie suverenity Sýrie". Damask tiež avizoval, že zostrelí každé turecké lietadlo, ktoré vstúpi do sýrskeho vzdušného priestoru. V reakcii na to turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu vyhlásil, že jeho krajina sa nedá zastrašiť. Upozornil tiež, že jednotky verné sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi naďalej bombardujú pozície sýrskych povstalcov, a nie džihádistov z organizácie Islamský štát (IS). Minister dodal, že turecká vojenská operácia v sýrskom pohraničí bude trvať až do dobytia severosýrskeho mesta al-Báb neďaleko Aleppa. Okrem pomoci sýrskym povstalcom má táto operácia tureckej armády za cieľ aj zabrániť kurdským polovojenským oddielom v obsadení ďalších území po tom, ako sa z nich stiahnu džihádisti. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Turecko viní Sýriu z útoku na povstalcov barelovými bombami

Danko organizoval večeru za vyše 70 000 eur, viní ho Matovič

Kancelária Národnej rady SR odmieta informácie o predraženej večeri lídrov Európskej únie a považuje ich za zavádzajúce.BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) – Večera lídrov parlamentov členských krajín EÚ bola jednou z najlacnejších počas predsedníctva Slovenska v Rade EÚ. Povedal to dnes na tlačovej besede predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS). "Nepozerám ani na euro pri riadení a vykonávaní svojej funkcie. Každé euro obraciam tak, akoby bolo moje vlastné," povedal Danko s tým, že národná rada riešila svojpomocne množstvo vecí a nenakladali nehospodárne. Vo svojom vyhlásení Danko požiadal médiá, aby nešírili klamstvá o tom, že večera pre lídrov bola predražená. Dodal, že to bola dôstojná akcia, ktorá priniesla veľký prospech Slovensku. Večera pre predstaviteľov parlamentov EÚ, ktorú organizoval predseda NR SR Andrej Danko, bola drahšia, ako zistili médiá. Ako povedal v stredu na tlačovej besede líder OĽaNO Igor Matovič, slávnostná večera síce stála 60 599 eur, ale bez DPH. S DPH stála 72 718 eur. Kancelária parlamentu odmieta informácie o predraženej večeri "Jedna večera v prepočte teda nestála 2500 eur, ale 3000 eur," povedal Matovič s tým, že táto suma je prepočítaná na predsedov parlamentov. Ak by bolo pravdivé tvrdenie, že v sume je zarátaná večera pre 270 ľudí, bolo by to podľa Matoviča 269 eur na osobu. "Je to deväťkrát viac, ako stojí večera na svadbe," uviedol. Matovič vyzval Kanceláriu NR SR, aby zverejnila rozpis, na čo boli peniaze minuté. Odporúčame: Weisenbacher hovorí o škandalóznom zistení o strane OĽaNO Nadávky a urážky. Danko zverejnil video z parlamentu Kancelária Národnej rady SR odmieta informácie o predraženej večeri lídrov Európskej únie a považuje ich za zavádzajúce. "Večera, ktorá bola podávaná najvýznamnejším štátnikom, nestála 60-tisíc eur. Päťchodové menu stálo na osobu 55 eur. Večera bola podávaná pre 270 ľudí," uvádza sa v stanovisku Kancelárie NR SR, ktoré v stredu poskytla agentúre SITA. K sume je pripočítané aj zaplatenie personálu, pričom išlo o viac ako 100 ľudí. "Hostí obsluhovalo viac ako 70 čašníkov, varilo im 10 kuchárov a pomáhal ďalší pomocný personál," uvádza kancelária. Do konečnej sumy zarátali aj kultúrny program Rovnako Národná rada SR nemá potrebné vybavenie (taniere, príbory, poháre...), aby protokolárne "odstolovala" 270 hostí. "Aj tento podstatný fakt tvoril sumu za slávnostnú večeru," píše kancelária s tým, že v konečnej sume je zároveň zahrnutý aj kultúrny program, v ktorom vystúpili desiatky rôznych slovenských umelcov. Suma, ktorú Kancelária Národnej rady SR zaplatila, je podľa jej stanoviska vo všetkých položkách obhájiteľná a porovnateľná s cenami, ktoré boli aj pri predchádzajúcich oficiálnych stretnutiach lídrov Európskej únie, ako aj mnohých ďalších podujatiach, ktoré sa uskutočnili v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Danko organizoval večeru za vyše 70 000 eur, viní ho Matovič

ONE DAY JAZZ FESTIVAL prináša maratón svetových legiend

ONE DAY JAZZ FESTIVAL prináša jazzový maratón svetových legiend a držiteľov Grammy: Jeseň 2016 s Lee Ritenourom a Johnom Patituccim , Jar 2017 v znamení Pata Methenyho! ONE DAY JAZZ FESTIVAL predstavuje program dvoch svojich nadchádzajúcich edícií naraz! Ešte pred Vianocami prinesie hudobný maratón s bohatým programom až v troch slovenských mestách. Plejádu zahraničných hviezd povedú svetové esá a lídri úspešných hudobných projektov - legendárny gitarista Lee Ritenour a basgitarista John Patitucci. Okrem nich sa predstavia Jure Pukl Trio s uznávaným bubeníkom Gregom Hutchinsonom a projekt Gergo Borlaia. Ďalším výnimočným hudobným sviatkom bude jarná edícia festivalu - májový samostatný koncert žijúcej legendy, gitaristu Pata Methenyho v bratislavskom Istropolise! Vianočný darček všetkým milovníkom jazzu One Day Jazz Festival je späť s najsilnejším programom vo svojej histórii, plným svetových mien a kvalitných hudobných  telies súčasnej jazzovej scény. Tento rok prichádza jesenná edícia obľúbeného festivalu na prelome novembra a decembra, a tak bude tentokrát One Day Jazz Festival vianočným darčekom pre všetkých priaznivcov kvalitnej hudby. Termínom jesenného One Day Jazz Festivalu bude 28. november – 2. december a uskutoční sa v troch mestách: v Bratislave, Žiline a v Košiciach. "Tešíme sa na vás na troch koncertných večeroch v troch slovenských mestách, 28. novembra v bratislavskom Istropolise, 30. novembra v Mestskom Divadle Žilina a napokon 2. decembra v košickom Ges Klube," upresňuje a pozýva riaditeľ festivalu Martin Valihora. "Návštevníci One Day Jazz Festivalu si tento raz vychutnajú veľké mená - Lee Ritenour, John Patitucci Trio feat. Brian Blade a Danilo Pérez s projektom Children of the Light a predvedie sa tiež mladá krv newyorskej scény Jure Pukl Trio s hviezdou na bicie Greg Hutchinsonom," prezrádza detaily nadupaného programu Valihora. Ako dodáva, vo festivalovom  line-upe opäť dostanú priestor i mladí umelci, nová krv slovenskej hudobnej scény. Hviezdy jesennej edície festivalu Držiteľ ocenenia Grammy Award Lee Ritenour Famózny americký gitarový virtuóz sa hrdí vyše 40-ročnou úspešnou kariérou. V roku 1986 sa stal držiteľom ocenenia Grammy Award (nahrávka Harlequin - kolaborácia s Daveom Grusinom) a okrem toho bol na ocenenie Grammy 17krát nominovaný. Nahral viac ako 40 albumov. Z jeho úspešných hitparádových skladieb zaujal najmä hit "Is It You", ktorý sa stal klasikou jazzového rozhlasového éteru. V 90tych rokoch sa stal Lee Ritenour zakladajúcim členom Fourplay – jednej z najúspešnejších formácií v novodobých jazzových dejinách. Škála sólových kolaborácií Lee Ritenoura obsahuje mená legiend ako Phil Collins, Chaka Kahn či Herbie Hancock. Nezmazateľnou stopou v histórii americkej hudby sa stali Ritenourove legendárne Utorkové noci – vystúpenia v slávnom kalifornskom jazzklube The Baked Potato. S kapelou v zložení Dave Grusin, Patrice Rushen, Harvey Mason a Ernie Watts sa v 70tych rokoch stali na dlhých 5 rokov významnou súčasťou vtedajšej najuznávanejšej jazzovej komunity. Dodnes sa povráva, že v preplnenom klube sa v publiku pravidelne objavovali na jeho koncertoch Eric Clapton, Jeff Beck, George Benson, Al Jarreau, Joe Sample či Bob Dylan a Joni Mitchell... John Patitucci Trio feat. Brian Blade a Danilo Pérez: Projekt "Children of the Light" Danilo Pérez, John Patitucci a Brian Blade tvorili dlhšie než dekádu rytmiku v kvartete žijúceho jazzového génia, legendárneho saxafonistu Wayne Shortera. Všetci traja sa okrem toho stali frontmanmi vlastných individuálnych projektov a skupín. V roku 2015 vydali spoločný album Children of the Light. Renomované trio prinesie koncept piano (Danilo Pérez) – basa (John Patitucci) – bicie (Brian Blade). Jure Pukl Trio feat. Greg Hutchinson "Pukl je kombináciou talentu, duše a túžby po dobrodružstve, ktorá poháňala jazzovú evolúciu odjakživa. Je rastúcou hviezdou kreatívnej novej generácie, ktorá energicky povedie hudbu do novej éry," napísali v roku 2012 o Jure Puklovi prestížne londýnske noviny The Guardian. Uznávaný slovinský saxafonista má za sebou štúdium na Vienna Music Academy, Haag Conservatory of Music, štipendium na Berkley College of Music a Graz Academy of Music. Pýši sa spoluprácami s menami ako Esperanza Spalding, Marcus Gilmore, Bosko Petrovic, Miles Griffith a orchestrami European Jazz Orchestra, European Movement Jazz Orchestra, Vienna Saxophone Quartet či Nouvele Cousine. Za svoju modernú, avantgardnú interpretáciu jazzovej hudby si vyslúžil mnoho ocenení. V súčasnosti má na konte 7 vlastných albumov a 40 CD, na ktorých je podpísaný ako jeden z tvorcov. V Bratislave vystúpi v spolupráci s mladým americkým bubeníkom Gregory "Hutchom" Hutchinsonom, označovaným za jedného z najvýznamnejších bubeníkov svojej generácie. Gergo Borlai a Projekt "European Mantra" Inštrumentálny jazz-metalový projekt European Mantra pricestuje do Bratislavy zo susedného Maďarska. Jeho lídrom je fenomenálny fusion bubeník Gergő Borlai, ktorý sa ako jeden z mála bubeníkov zo stredoeurópskeho regiónu presadil vo svete. Aktuálne žije a tvorí v Los Angeles. Spolu s ním sa na One Day Jazz Festivale predstavia gitarista Peta Lukács, klavirista János Nagy a basgitarista Péter Papesch. Hviezdy jarnej edície festivalu 20-násobný držiteľ ocenenia Grammy Award Pat Metheny V máji 2017 prinesie One Day Jazz festival bezkonkurenčne najočakávanejší jazzový koncert roka! V bratislavskom Istropolise vystúpi žijúca legenda Pat Metheny. "Pata Methenyho sme sa snažili získať do line-up nášho festivalu naozaj veľmi dlho. Je extrémne vyťažený, preto sme na voľný termín v jeho diári museli čakať. A dočkali sme sa. Máme obrovskú radosť, že sa to podarilo, preto pevne dúfam, že si jeho koncert slovenskí fanúšikovia užijú ako sa patrí!" prezrádza Martin Valihora a dodáva, že samostatný koncertný večer s Pat Methenym v Istropolise bude bonusom júnovej edície One Day Jazz Festivalu, ktorá sa uskutoční na Bratislavskom Hrade a ktorej program zverejní už čoskoro. Legendárny americký gitarista a skladateľ vlastným menom Patrick Bruce Metheny je lídrom Pat Metheny Group a figuruje ako exkluzívny hosť a spolupracovník v množstve ďalších hudobných projektov. Učiteľ a vzor celej generácie jazzových gitaristov má na konte neuveriteľných 20 ocenení Grammy a v diskografii navyše tri Zlaté platne. Metheny vydal a zrealizoval obrovskú škálu sólových, trio, quartet a duetových nahrávaní s hudobníkmi ako Dave Holland, Roy Haynes, Toninho Horta, Burton, Chick Corea, Pedro Aznar, Pastorius, Charlie Haden, John Scofield, Jack DeJohnette, Herbie Hancock, Bill Stewart, Ornette Coleman, Brad Mehldau, Joni Mitchell, Milton Nascimento, Santana, Dominic Miller, Michael Brecker, Trilok Gurtu a s mnohými ďalšími. V súčasnosti Pat Metheny aktívne koncertuje už viac ako 30 rokov a hrá 120 až 240 koncertov ročne. Antonio Sanchez Bol hviezdou jesennej edície One Day Jazz Festivalu v roku 2015 so svojím projektom Migration, ktorý vedie od roku 2011 a ktorého súčasťou sú elitní hudobníci z New Yorku, Seamus Blake (tenor saxofón a EWI), John Escreet (piano) a Matt Brewer (akustická i elektrická basa). Držiteľ Grammy Award Antonio Sanchez, jeden z najrešpektovanejších bubeníkov súčasnosti sa aktuálne preslávil i ako autor hudby k oscarovému filmu Birdman. Okrem svojich sólových hudobných aktivít Antonio Sanchez žiari v spolupráci s Pat Methenym, vďaka ktorému sa po dvoch rokoch vráti na Slovensko. Linda Oh Uznávaná austrálska basgitaristka a kontrabasistka malajzijského pôvodu má na konte spolupráce s menami ako Dave Douglas, Joe Lovano, Kenny Barron, Steve Wilson, Fabian Almazan a Terri Lyne Carrington. Mladá skladateľka je držiteľkou mnohých ocenení - ASCAP Young Jazz Composer’s award (2008), 2. priečka na Bass 2010 Competition, čestné ocenenie z Thelonious Monk Bass Competition (2009), Bell Award for Young Australian Artist of the Year (2010) a Downbeat Critic’s Poll "Rising Star” on bass (2012). Aktuálne žije a tvorí v New Yorku a vyučuje na Manhattan School of Music. Má na konte niekoľko vlastných releasov a pôsobí tiež v oblasti filmovej hudby. Gwilym Simcock Britský pianista a skladateľ, zástupca jazzovej i klasickej scény bol označený prestížnym londýnskym denníkom Evening Standard ako "Jeden z 1000 najvplyvnejších osobností v Londýne". V roku 2007 sa ocitol na titulnej strane augustového vydania najuznávanejšieho britského jazzového magazínu Jazzwise. Gwilym Simcock je zakladajúcim členom skupiny The Impossible Gentlemen. Za celú plejádu jeho spoluprác hovoria mená Bobby McFerrin a Chick Corea, za slávne koncertné sály, v ktorých vystupoval zase londýnska Royal Albert Hall a Queen Elizabeth Hall. Vstupenky na ONE DAY JAZZ FESTIVAL sú v predaji v sieti Ticketportal: www.ticketportal.sk/event.aspx?id=22942 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo ONE DAY JAZZ FESTIVAL prináša maratón svetových legiend

Elitné iracké jednotky objavili pri Mósule sieť tunelov

K Mósulu sa zo severovýchodu približujú aj kurdské polovojenské oddiely, rovnako ako aj z juhu jednotky irackej armády, ktorým sa však zatiaľ nepodarilo prebojovať až k hraniciam predmestí Mósulu. BAGDAD 26. októbra (WebNoviny.sk) - Elitné jednotky irackej armády (CTS) začali v stredu s vyčisťovacími operáciami v oblastiach východne od Mósulu, ktoré už dobyli od Islamského štátu (IS). Informoval o tom major irackej armády Salám Ubajdí, ktorý dodal, že CTS tam objavili rozsiahlu sieť tunelov využívaných islamistami na prepravu posíl a zásob motocyklami. Agentúra Reuters informovala, že CTS zastavili svoj postup k Mósulu na východnom krídle frontu a čakajú na ďalšie oddiely vládnej armády podporované Spojenými štátmi vedenou koalíciou. Veliteľ CTS generál Abdalghaní Asadí vysvetlil, že jeho jednotky sú zhruba päť až šesť kilometrov od Mósulu. "Teraz sa musíme skoordinovať s jednotkami na iných frontoch, aby sme v súčinnosti podnikli útok na Mósul," dodal. Odporúčame: Ofenzíva na Mósul napreduje rýchlejšie, než sa očakávalo Zložte zbrane, vyzvala iracká armáda islamistov v Mósule Po oslobodení Mósulu hrozí návrat džihádistov do EÚ Zmeny sa očakávajú aj na západnom fronte K Mósulu sa zo severovýchodu približujú aj kurdské polovojenské oddiely, rovnako ako aj z juhu jednotky irackej armády, ktorým sa však zatiaľ nepodarilo prebojovať až k hraniciam predmestí Mósulu. Brett McGurk, americký vojenský emisár z koalície podporujúcej irackú armádu, uviedol, že jednotky zúčastňujúce sa bojov o Mósul napredujú podľa harmonogramu - na niektorých úsekoch frontu dokonca postúpili rýchlejšie. Očakáva sa, že k zmene situácie dôjde už aj na západnom fronte, ktorý bol doteraz relatívne pokojný. Operujú tam šiitské polovojenské Ľudové mobilizačné sily (Hašd Šaábi), ktoré dostali rozkaz preťať spojenie medzi Mósulom a Sýriou a iracké mesto izolovať. Hovorca šiitských jednotiek pripustil, že tieto boje budú ťažké. Účasť týchto šiitských oddielov v bitke o Mósul je zdrojom napätia, pretože s ňou nesúhlasia kurdskí a sunnitskí vojaci, podobne ako ani Turecko, ktorého vojaci zostávajú dislokovaní východne od Mósulu i napriek opakovaným žiadostiam vlády v Bagdade, aby ich Ankara odtiaľ stiahla. Paralelne s bitkou o Mósul začala západná koalícia pripravovať aj operáciu na izolovanie mesta Rakka, ktoré je baštou IS v susednej Sýrii, uviedla agentúra Reuters. Elitné jednotky irackej armády začali s vyčisťovacími operáciami v oblastiach východne od Mósulu, ktoré už dobyli od Islamského štátu. OSN očakáva masový útek obyvateľstva Iracké jednotky z dedín v blízkosti frontovej línie bitky o Mósul previezli do bezpečia viac ako 1000 ľudí. Iracký generál Hajdar Fázil spresnil, že obyvateľov lokality Tub Zawa a ďalších blízkych dedín s ohľadom na ich bezpečnosť previezli do tábora v blízkosti mesta Cházir. Iracké velenie sa totiž obáva, že táto oblasť by sa mohla stať terčom delostreleckej paľby zo strany IS. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) medzičasom informovala, že od začiatku bitky o Mósul, ktorú vládne sily spustili 17. októbra s cieľom oslobodiť toto mesto od IS, bolo z ohrozených obcí takto presídlených najmenej 8940 osôb. Ďalšie boje o Mósul budú náročnejšie aj vzhľadom na prítomnosť civilistov v meste. Podľa odhadov OSN je ich tam asi 1,5 milióna. Koordinátorka OSN pre humanitárne operácie v Iraku Lisa Grandeová v rozhovore pre Reuters pripustila, že masový odchod civilistov z Mósulu by sa mohol začať už o niekoľko dní. Grandeová vyjadrila tiež obavy, že IS by sa pred útočiacimi jednotkami protivníka mohli uchýliť k použitiu chemických zbraní, aby zastavili ich útok. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Elitné iracké jednotky objavili pri Mósule sieť tunelov

Zomrel Kevin Curran, jeden z tvorcov Simpsonovcov

Päťdesiatdeväťročný scenárista a producent sa na obľúbenom animovanom seriáli podieľal v rokoch 1998 až 2015.BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) - Vo veku 59 rokov skonal v utorok americký televízny scenárista a producent Kevin Curran, ktorý sa sedemnásť rokov podieľal na tvorbe animovaného komediálneho seriálu Simpsonovci (1989). Curran zomrel vo svojom dome v Los Angeles po dlhej chorobe. Správu o jeho úmrtí potvrdili predstavitelia televízie Fox, ktorá spomínaný seriál vysiela, ako aj jeden z jeho výkonných producentov Al Jean. "Smrť Kevina Currana ma veľmi zarmútila. Bol to neuveriteľne vtipný človek a skutočný priateľ," napísal Jean na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Kevin Patrick Curran sa narodil 27. februára 1957 v Hartforde v štáte Connecticut a študoval na Harvardovej univerzite. V 80. rokoch sa ako scenárista podieľal na komediálnej talkshow Late Night with David Letterman (1982 - 1993), pričom za svoju prácu získal spoločne s ďalšími tvorcami v roku 1982 tri Primetime Emmy. Ďalšie tri tieto ceny dostal ako člen štábu Simpsonovcov. Na tomto seriáli sa podieľal v rokoch 1998 až 2015, pričom väčšinou ako jeden z výkonných producentov. Ako scenárista sa podpísal pod jedenásť epizód. Okrem toho sa ako scenárista a producent podieľal aj na sitkome Ženatý so záväzkami (1987 - 1997), v ktorom taktiež nahovoril psa Bucka. Curran bol v minulosti partnerom anglickej spisovateľky a scenáristky Helen Fielding, ktorá je autorkou kníh o Bridget Jonesovej. Dvojica mala spolu dve deti. Informácie pochádzajú z webstránok www.bbc.com a deadline.com. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zomrel Kevin Curran, jeden z tvorcov Simpsonovcov

Bratislavčania bojujú za obnovu pôvodnej trasy linky 95

Trasu autobusovej linky číslo 95 po otvorení bratislavského Starého mosta a novej električkovej trate do Petržalky skrátili po Muchovo námestie v Petržalke.BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) - Petícia za obnovenie pôvodnej trasy petržalskej autobusovej linky číslo 95 až na Šafárikovo námestie, dovtedy, kým dokončia trať električky po Janíkov dvor, má v súčasnosti vyše tritisíc podpisov. Petíciu spustil začiatkom septembra bratislavský mestský a petržalský miestny poslanec Oliver Kríž spolu so svojím združením Mladá Bratislava. Trasu linky číslo 95 po otvorení bratislavského Starého mosta a novej električkovej trate do Petržalky skrátili po Muchovo námestie v Petržalke. "Podpisy chceme zbierať do konca októbra, potom petíciu predložíme na bratislavský magistrát i na Dopravný podnik Bratislava (DPB)," povedal Kríž s tým, že ako mestský poslanec bude navrhovať, aby magistrát vyčlenil peniaze na podporu linky 95 smerom do mesta. Tridsaťminútový lístok namiesto 15-minútového Ak chcú v súčasnosti cestujúci z Petržalky pokračovať v ceste do centra mesta, musia prestúpiť na električku na Farského ulici a novou električkou prejsť cez Starý most dve zastávky na Šafárikovo námestie. "Tí, ktorí cestujú iba na Šafárikovo námestie, si pre tento prestup musia kupovať 30-minútový lístok namiesto 15-minútového," hovorí Oliver Kríž s tým, že nový grafikon 95-ky nie je komfortný a už vôbec nie efektívny. "Navyše, novému cestovnému poriadku mestskej hromadnej dopravy nepredchádzala dôkladná a dostatočná diskusia s cestujúcou verejnosťou," pripomína. Náhradu bude mať linka číslo 95 podľa Kríža len vtedy, keď dokončia druhú fázu električkovej trate, ktorá by mala premávať od Janíkovho dvora a bude prepravovať obyvateľov celým územím Petržalky. "Pre ľudí, ktorí električkou cestujú ďalej, napríklad do Rače, je to v poriadku. Momentálne však v stave, keď električka jazdí pár zastávok do Petržalky, je skrátenie linky 95 predčasný krok," vyhlásil Oliver Kríž. Petíciou sa bude zaoberať bratislavské mestské zastupiteľstvo Cieľom petície je nazbierať taký počet podpisov, aby sa ňou zaoberal magistrát i DPB. "Aby sa petíciou zaoberalo mestské zastupiteľstvo, musí mať tisíc podpisov, my by sme ich však do konca októbra chceli tritisíc," spomenul Kríž na začiatku zbierania podpisov. DPB v septembri vo svojom stanovisku uviedol, že "keďže v súčasnosti tento dopravný prúd do Petržalky obsluhuje električková doprava, nie je v preferencii Dopravného podniku Bratislava substituovať električkovú trakciu autobusovou". Hovorkyňa DPB Adriana Volfová pripomenula, že objednávateľom výkonov vo verejnom záujme je Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy a Dopravný podnik Bratislava zabezpečí výkony v objednanom rozsahu a intenzite. Podľa hovorkyne Bratislavy Ivany Skokanovej sa petíciou po jej doručení na magistrát bude zaoberať bratislavské mestské zastupiteľstvo. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bratislavčania bojujú za obnovu pôvodnej trasy linky 95

Agent Raiola zarobil milióny eur na prestupe Pogbu

Mino Raiola patrí k najvplyvnejším a zároveň najúspešnejším ľuďom vo svojom fachu.TURÍN 26. októbra (WebNoviny.sk) - Rekordný prestup francúzskeho futbalistu Paula Pogbu z Juventusu Turín do Manchestru United (105 miliónov eur) priniesol obrovský zisk aj pre jeho agenta. Mino Raiola si na najväčšej transakcii tohto leta, ale aj celej histórie, polepšil o 27 miliónov eur. Novinárov o tom informoval výkonný riaditeľ Juventusu Guiseppe Marotta. Povedal tiež, že odhliadnuc od ostatných poplatkov čistý zisk za Pogbov prestup činí 72 miliónov eur. "Juventus získal Pogbu z United v roku 2012 za výhodnú cenu 1,5 milióna eur. V lete chcel stoj čo stoj odísť a my sme mu nebránili. Výrazne sme na ňom zarobili, hoci Raiolovi a jeho spoločnosti musíme vyplatiť 27 miliónov," doplnil Marotta pre portál ESPN. Futbalový agent Raiola momentálne patrí k najvplyvnejším a zároveň najúspešnejším ľuďom zo svojho fachu. Toto leto dotiahol na Old Trafford okrem Pogbu aj Švéda Zlatana Ibrahimoviča a Arména Henricha Mchitarjana, za ktorých zinkasoval dovedna ďalších 27 miliónov eur. Raiola zastupuje aj kontroverzného Taliana Maria Balotelliho či Belgičana Romela Lukaka. Štyridsaťosemročný Holanďan narodený v Taliansku v minulosti zastupoval aj bývalého skvelého českého reprezentanta a súčasného viceprezidenta Juventusu Turín Pavla Nedvěda. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Agent Raiola zarobil milióny eur na prestupe Pogbu

RegioJet nasadí novú súpravu na trase Bratislava - D. Streda

Kapacita súpravy bude dostatočná na to, aby pohodlne odviezla viac ako 500 ľudí.BRATISLAVA 26. októbra (Webnoviny.sk) - Spoločnosť RegioJet najneskôr do šiestich týždňov nasadí na najvyťaženejšie vlaky na trase Dunajská Streda - Bratislava vysokokapacitnú súpravu zloženú z lokomotívy a vozňov klasickej stavby. "Kapacita súpravy bude dostatočná na to, aby pohodlne odviezla viac ako 500 ľudí, ktorí cestujú ráno najviac vyťaženým spojom v úseku Dunajská Streda - Kvetoslavov - Miloslavov - Bratislava," informovala spoločnosť. Vlakový prepravca chce čo najrýchlejšie vyriešiť dočasné zníženie kapacity vlakov po dvoch mimoriadne vážnych nehodách. "Cestujúcich a aj ministerstvo dopravy, ktoré je objednávateľom, chceme informovať, že čo najskoršie nasadenie tejto dodatočnej vlakovej súpravy do prevádzky je našou prioritou," uviedol majiteľ spoločnosti RegioJet Radim Jančura. Odporúčame: Ministerstvo dopravy vyzýva RegioJet, aby dodržiaval zmluvu RegioJet má pripravené ďalšie dve jednotky. Na ich nasadenie potrebuje súhlas ministerstva ako objednávateľa. "Vlaky na trase Bratislava - Komárno a späť sú preplnené dlhodobo. Dlhodobo žiadame ministerstvo o súhlas s navýšením počtu súprav. Doteraz za predchádzajúcich ministrov odpoveď vždy znela, že to nie je možné," dodala spoločnosť. Podľa Jančuru schválenie nasadenia ďalších jednotiek ministerstvom dopravy je jediná cesta, ako dlhodobo vyriešiť problém preplnených vlakov. Ministerstvo dopravy vyzvalo v utorok súkromného dopravcu RegioJet k dodržiavaniu zmluvných podmienok prepravy na železničnej trati Bratislava - Dunajská Streda - Komárno. Predchádzalo tomu porušovanie zmluvy a nedodržiavanie kapacity na základe zistenia kontroly ministerstva dopravy v spoločnosti RegioJet. Ministerstvo informovalo, že jeho zástupcovia urobili kontrolu po viacerých sťažnostiach cestujúcich, že žlté vlaky na trase Bratislava - Komárno kapacitne nepostačujú a žiadajú navýšenie súprav. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo RegioJet nasadí novú súpravu na trase Bratislava - D. Streda

Weisenbacher hovorí o škandalóznom zistení o strane OĽaNO

To, že domény webovej stránky sú majetkom firmy a nie politickej strany, považuje Peter Weisenbacher za škandalózne.BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) - Strana OĽaNO funguje ako rodinná firma, na stredajšom brífingu to povedal Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv. Weisenbacher pritom upozorňuje, že webove domény OĽaNO a domény ako Igor Matovič, Jozef Viskupič či Peter Pollák nevlastní politická strana, ale eseročka Matovičovej ženy. To, že domény webovej stránky sú majetkom firmy a nie politickej strany, považuje za škandalózne. Podľa Weisenbachera je to totiž presah súkromného biznisu do parlamentnej demokracie. Matovič vlastníkom ochrannej známky Obyčajní ľudia Weisenbacher v stredu upozornil aj na to, že od roku 2008 je Matovič vlastníkom ochrannej známky Obyčajní ľudia. "Čo sa nedá identifikovať je, či to náhodou nie je tá živnosť. Či to vlastní Matovič ako fyzická osoba alebo ako podnikateľ. Ak by to vlastnil ako živnostník, musel by udeliť súhlas politickej strane na využívanie ochrannej známky. Ak tak urobí, má dve možnosti. Buď si to môže vyfakturovať a tak nelegálne podniká, alebo ak to urobí bezplatne, musí si to politická strana uviesť ako dar. V správe o hospodárení však OĽaNO túto položku nemá," uviedol Weisenbacher. Odporúčame: Danko organizoval večeru za vyše 70 000 eur, viní ho Matovič Nadávky a urážky. Danko zverejnil video z parlamentu Video: Matovič je podľa Pčolinského klamár a podvodník Matovič bude musieť vysvetlovať, prečo nepozastavil živnosť Peter Weisenbacher tiež tvrdí, že v roku 2015 Matovič sľúbil, že zvýši počet členov strany. Dodnes má však podľa neho iba štyroch členov, z ktorých jeden je Matovičov bratranec Viskupič. Uviedol tiež, že na internetovej stránke OĽaNO nie sú stanovy ani prihláška za člena. "Problém nastáva v tom, že každá strana, ktorá preklenie pri voľbách tri percentá, dostáva štátny príspevok z peňazí daňových poplatníkov," hovorí Weisenbacher. Otázka podľa neho napríklad je, čo v predchádzajúcom volebnom období s peniazmi urobili. "O týchto peniazoch rozhoduje Matovič, jeho bratranec a ešte dve osoby. Ide o niekoľko miliónov eur. Považujeme za nevyhnutné, aby zákon zabránil takémuto fungovaniu. My nevieme, akým spôsobom nakladajú s peniazmi. Je oprávnené sa domnievať, že plynú najmä do rodinných firiem Matoviča a jeho príbuzných," povedal Weisenbacher. Hovoril aj o Matovičovej živnosti Témou stredajšieho brífingu bola aj živnosť Igora Matoviča. Weisenbacher uviedol, že sa mu zdá zvláštne, že by Igor Matovič zabudol na pozastavenie živnosti. "Pravdepodobnejšie vysvetlenie je, že tam je možnosť pohľadávok. Boli medializované informácie, že sa pokúšal predať svojmu zamestnancovi zmenku z firmy J&T, ktorú údajne kúpil za 10 miliónov eur od oligarchov," uviedol Weisenbacher s tým, že ak by udržiaval živnosť pre 10 miliónov eur, bola by to dostatočne dobrá motivácia aj na porušenie zákona a platenie pokuty, ktorú mu udelil parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Inštitút ľudských práv chce podľa Weisenbachera tiež odštartovať nový projekt. Plánujú registrovať nové občianske združenie s názvom Slovak political watchdog. Prvou iniciatívou projektu bude návrh na zmenu zákona o politických stranách a návrh zákona o financovaní politických strán. Vo štvrtok 20. októbra Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií rozhodol, že Matovič bude musieť vysvetliť výboru, prečo nemal pozastavenú živnosť. Tú pozastavil až 30. septembra tohto roku. Líder OĽaNO si zabudol splniť túto zákonnú povinnosť už po druhýkrát. Po pokute, ktorú musel pre svoje pochybenie už raz zaplatiť, teraz môže prísť aj o poslanecký mandát. Na to, že líder OĽaNO a poslanec NR SR Igor Matovič opäť porušil zákon, upozornili ešte v septembri práve Peter Weisenbacher a Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv. Upozornili na to, že podľa živnostenského registra SR v tom čase živnosť s názvom Mgr. Igor Matovič - regionPRESS bola znovu aktívna. Matovič podáva trestné oznámenie na nájomných brigádnikov pána Kaliňáka Predseda poslaneckého klubu za OĽaNO-NOVA Richard Vašečka hovorí, že odkedy obyčajní ľudia prvýkrát vstúpili do parlamentu v roku 2012, o všetkých financiách hnutia rozhodujú všetci poslanci poslaneckého klubu svojim hlasovaním. "Použitie financií nášho hnutia priebežne kontroluje štátom pridelený audítor, výbor Národnej rady pre financie a rozpočet a ministerstvo financií v rukách strany Smer-SD. Zo štátneho príspevku za parlamentné voľby v roku 2016 naše hnutie doteraz neminulo ani jedno jediné euro," dodal Vašečka. Predseda hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič uviedol, že webovú doménu www.obycajniludia.sk vlastní jeho rodinná firma regionPRESS, s.r.o. a cenu za webhosting približne 15 eur ročne refakturuje hnutiu. "Ochrannú známku \'Obyčajní ľudia\' vlastním ja ako súkromná osoba a nepociťujem žiadnu potrebu, aby som za ňu čokoľvek nášmu hnutiu účtoval. A to aj z toho dôvodu, že nám pán, ktorý chodí rečniť na snemy Smeru-SD a mečiarovský privatizér Víťazoslav Móric v roku 2011 vlastne znemožnil založiť hnutie s týmto názvom a museli sme založiť hnutie s názvom Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti," dodal Matovič. K tvrdeniu, že sa Matovič pokúsil niekedy niekomu predať zmenku v hodnote 10 miliónov eur voči spoločnosti J&T, líder hnutia OĽaNO-NOVA uviedol, že nikdy nevlastnil žiadnu zmenku voči tejto firme a tak sa ju nikdy ani nikomu nemohol pokúšať predať. "Vzhľadom na tento aj ostatné výmysly v tvrdeniach nájomných brigádnikov pána Kaliňáka som sa rozhodol na nich podať trestné oznámenie za opakované krivé obvinenia a neustále ohováranie. Každopádne gratulujem strane Smer-SD a Erikovi Tomášovi, že popri mimoriadne kvalitnom hovorcovi Mariánovi Kočnerovi získali do svojho mediálneho tímu aj týchto mimoriadne nadaných \'aktivistov\' za práva homosexuálov, pre ktorých je najzávažnejším ohrozením Slovenska moja mŕtva živnosť a doména za 15 eur," dodal Matovič. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Weisenbacher hovorí o škandalóznom zistení o strane OĽaNO

Nemci zvyšujú minimálnu mzdu, so slovenskou sa nedá porovnať

Minimálna hodinová mzda v Nemecku sa k 1. januáru 2017 zvyšuje o 4 % na 8,84 eura. BERLÍN 26. októbra (WebNoviny.sk) - Minimálna hodinová mzda v Nemecku sa k 1. januáru budúceho roka zvyšuje o 4 % na 8,84 eura. Rozhodol o tom v stredu kabinet kancelárky Angely Merkelovej. Na súčasnej úrovni 8,50 eura za hodinu sa nemecká minimálna mzda nachádza od jej zavedenia v januári 2015. Pri rozhodovaní o výške minimálnej mzdy vláda zohľadnila viaceré kritériá, vrátane výsledkov kolektívnych vyjednávaní. Odporúčame: Minimálna mzda stúpne na 435 eur, odborári chceli 442 eur Nemecko zaviedlo plošnú minimálnu mzdu ako jedna z posledných priemyselne rozvinutých západných krajín. Konzervatívci kancelárky Merkelovej celoštátnu minimálnu mzdu dlhodobo odmietali, po parlamentných voľbách v roku 2013 však ustúpili tlaku sociálnych demokratov, ktorý jej zavedením podmieňovali vstup do koaličnej vlády. Od začiatku budúceho roka sa zvýši minimálna mzda aj na Slovensku, a to zo súčasných 405 eur na 435 eur. Najnižší hrubý zárobok za každú odpracovanú hodinu tak od začiatku budúceho roka stúpne na 2,5 eura zo súčasných 2,328 eura. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nemci zvyšujú minimálnu mzdu, so slovenskou sa nedá porovnať

Hugh Laurie má hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy

Predstaviteľ Gregoryho Housa zo seriálu Dr. House (2004 - 2012) uviedol, že má veľmi šťastný život. BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) - Anglický herec Hugh Laurie má hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy. Päťdesiatsedemročný rodák z Oxfordu dostal hviezdu s poradovým číslom 2593. "Toto nie je spravodlivý svet. Mám 57 rokov a mám neskutočne šťastný život, takže očakávam, že mi spadne na hlavu klavír, aby mi to osud vynahradil," povedal predstaviteľ Gregoryho Housa zo seriálu Dr. House (2004 - 2012). Na slávnosti sa zúčastnil aj 59-ročný komik Stephen Fry. "Možno nie je prvá múdra a milá hviezda na tomto chodníku v starom Hollywoode, no trúfnem si predpokladať, že žiadna z nich nebola múdrejšia a milšia," vyhlásil Fry, ktorý s Lauriem účinkoval v seriáloch A Bit of Fry and Laurie (1987 - 1995) alebo Jeeves and Wooster (1990 - 1993). Hugh Laurie, ktorý je známy aj ako autor bestselleru Obchodník so smrťou (1996), získal v rokoch 2006 a 2007 za výkon v spomínanom seriáli Dr. House dva Zlaté glóbusy, pričom až do roku 2011 si v každom nasledujúcom roku pripísal ďalšiu nomináciu. Zahral si tiež vo filmoch ako Myšiak Stuart Little (1999), Let Fénixa (2004), Králi ulice (2008) či Krajina zajtrajška (2015). V období 2015 až 2016 účinkoval v seriáli Viceprezident(ka) (2012) a tento rok sa predstavil aj v kriminálnej minisérii Nočný manažér (2016). V roku 2011 vydal debutový bluesový album Let Them Talk. S nahrávkou obsahujúcou 15 skladieb sa dostal na druhé miesto v britskom albumovom rebríčku, pričom sa stal najpredávanejšou bluesovou nahrávkou roka 2011. V roku 2013 vydal druhý album Didn\'t It Rain. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hugh Laurie má hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy

V katastri Váhoviec našli mŕtveho otca so synom

Cudzie zavinenie je podľa predbežných zistení vylúčené. BRATISLAVA/GALANTA 26.októbra (Webnoviny.sk) – Tragédia sa stala v katastri Váhoviec v Galantskom okrese. V skorých ranných hodinách tu našli mŕtveho 53-ročného policajta s jeho 22-ročným synom zo Serede. Ako informovala trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová, cudzie zavinenie je podľa predbežných zistení vylúčené, obaja sa zrejme udusili unikajúcim plynom. Presné príčiny smrti však určí až pitva. Policajti na mieste vykonávajú prvotné úkony. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V katastri Váhoviec našli mŕtveho otca so synom

Video: Cibulkovej faux pas na WTA Finals, brala ho s úsmevom

Slovenská tenistka Dominika Cibulková pred zápasom proti Američanke Madison Keysovej zabudla na zberačku loptičiek.SINGAPUR 26. októbra (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa pobavene chytila za hlavu, keď jej v utorok na tlačovej besede v Singapure pripomenuli milú roztržitosť z úvodu duelu s Američankou Madison Keysovou (1:6, 4:6) na šampionáte WTA Finals. Odporúčame: Video: Cibulková na WTA Finals neuspela ani v druhom zápase Cibulková dvakrát prehrala, ale nádej na semifinále žije "Ani mi nehovorte... Keď som vstupovala na kurt, mávaním som zdravila celú halu a úplne som pri tom zabudla na zberačku loptičiek, ktorá na mňa čakala v prítmí na konci koridoru. Uvedomila som si to, keď ma na to upozornil môj tím z hráčskej lóže. S hrôzou som si pomyslela, ako zle sa to dievčatko musí cítiť. Vrátila som sa po tú zberačku a doviedla som ju na kurt. Vyzerala zmätene, ale napokon to všetko bolo fajn. Akurát sa ešte na môj účet pobavil človek, ktorý robil žreb pri sieti. Neprezradím však, čo bolo obsahom," so smiechom povedala Cibulková. Video priniesol web Tenisovej asociácie žien (WTA). Na chvíľočku sa v ňom mihne tvár dospelého koordinátora so zdeseným výrazom, keď si uvedomil, že Cibulková prechádza okolo zberačky bez toho, aby ju chytila za ruku a vošla na dvorec s týmto - z futbalu známym - symbolickým sprievodom. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Cibulkovej faux pas na WTA Finals, brala ho s úsmevom

Slovan Bratislava neuvoľní hráčov do reprezentácie

SZĽH nemá uzatvorenú tému poistiek kontraktov hráčov a refundáciu ušlej mzdy v prípade zranení hráčov na reprezentačných akciách. BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) - Hokejový Slovan Bratislava neuvoľní žiadneho hráča pre potreby slovenskej reprezentácie na budúcotýždňový Nemecký pohár v Augsburgu (4.-6. 11.). Slovenský zväz ľadového hokeja nemá s klubom Kontinentálnej hokejovej ligy uzatvorenú otázku poistiek kontraktov hráčov a refundáciu ušlej mzdy v prípade zranení počas reprezentačných zápasov. "Vyriešenie veci je na zástupcoch zväzu s vedením Slovana. Akceptoval som, že nebudeme volať skúsených a starších hráčov zo Slovana. Uznávam, majú toho veľa. Klub trápia zranenia, nechceli sme ich ešte viac preťažovať. Chcel som vidieť v akcií aspoň mladších chalanov, ktorí nie sú toľko vyťažovaní, no napokon neprídu ani tí. Beriem to ako fakt, zvládneme to aj bez nich. Oslovíme niekoho iného," povedal pre denník Šport reprezentačný tréner Zdeno Cíger. Odporúčame: Tréner Cíger zverejnil širšiu nomináciu na Nemecký pohár V minulej sezóne na šampionátoch utrpeli vážnejšie zranenia Michal Sersen, Andrej Šťastný a Boris Sádecký a chýbali Slovanu vo viacerých zápasoch. Sersen od májových majstrovstiev sveta elitnej kategórie ešte stále nehrá. "HC SLOVAN Bratislava je toho názoru, že v záujme korektných vzťahov medzi klubmi a zväzom je potrebné, aby pred každou reprezentačnou akciou bolo uzatvorené poistenie kontraktov jednotlivých hráčov, príp. dohoda o refundácii ušlých odmien po dobu nespôsobilosti hráča spôsobenej zranením počas reprezentačnej akcie. Obdobný vzťah je bežnou praxou napríklad v podmienkach ČSLH," píše sa podľa Športu v liste, ktorý zaslalo vedenie klubu Slovenskému zväzu ľadového hokeja. Slovan uvoľní počas novembrovej reprezentačnej pauzy len Kanaďana Barryho Brusta, ktorému národná federácia Hockey Canada pre Nemecký pohár zaplatí poistku. Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút o probléme vie. "Hráči boli vždy poistení, chýbala však poistka ušlej mzdy. Staré vedenie to neriešilo, my sme na to pripravení. Nevidím však dôvod na to tlačiť, je čas. Tréneri si odskúšajú iných hráčov," zareagoval pre Šport Kohút. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovan Bratislava neuvoľní hráčov do reprezentácie

Recept dňa

Cibuľový koláč

Cesto:
300 g hladkej múky
½ ČL soli
12 g droždia
7 – 8 PL mlieka
kryštálový cukor
50 g tuku

Plnka:
1,2 kg cibule
200 g anglickej slaniny
2 PL rasce
500 ml kyslej smotany
250 g nastrúhaného syra
mleté biele a čierne korenie
soľ

Cesto: Múku preosejte, premiešajte so soľou, pridajte kvások pripravený z trocha mlieka, droždia a štipky cukru. Primiešajte zmäknutý tuk, vypracujte hladké cesto a dajte ho do tepla vykysnúť. Vykysnuté cesto rozvaľkajte a uložíte na pripravený plech.
Plnka: Cibuľu očistite a pokrájajte na kolieska. Slaninu pokrájajte na kocky, opražte, pridajte kolieska cibule, osoľte a duste 10 minút. Zmes rozložte na cesto a posypte rascou. Smotanu ochuťte soľou, korením a dobre rozmiešajte. Vylejte na vrstvu cibule a celú plochu posypte strúhaným syrom. Vložte do vyhriatej rúry a upečte. ( v elektrickej rúre pri 180 °C, v teplovzdušnej rúre pri 160 °C, v plynovej rúre pri stupni 3)

Dobrá rada

Steak sa neskrúti,

ak jeho jednu stranu narežete nožom.

Stavebník

Polystyrénbetón

Ide o ľahký betón zložený z cementu, polystyrénovej drviny (najčastejšie recyklátu), vody a prísad. Vyrába sa ako hustá kašovitá zmes, ktorá dokáže výborne držať rovinnosť a požadovaný tvar.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang