presovskyregion.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Prešovský región - informačný portál

Aktuálne spravodajstvo

Muž si pokľakol ku koľajisku, zrazila ho električka

Na Damborského ulici v bratislavskej Dúbravke zrazila električka muža.BRATISLAVA 17. januára (Webnoviny.sk) - V blízkosti električkovej zastávky na Damborského ulici v bratislavskej Dúbravke zrazila v utorok pred polnocou električka muža. Podľa doterajších informácií si muž v tmavom oblečení pokľakol ku koľajisku. Vodič, aj keď brzdil, už zrážke nedokázal zabrániť. Ako informovala bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková, muž zomrel na mieste, ohliadajúci lekár odporučil vykonať pitvu. Po totožnosti muža polícia pátra. Okolnosti tragédie vyšetrujú. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muž si pokľakol ku koľajisku, zrazila ho električka

Nemecký súd odmietol zakázať krajne pravicovú stranu NPD

Právomoc zakázať činnosť politickej strane má v Nemecku len Spolkový ústavný súd. KARLSRUHE 17. januára (WebNoviny.sk) - Nemecký Spolkový ústavný súd zamietol návrh na zákaz krajne pravicovej Národnodemokratickej strany Nemecka (NPD). Vo verdikte zverejnenom v utorok uviedol, že radikálna ideológia nepostačuje na zakázanie tejto strany, ktorá okrem toho podľa súdu nepredstavuje aktívnu hrozbu pre demokraciu. Žiadosť o zákaz NPD predložila ústavnému súdu Spolková rada (Bundesrat), v ktorej majú zastúpenie spolkové krajiny Nemecka. Predseda Spolkového ústavného súdu Andreas Vosskuhle pri oznámení rozhodnutia v Karlsruhe konštatoval, že NPD síce sleduje protiústavné ciele, avšak v súčasnosti neexistujú konkrétne indície naznačujúce, že by konanie strany mohlo viesť k úspechu. Museli by dokázať, že ideológia je agresívna Na základe nemeckej ústavy musia navrhovatelia zákazu strany dokázať, že jej ideológia je "bojovná a agresívna" a predstavuje aktívne ohrozenie demokratického poriadku v krajine, pripomína agentúra DPA. Išlo už o druhú snahu zakázať NPD. Prvý návrh stroskotal v roku 2003, keď sa ukázalo, že do strany, a až medzi stranícke špičky, prenikli agenti a informátori tajných služieb, ktorí mohli zohrať rolu pri vytváraní dôkazov proti NPD. Kritici nového návrhu už od začiatku varovali pred malými vyhliadkami na úspech. Ústavnoprávne kritériá zakázania politickej strany sú totiž v Nemecku veľmi prísne, pričom politický vplyv NPD upadol v posledných rokoch, keď došlo k nárastu spoločensky prijateľnejších pravicových populistických hnutí. Zakázať ju môže len Spolkový ústavný súd NPD je od septembra 2016 zastúpená v Nemecku už len na komunálnej úrovni; má tiež jedného europoslanca. Právomoc zakázať činnosť politickej strane má v Nemecku len Spolkový ústavný súd. Dosiaľ sa to stalo iba dvakrát - a navyše pred viac ako 60 rokmi. V roku 1952 zakázali neonacistickú Socialistickú ríšsku stranu (SRP) a v roku 1956 Komunistickú stranu Nemecka (KPD). NPD založili v roku 1964 a má približne 5200 členov. Jej bašty sa nachádzajú na východe Nemecka, predovšetkým v Sasku. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nemecký súd odmietol zakázať krajne pravicovú stranu NPD

Ukrajina odoberá zo Slovenska skoro maximálne množstvá plynu

V decembri sme dodali Ukrajincom denne od 41,5 milióna do takmer 43 miliónov metrov kubických plynu. Začiatkom nového roka to bolo zhruba 40 miliónov metrov kubických.BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) - Ukrajina koncom vlaňajška ako aj začiatkom nového roka odoberala zo Slovenska prostredníctvom reverzného plynovodu Vojany-Užhorod takmer maximálne množstvá plynu. Ako vyplýva z informácií zverejnených spoločnosťou Eustream, v decembri Slovensko spomínaným plynovodom dodalo Ukrajincom denne od 41,5 milióna do takmer 43 miliónov metrov kubických plynu. Počas prvých dní nového roka sa objem dodaného plynu zo slovenských Vojan do ukrajinského Užhorodu mierne znížil na zhruba 40 miliónov metrov kubických. V utorok 17. januára si však už Ukrajinci objednali dovoz plynu na úrovni 41,4 milióna metrov kubických. Stále platí, že doterajší rekord zaznamenal slovenský prepravca plynu v sobotu 29. októbra. Vtedy sa reverzným tokom v Budinciach prepravilo vyše 44 miliónov kubíkov plynu. Pološtátny prevádzkovateľ prepravnej plynovodnej siete, spoločnosť Eustream, sa rozhodol dočasne zvýšiť kapacitu plynovodu na výstupnom bode Budince. "Za účelom uspokojenia požiadaviek trhu poskytneme dodatočnú kapacitu v objeme 30 tisíc megawatthodín za deň (2,8 milióna metrov kubických - pozn. red.)," informovala spoločnosť Eustream s tým, že zvýšenú kapacitu bude ponúkať v prvom štvrťroku tohto roka. Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Denne sa tak môže plynovodom prepraviť viac ako 40 miliónov metrov kubických plynu. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014, po ukončení testovacích dodávok. O prepravné kapacity plynovodu zo strany dodávateľských spoločností bol veľký záujem. Rezervovali si prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ukrajina odoberá zo Slovenska skoro maximálne množstvá plynu

Disciplinárka rieši Handzuša za tvrdý faul na Hričinu

Michal Handzuš musí Disciplinárnej komisia Slovenského zväzu ľadového hokeja vysvetliť zákrok na Tomáša Hričinu.BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) - Disciplinárna komisia Slovenského zväzu ľadového hokeja na základe víkendového podnetu od HC Košice začala od pondelka disciplinárne konanie proti Michalovi Handzušovi. Klub HC ´05 Banská Bystrica i samotného hráča požiadala o zaslanie písomného stanoviska k zákroku na košického hokejistu Tomáša Hričinu v extraligovom stretnutí, ktoré sa hralo v piatok 13. januára. Stanoviská disciplinárna komisia očakáva do štvrtka 19. januára do 12.00 h. Handzuš knoukatoval Hričinu v 10. min zápasu. Rozhodcovia mu v zápase uložili trest na 5 minút a do konca súboja. "Hričina ma nevidel, no ja som na neho nevyskočil, ani som nemal ruky hore. Samozrejme, je mi to ľúto a verím, že čoskoro bude v poriadku. Zdravie je na prvom mieste," tvrdil po stretnutí Handzuš. Košický hokejista utrpel pomliaždenie mäkkých časti hlavy a má podvrtnutú krčnú chrbticu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Disciplinárka rieši Handzuša za tvrdý faul na Hričinu

Ukončili pátranie po malajzijskom boeingu, rodiny protestujú

Osud tohto nezvestného stroja patrí medzi najväčšie záhady v dejinách civilného letectva. SYDNEY 17. januára (WebNoviny.sk) - Skupina podporujúca príbuzných obetí zmiznutia malajzijského lietadla na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu protestuje proti utorkovému rozhodnutiu ukončiť po necelých troch rokoch pátranie vo vodách Indického oceánu, ktoré bolo napriek vynaloženému úsiliu bezúspešné. Skupina Voice370 krátko po oznámení zastavenia pátracích prác vydala vyhlásenie, kde skritizovala Austráliu, Čínu a Malajziu za to, že nesúhlasili s prehľadaním oblasti ležiacej severne od zóny doterajšieho pátrania, ako vyšetrovatelia odporučili na základe novej analýzy okolností osudného letu. Obrazom: Lietadlo zmizlo bez stopy Vyzvali vlády, aby rozhodnutie zmenili Uviedla, že pokračovanie v hľadaní vraku lietadla je pre tieto štáty "nevyhnuteľnou povinnosťou", ktorej splnenie "dlžia" verejnosti využívajúcej leteckú dopravu. Skupina vyzvala vlády uvedených troch krajín, aby svoje rozhodnutie zmenili, aj keď na druhej strane uznáva "ohromné úsilie", ktoré doteraz v tejto veci vynaložili. Manžel jednej z letušiek zo strateného lietadla, Lee Khim Fatt, sa vyjadril, že ukončenie pátracej operácie v Indickom oceáne ho mimoriadne sklamalo, keďže malajzijská vláda predtým sľubovala, že sa tak nestane, kým nebude lietadlo nájdené. Dodal, že stále nestratil malú nádej, že jeho žena Foong Wai Yueng je nažive. Celú vytýčenú zónu prehľadali Ukončenie pátrania po lietadle linky Malaysia Airlines MH370, ktoré sa stratilo 8. marca 2014, oznámili po prehľadaní celej vytýčenej zóny v Indickom oceáne bez toho, aby sa našla akákoľvek stopa. V Boeingu 777 sa nachádzalo 239 ľudí, pričom väčšinu cestujúcich tvorili čínski občania. Osud tohto nezvestného stroja patrí medzi najväčšie záhady v dejinách civilného letectva. Predpokladá sa, že lietadlo sa po vyčerpaní paliva zrútilo do odľahlej oblasti na juhu Indického oceánu, ďaleko od západného pobrežia Austrálie. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ukončili pátranie po malajzijskom boeingu, rodiny protestujú

Pittsburgh dal 6 gólov za tretinu prvýkrát od marca 2000

Tri zo šiestich gólov Pens v druhej dvadsaťminútovke zápasu proti Washingtonu dosiahol ruský útočník Jevgenij Malkin, pre ktorého to bol jedenásty hetrik v NHL.PITTSBURGH 17. januára (WebNoviny.sk) - Hokejistom Pittsburghu sa v pondelkovom domácom zápase zámorskej NHL proti Washingtonu (8:7 po predĺžení) podarila málo vídaná vec. Úradujúci víťaz Stanleyho pohár nielen prerušil deväťzápasovú víťaznú sériu Washingtonu, no v druhej tretine strelili až šesť gólov. Tento kúsok "tučniaci" dosiahli naposledy v marci 2000, vtedy to dokázali pri triumfe 8:2 nad New Yorkom Islanders. Odporúčame: Video: V Pittsburghu padlo 15 gólov, Chárov Boston prehral Tri zo šiestich gólov "Pens" v druhej dvadsaťminútovke dosiahol ruský útočník Jevgenij Malkin, pre ktorého to bol jedenásty hetrik v profilige. Pittsburgh v pondelok prehrával už 0:3, ale podarilo sa mu otočiť na 5:3. Hostia síce vzápätí vyrovnali na 5:5, ale Malkin v 38. min skompletizoval hetrik a poslal Penguins do vedenia 6:5. V tretej časti potom Washington dorovnal skóre na 7:7 z dvojgólového manka, ale o domácom triumfe definitívne rozhodol po 34 sekundách predĺženia Connor Sheary. "Veľmi divný zápas. Zaspali sme začiatok a nehrali dobre. Inkasovať sedem gólov je strašne veľa, musíme zapracovať na defenzívnej hre a nerobiť zbytočné fauly ako ja pri prvom striedaní. Samozrejme, tento zápas bol aj o zábave s toľkými gólmi. Nie však pre brankárov, skôr pre útočníkov," uviedol Jevgenij Malkin na webe NHL. Líder Pittsburghu Sidney Crosby k obligátnemu gólu pridal aj tri asistencie. Kapitán Penguins je s 27 gólmi najlepším kanonierom NHL a s 50 bodmi mu v produktivite patrí druhá priečka za Connorom McDavidom z Edmontonu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pittsburgh dal 6 gólov za tretinu prvýkrát od marca 2000

Nadal, Djokovič a Raonic na Australian Open nestratili set

Bývalý líder singlového renkingu ATP Nadal, aktuálne deviaty v systéme, minulý rok na úvod na južnej pologuli neuspel v päťsetovej ľaváckej dráme proti krajanovi Fernandovi Verdascovi.MELBOURNE 17. januára (WebNoviny.sk) - Španielsky tenista Rafael Nadal sa vyhol prípadnej druhej prehre v rade hneď v 1. kole grandslamových Australian Open v Melbourne. Miestny šampión zo sezóny 2009 Nadal v utorok vyradil 33-ročného nemeckého veterána s dvoma štvrťfinále Wimbledonu na konte Floriana Mayera, 49. vo svetovom rebríčku, za 2:04 h bezpečne 6:3, 6:4, 6:4. Mal pomer "winnerov" a chýb 39:31, premenil tri z tucta brejkbalov, sám nečelil žiadnej hrozbe straty podania. "Môj organizmus drží. To je kľúčové. Ak vás telo neposlúcha, všetko je oveľa zložitejšie. Vlani som sa o tom presvedčil v období od Roland Garros, ale to je minulosť," vyhlásil 30-ročný Nadal, citovala ho internetová stránka turnaja. Malorčan sa naposledy radoval z trofeje na veľkej štvorke v Paríži v roku 2014. VŠETKY SPRÁVY A VÝSLEDKY Z AUSTRALIAN OPEN Bývalý líder singlového renkingu ATP Nadal, aktuálne deviaty v systéme, minulý rok na úvod na južnej pologuli neuspel v päťsetovej ľaváckej dráme proti krajanovi Fernandovi Verdascovi. Neskôr bol iba v 3. kole RG, absentoval na Wimbledone a lúčil sa v osemfinále US Open. Držiteľ 14 titulov z Majors Nadal bude vo štvrtok hrať s cyperským finalistom AO 2006 Marcosom Baghdatisom (36.), proti ktorému má povzbudivé skóre 8:1. Jediný nezdar sa zrodil v Cincinnati 2010. Rivalita trvá od Wimbledonu 2006. Obrazom: Australian Open - 2. deň Návrat nemeckého tenisového veterána Tommyho Haasa do súťažného diania nemal šťastný koniec. Tridsaťosemročný niekdajší druhý muž singlového renkingu zaostával proti Francúzovi Benoitovi Pairovi 6:7 (2), 4:6, keď odstúpil. Pre hamburského rodáka to bolo premiérové vystúpenie od októbra 2015. Haas bol na AO v semifinále edícií 1999, 2002 a 2007, takto ďaleko sa prebojoval aj na Wimbledone 2009. Teraz sa prihlásil na základe tzv. chráneného renkingu v podobe 25. priečky. Raonic nastrieľal 18 es a predviedol 46 "winnerov" Kanadský tenista Milos Raonic nasadený ako tretí v utorok v pohode zdolal charizmatického nemeckého reprezentanta s jamajskými koreňmi Dustina Browna za 1:32 h bez zásadnejších ťažkostí 6:3, 6:4, 6:2. Nastrieľal 18 es proti trom a celkovo predviedol 46 "winnerov", pričom urobil iba 25 chýb. Za jednoznačného skóre trafil aj druhý servis s rýchlosťou 235 km/h. Odporúčame: Video: Serena nezaváhala, Šafářová odvrátila deväť mečbalov "Predviedol som, koľko sa žiadalo. V zápasoch na tri získané sety je, pochopiteľne, zložité sústavne si držať solídnu úroveň. Celkovo sa mi však podarilo to najdôležitejšie: koncentrovať sa v prvom rade na gemy pri vlastnom podaní. K tomu som vo všetkých setoch pomerne skoro dosiahol brejk. Dobre som returnoval, keď sa to najviac hodilo, zahral som kvalitne," rekapituloval Raonic podľa webu turnaja. Dvadsaťšesťročný rodák z Podgorice v Čiernej Hore Raonic nadviazal na triumf 7:5, 6:3, 6:4, ktorý proti 32-ročnému 66. hráčovi singlového renkingu ATP Brownovi dosiahol vlani v 1. kole newyorských US Open. Nemec v 2. kole Wimbledonu 2015 zaskočil Španiela Rafaela Nadala. Na južnej pologuli sa nikdy nedostal aspoň medzi najlepších 64, zostáva to v platnosti. Zverenec Richarda Krajiceka a Riccarda Piattiho Raonic bol pred dvanástimi mesiacmi na AO v semifinále, medzičasom si zahral aj finále Wimbledonu. V oboch prípadoch nestačil na Brita Andyho Murrayho. Kanaďan sa aj v 2. kole stretne s vyznávačom ofenzívneho prístupu: vo štvrtok ho preverí luxemburský ľavák Gilles Muller (28.), ktorý minulý týždeň v Sydney vo veku 33 rokov získal svoj prvý titul na hlavnej profesionálnej úrovni. Nad Raonicom vedie 2:0, ale čerstvejšia z konfrontácií sa udiala už v roku 2012 vo Valencii. Obhajca titulu Djokovič si dal pozor na Verdasca Srbský tenista Novak Djokovič si zobral ponaučenie z nedávneho súboja so Španielom Fernandom Verdascom v semifinále v katarskej Dauhe. Ľavorukého univerzála zdolal v Melbourne za 2:20 h s prehľadom 6:1, 7:6 (4), 6:2. V 2. kole bude hrať s postupujúcim z duelu Denis Istomin (Uzb.) - Ivan Dodig (Chor.). Djokovič síce zaostal na "winnery" mierne 24:27, zároveň však mal oveľa istejšiu ruku: na nevynútené chyby to bolo 34:56. V druhom sete Srb dvakrát predviedol okamžitý rebrejk a nepykal za to, že v deviatej a jedenástej hre nezužitkoval dovedna päť príležitostí na returne. V tajbrejku síce klesol z 3:0 na 3:4 a príjem, ale získal všetky ďalšie body. Semifinalistovi AO 2009 Verdascovi sa nepodarilo v metropole Viktórie druhý rok v rade zaskočiť v úvodnom kole bývalého lídra singlového renkingu ATP. Vlani v tejto fáze v piatich setoch vyradil krajana Rafaela Nadala. Proti Djokovičovi mu pred necelými dvoma týždňami nestačilo päť mečbalov, z nich štyri za sebou. Srb potom vo finále prekonal britskú jednotku počítačového poradia Andyho Murrayho. Dvadsaťdeväťročný Belehradčan Djokovič, aktuálne "len" druhý v hodnotení, upravil proti 33-ročnému niekdajšiemu siedmemu mužovi hodnotenia Verdascovi (40.) na 10:4. Tomuto vyzývateľovi nepodľahol od antukového Ríma 2010. Zverenec Mariána Vajdu Djokovič triumfoval na Australian Open v sezónach 2008, 2011, 2012, 2013, 2015 a 2016. Na tomto podujatí si teda vybojoval polovicu zo svojho tucta vrcholných trofejí. Ak zavŕši druhý miestny čistý hetrik, osamie na čele melbournského historického poradia pred domácim Royom Emersonom (1961 a 1963-1967). Najviac primátov z jednej súčasti veľkej štvorky má spomenutý Nadal: na parížskom Roland Garros sa presadil 9-krát. Zverenec Nacha Truyola, Sergia Péreza a Emilia Sáncheza Verdasco prehral okrúhly desiaty raz v rade s členom Top 2. Proti takýmto súperom má celoživotnú bilanciu 3:23. Dvojhra mužov - 1. kolo: Grigor Dimitrov (Bul.-15) - Christopher O´Connell (Aus.) 7:6 (2), 6:3, 6:3 Fabio Fognini (Tal.) - Feliciano López (Šp.-28) 7:5, 6:3, 7:5 Milos Raonic (Kan.-3) - Dustin Brown (Nem.) 6:3, 6:4, 6:2 Gael Monfils (Fr.-6) - Jiří Veselý (ČR) 6:2, 6:3, 6:2 Dominic Thiem (Rak.-8) - Jan-Lennard Struff (Nem.) 4:6, 6:4, 6:4, 6:3 Rafael Nadal (Šp.-9) - Florian Mayer (Nem.) 6:3, 6:4, 6:4 David Goffin (Belg.-11) - Reilly Opelka (USA) 6:4, 4:6, 6:2, 4:6, 6:4 Roberto Bautista-Agut (Šp.-13) - Guido Pella (Arg.) 6:3, 6:1, 6:1 Richard Gasquet (Fr.-18) - Blake Mott (Aus.) 6:4, 6:4, 6:2 David Ferrer (Šp.-21) - Omar Jasika (Aus.) 6:3, 6:0, 6:2 Alexander Zverev (Nem.-24) - Robin Haase (Hol.) 6:2, 3:6, 5:7, 6:3, 6:2 Gilles Simon (Fr.-25) - Michael Mmoh (USA) 6:1, 6:3, 6:3 Pablo Carreno-Busta (Šp.-30) - Peter Polansky (Kan.) 6:0, 3:6, 3:6, 6:2, 3:0 - skreč, Polanský odstúpil Philipp Kohlschreiber (Nem.-32) - Nikoloz Basilašvili (Gruz.) 6:4, 3:6, 7:6 (2), 6:4 Marcos Baghdatis (Cypr.) - Michail Južnyj (Rus.) 6:3, 3:0 - skreč, Južnyj odstúpil Carlos Berlocq (Arg.) - Radu Albot (Mold.) 6:4, 7:6 (4), 5:7, 7:6 (8) Alexandr Dolgopolov (Ukr.) - Borna Čorič (Chor.) 6:3, 6:4, 3:6, 7:6 (7) Rogério Dutra Silva (Braz.) - Jared Donaldson (USA) 3:6, 0:6, 6:1, 6:4, 6:4 Kyle Edmund (V. Brit.) - Santiago Giraldo (Kol.) 6:2, 7:5, 6:3 Ernesto Escobedo (USA) - Daniil Medvedev (Rus.) 7:5, 4:6, 7:6 (5), 6:1 Čchung Hje-on (Kór. rep.) - Renzo Olivo (Arg.) 6:2, 6:3, 6:2 Gilles Muller (Lux.) - Taylor Fritz (USA) 7:6 (6), 7:6 (5), 6:3 Jošihito Nišioka (Jap.) - Alex Bolt (Aus.) 6:4, 1:6, 6:2, 6:4 Benoit Paire (Fr.) - Tommy Haas (Nem.) 7:6 (2), 6:4 - skreč, Haas odstúpil Radek Štěpánek (ČR) - Dmitrij Tursunov (Rus.) 6:2, 7:6 (1), 6:3 Jordan Thompson (Aus.) - Joao Sousa (Portug.) 6:7 (2), 4:6, 6:3, 6:2, 6:1 Frances Tiafoe (USA) - Michail Kukuškin (Kaz.) 6:1, 6:7 (3), 6:3, 6:2 Donald Young (USA) - Thomas Fabbiano (Tal.) 6:4, 7:6 (1), 6:4 Andrew Whittington (Aus.) - Adam Pavlásek (ČR) 6:4, 4:6, 6:2, 6:3 Zostávajúci utorňajší program 1. kola dvojhry mužov: Fernando Verdasco (Šp.) - Novak Djokovič (Srb.-2) Ivo Karlovič (Chor.-20) - Horacio Zeballos (Arg.) Denis Istomin (Uzb.) - Ivan Dodig (Chor.) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nadal, Djokovič a Raonic na Australian Open nestratili set

Video: Smečiarsky kráľ Honeycutt preskočil piatich hráčov

Ázia zdolala Európu v exhibičnom zápase najvyššej tureckej basketbalovej súťaže.BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) - Americký basketbalista Tyler Honeycutt sa stal smečiarskym kráľom v Turecku. V súťaži zručností v rámci tamojšej exhibície All Star 2017 vytiahol na záver vskutku parádny kúsok: na šestku nechal postaviť do radu až piatich hráčov, aby všetkých preskočil a loptu poľahky zapichol do koša. Dvadsaťšesťročný krídelník istanbulského tímu Anadolu Efes sa v minulosti nepresadil v NBA, za Sacramento odohral len 24 zápasov. V exhibičnom zápase tureckej TBL výber zložený z hráčov z klubov ázijskej časti Turecka zdolal ten európsky 140:135. Juliana Wrighta z Trabzonsporu vyhlásili za najužitočnejšieho hráča, keď mal blízko triple-double: 22 bodov, 9 doskokov a 8 asistencií. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Smečiarsky kráľ Honeycutt preskočil piatich hráčov

Le Penová chce v prípade víťazstva uznať Krym za ruský

Sankcie uvalené na Rusko aj v súvislosti s anektovaním Krymského polostrova považuje Le Penová za nezmyselné. MOSKVA 17. januára (WebNoviny.sk) - Kandidátka francúzskeho Národného frontu pre prezidentské voľby Marine Le Penová uviedla, že v prípade volebného víťazstva sa chystá obnoviť normálne vzťahy s Ruskom a uznať Krymský polostrov za súčasť Ruska. V rozhovore pre ruský denník Izvestija vysvetlila, že za pripojenie Krymu k Rusku sa vyslovili samotní občania polostrova v referende, a dodala, že jeho pričlenenie k Ukrajine bolo len administratívnou záležitosťou zo sovietskych čias. Le Penová ďalej vyjadrila poľutovanie nad tým, že krymské referendum a jeho výsledok medzinárodné spoločenstvo a OSN neakceptovali. Sankcie považuje za nezmyselné Le Penová v rozhovore uviedla, že vždy vyzývala na pokojné riešenie ukrajinskej otázky. Podľa nej v danom prípade "má EÚ negatívny vplyv, keď vyostruje napätie a udržiava konflikt". Le Penová sa domnieva, že je nutné, aby sa začali rokovania aktérov konfliktu na východe Ukrajiny. Na to je však "potrebné prestať démonizovať tú-ktorú stranu sporu", upozornila. Sankcie uvalené na Rusko aj v súvislosti s anektovaním Krymského polostrova považuje Le Penová za "nezmyselné"."Sankcie sú v diplomacii pomerne hlúpou metódou," vyhlásila. Podľa nej by si všetky krajiny mali navzájom prejavovať rešpekt, viesť rokovania na báze rovnosti a prijímať kompromisné rozhodnutia prijateľné pre všetkých. Le Penová chce nezávislosť od USA a NATO V tejto súvislosti Le Penová vyhlásila, že má v úmysle "poskytnúť Francúzsku nezávislosť od USA a NATO a obnoviť normálne vzťahy medzi Francúzskom a Ruskom, a to aj prostredníctvom zrušenia nespravodlivých a neúčinných sankcií. Môj cieľ spočíva v tom, že chcem Francúzsko urobiť slobodným, nezávislým a váženým (štátom)". Prvé kolo prezidentských volieb sa vo Francúzsku uskutoční 23. apríla a Le Penová má reálne šance postúpiť z neho do rozhodujúceho druhého kola, ktoré sa uskutoční 7. mája. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Le Penová chce v prípade víťazstva uznať Krym za ruský

Muža z horiaceho bytu v Bratislave už nezachránili

Presné príčiny mužovej smrti určí až nariadená pitva. BRATISLAVA 17.januára (Webnoviny.sk) - Pri požiari bytu na Bodrockej ulici v bratislavských Podunajských Biskupiciach našli hasiči v byte 51-ročného muža. Toho sa ani napriek oživovaniu nepodarilo zachrániť. Informáciu potrvrdil Jozef Minár z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky. Presné príčiny mužovej smrti určí až nariadená pitva. Okolnosti požiaru vyšetrujú. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muža z horiaceho bytu v Bratislave už nezachránili

Ropa zlacnela, v New Yorku sa obchodovalo iba elektronicky

Ľahká americká ropa si odpísala 64 centov, severomorská ropa Brent zlacnela o 39 centov.NEW YORK 17. januára (WebNoviny.sk) - Ceny ropy v pondelok oslabili. Ľahká americká ropa si odpísala 64 centov a uzavrela na úrovni 52,37 USD za barel. Na newyorskej komoditnej burze sa však v pondelok obchodovalo iba elektronicky, keďže riadne trhy boli uzavreté pre štátny sviatok. Pondelkové zlacnenie ľahkej americkej ropy nasledovalo po tom, ako si v piatok odpísala 1,2 percenta. Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, v pondelok tiež zlacnela, a to o 39 centov na hodnotu 55,86 USD za barel. (1 EUR = 1,0594 USD) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ropa zlacnela, v New Yorku sa obchodovalo iba elektronicky

Video: Serena nezaváhala, Šafářová odvrátila deväť mečbalov

Švajčiarska tenistka Belinda Bencicová v úvodnom kole Australian Open podľahla Američanke Serene Williamsovej.MELBOURNE 17. januára (WebNoviny.sk) - Americká tenistka Serena Williamsová v utorok zvládla papierovo nadštandardne náročnú prekážku v 1. kole grandslamových Australian Open v Melbourne, vo štvrtok ju nečaká jednoduchšia úloha. Serena sa môže vrátiť na čelo renkingu Šesťnásobná miestna šampiónka a obhajkyňa finálovej účasti Serena prekonala mladú Švajčiarku so slovenskými koreňmi a minulosťou sedmičky singlového renkingu WTA Belindu Bencicovú za 79 minút 6:4, 6:3. V Rod Laver Arene dala 8 es a mala pomer "winnerov" a chýb 30:30, zdolaná 13:16. Serena má na konte 75 zápasových úspechov na južnej pologuli a 310 na veľkej štvorke celkovo. V oboch prípadoch je to rekord tzv. otvorenej éry. VŠETKY SPRÁVY A VÝSLEDKY Z AUSTRALIAN OPEN Tridsaťpäťročná niekdajšia líderka svetového rebríčka Serena teraz má v 1. kole na grandslamových turnajoch bilanciu 65:1. Jedinú prehru jej uštedrila Virginie Razzanová na parížskom antukovom Roland Garros 2012. Francúzka v sobotu vo finále kvalifikácie nestačila na Slovenku Rebeccu Šramkovú. So švajčiarskou tínedžerkou Bencicovou aktuálne má S. Williamsová štatistiku 2:1. Neuspela predvlani v Toronte. O šestnásť rokov mladšia rivalka figuruje na 58. pozícii v hodnotení. Keď Serena v sezóne 1998 debutovala na Australian Open, nemala Švajčiarka ešte ani jeden rok. Obrazom: Australian Open - 2. deň Američanku v 2. kole preverí 29-ročná ľavoruká česká finalistka RG 2015 Lucie Šafářová (61., už však bola aj v Top 5), ktorá na úvod prežila 9 mečbalov Belgičanky Yaniny Wickmayerovej. Proti Serene stojí desivo 0:11 vrátane dvoch nezdarov na Hopman Cupe, ale najmä prehry 3:6, 7:6 (2), 2:6 predvlani vo finále spomenutého vrcholného podujatia vo francúzskej metropole. Serena má nádej na 23. triumf na Majors, čím by osamela na historickej druhej priečke pred Nemkou Steffi Grafovou. Vedie Austrálčanka Margaret Courtová (24). Američanka dosiaľ naposledy na vrcholnej scéne uspela minulý rok na Wimbledone. Patrickom Mouratogloum trénersky dozorovaná Serena sa na AO 2017 môže vrátiť na čelo renkingu pred Nemku Angelique Kerberovú, s ktorou vlani prehrala vo finále. Potrebuje sa prebojovať znova aspoň do finále, aby mala šancu na zmenu. Ak sa Kerberová dostane do osemfinále, vystane z toho pre Američanku imperatív získať trofej a zdolať v dueli o ňu inú súperku ako nemeckú rivalku. Šafářová odvrátila deväť mečbalov Houdiniovský únik predviedla česká tenistka Lucie Šafářová. V 1. kole odvrátila dovedna 9 mečbalov Belgičanky Yaniny Wickmayerovej a zvíťazila 3:6, 7:6 (7), 6:1. "Hovorila som si, že budem do toho chodiť a keď súperka uzavrie zápas, tak v poriadku, ale ja dovtedy zotrvám pri mojej hre. Som nadšená, že to napokon dopadlo v môj prospech," citoval web turnaja niekdajšiu členku Top 5 Šafářovú, ktorá si najprv poradila s piatimi hrozbami pri svojom podaní v dvanástej hre druhého setu, z nich troma v rade, a potom zvládla manko 3:6 v tajbrejku aj neskoršie skóre 6:7 a servis. Osem hrozieb vymazala ako podávajúca. Dvadsaťdeväťročná ľavoruká univerzálka Šafářová si vydrela šancu revanšovať sa v 2. kole Američanke Serene Williamsovej za prehru 3:6, 7:6 (2), 2:6 z finále rovnako významného parížskeho antukového Roland Garros 2015. "Súperka pri viacerých tých mečbaloch dobre zaservovala a v zostávajúcich prípadoch som si nepočínala dostatočne aktívne. V treťom sete som sa síce naďalej snažila, ale mentálne som predsa len už bola dolu. Moje šance boli v tom druhom sete, nie rozhodujúcom," uznala semifinalistka newyorských US Open 2009 Wickmayerová. Postupujú aj Plíšková s Kontovou Víťazky prestížnych prípravných podujatí spred vrcholných tenisových Australian Open nezažili bolenie brucha po hodoch. Česká šampiónka z Brisbane Karolína Plíšková aj Britka Johanna Kontová preskočili prvé prekážky v Melbourne. Päťka turnaja Plíšková si poradila so Španielkou Sarou Sorribesovou Tormovou jednoznačne 6:2, 6:0, deviatka "pavúka" Kontová zdolala nevyspytateľnú belgickú semifinalistku Wimbledonu 2013 Kirsten Flipkensovú 7:5, 6:2. Finalistka newyorských US Open 2016 Plíšková bude v 2. kole hrať s 18-ročnou ruskou kvalifikantkou Annou Blinkovovou (189. v renkingu WTA), ktorá má zázemie v TC Empire Trnava a debutuje v "main draw" medzi seniorkami na veľkej štvorke. Semifinalistku vlaňajších AO Kontovú v rovnakej fáze preverí 19-ročná pozoruhodne výkonnostne napredujúca Japonka s americkým sídlom Naomi Osaková (48.). Dvojhra žien - 1. kolo: Timea Bacsinszká (Švaj.-12) - Camila Giorgiová (Tal.) 6:4, 3:6, 7:5 Ana Konjuhová (Chor.) - Kristina Mladenovicová (Fr.) 6:4, 6:2 Andrea Petkovicová (Nem.) - Kayla Dayová (USA) 6:3, 6:2 Dominika Cibulková (SR-6) - Denisa Allertová (ČR) 7:5, 6:2 Serena Williamsová (USA-2) - Belinda Bencicová (Švaj.) 6:4, 6:3 Karolína Plíšková (ČR-5) - Sara Sorribesová-Tormová (Šp.) 6:2, 6:0 Johanna Kontová (V. Brit.-9) - Kirsten Flipkensová (Belg.) 7:5, 6:2 Jelena Vesninová (Rus.-14) - Ana Bogdanová (Rum.) 7:5, 6:2 Caroline Wozniacka (Dán.-17) - Arina Rodionovová (Aus.) 6:1, 6:2 Heather Watsonová (V. Brit.) - Samantha Stosurová (Aus.-18) 6:3, 3:6, 6:0 Caroline Garciová (Fr.-21) - Kateryna Bondarenková (Ukr.) 7:6 (4), 6:4 Nicole Gibbsová (USA) - Tímea Babosová (Maď.-25) 7:6 (3), 6:4 Alizé Cornetová (Fr.-28) - Myrtille Georgesová (Fr.) 6:3, 4:6, 6:1 Jekaterina Makarovová (Rus.-30) - Jekaterina Alexandrovová (Rus.) 6:0, 4:6, 6:1 Julia Putincevová (Kaz.-31) - Lara Arruabarrenová-Vecinová (Šp.) 7:6 (7), 7:6 (10) Anna Blinkovová (Rus.) - Monica Niculescová (Rum.) 6:2, 4:6, 6:4 Jennifer Bradyová (USA) - Marina Zanevská (Belg.) 6:3, 6:2 Océane Dodinová (Fr.) - Cagla Büyükakcayová (Tur.) 7:5, 6:7 (1), 6:2 Sara Erraniová (Tal.) - Risa Ozakiová (Jap.) 7:5, 6:1 Irina Falconiová (USA) - Chan Sin-jün (Čína) 6:1, 7:5 Danka Koviničová (Č. Hora) - Čeng Saj-saj (Čína) 6:0, 6:4 Mandy Minellová (Lux.) - Magda Linettová (Poľ.) 7:5, 6:4 Naomi Osaková (Jap.) - Luksika Kumkhumová (Thaj.) 6:7 (2), 6:4, 7:5 Jelena Ostapenková (Lot.) - Lin Ču (Čína) 6:4, 6:0 Maria Sakkariová (Gréc.) - Anett Kontaveitová (Est.) 6:0, 6:4 Chsieh Su-wej (Taiw.) - Karin Knappová (Tal.) 6:3, 2:0 - skreč, Knappová odstúpila Lucie Šafářová (ČR) - Yanina Wickmayerová (Belg.) 3:6, 7:6 (7), 6:1 Donna Vekičová (Chor.) - Lizette Cabrerová (Aus.) 7:5, 6:2 Zostávajúci utorňajší program 1. kola dvojhry žien: Cvetana Pironkovová (Bul.) - Agnieszka Radwanská (Poľ.-3) Barbora Strýcová (ČR-16) - Jelizaveta Kuličkovová (Rus.) Daria Gavrilovová (Aus.-22) - Naomi Broadyová (V. Brit.) Mirjana Lučičová-Baroniová (Chor.) - Wang Čchiang (Čína) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Serena nezaváhala, Šafářová odvrátila deväť mečbalov

Video: Sagan na Tour Down Under rozbiehal špurt pre Bennetta

Úvodný etapu Tour Down Under vyhral Caleb Ewan z tímu Orica-Scott.LYNDOCH 17. januára (WebNoviny.sk) - Peter Sagan obsadil 18. miesto v úvodnej etape cyklistických pretekov Tour Down Under, ktoré sú pre dvojnásobného majstra sveta vstupným podujatím do sezóny 2017 a zároveň úvodnou časťou prestížnej série UCI WorldTour. Sagan sa v koncovke etapy na trase Unley - Lyndoch (118 km) nezapojil do záverečného špurtu, lebo pracoval pre írskeho kolegu z tímu Bora-Hansgrohe Sama Bennetta. Sagan viditeľne zvoľnil Do cieľovej rovinky sa Sagan ešte vrútil na prvom mieste, ale potom viditeľne zvoľnil a stiahol sa z boja o čelné pozície. Bennett napokon obsadil tretie miesto. Zostávajúci program na Tour Down Under 2017: 2. etapa: Stirling - Paracombe (148,5 km) 3. etapa: Glenelg - Victor Harbor (144 km) 4. etapa: Norwood - Campbelltown (149,5 km) 5. etapa: McLaren Vale - Willunga Hill (151,5 km) 6. etapa: Adelaide - mestské okruhy (90 km) Víťazom sa stal Austrálčan Caleb Ewan z tímu Orica-Scott, ktorý je aj prvým lídrom celkového priebežného poradia. Druhý v úvodnej etape skončil Holanďan Danny van Poppel (Team Sky), ktorý má vinou bonifikácie manko 4 sekúnd na Ewana. Tretí Bennett zaostáva o 6 sekúnd. Sagan je dvadsiaty prvý s odstupom 10 sekúnd. Na šesťetapových pretekoch v okolí austrálskeho Adelaide nechýbajú ani ďalší dvaja slovenskí cyklisti. Martin Velits z tímu Quick-Step Floors v utorok finišoval na 32. priečke v rovnakom čase, aký mal víťaz. Saganov tímový kolega z Bora-Hansgrohe Michael Kolář bol klasifikovaný na 121. pozícii s odstupom 15 sekúnd na Ewana. Skrátená prvá etapa Úvodná etapa Tour Down Under bola skrátená z pôvodných 145 km na 118 km, čo bol ústretový krok organizátorov voči pretekárom v dôsledku vysokých teplôt blížiacich sa k 40 °C. V stredu príde na rad 2. etapa zo Stirlingu do Paracombe (148,5 km). "Na začiatku bol plán, že pôjdeme na Petra Sagana. Ako však začala etapa plynúť, po takých 20-30 km, sa ma Sagan zrazu spýtal, ako sa cítim a či nepôjdem do špurtu radšej ja. Odpovedal som mu, že nie som v optimálnej kondícii, ale on sa rozhodol, že mi pomôže. Chcem Petrovi zložiť kompliment za to, že mi takto dôveroval," uviedol Sam Bennett na webe podujatia Tour Down Under. K záverečnému šprintu Bennett doplnil: "Chcel som zaútočiť 200 m pred cieľom, ale nevedel som sa poriadne odpichnúť. Je náročné stíhať šprintéra, akým je Ewan." Dvadsaťdvaročný Ewan sa tešil z triumfu aj v nedeľňajšej generálke, kritériu People\'s Choice Classic na 50,6 km v Adelaide. V úvode sezóny je teda zatiaľ stopercentný. "Záver bol v miernom protivetre, viacerí súperi sa v cieľovej rovinke vyčerpali. Aj tak to bolo veľmi tesné. Som superšťastný, že mám toto víťazstvo, lebo bolo poriadne horúco. Skrátiť etapu bol dobrý ťah od organizátorov," poznamenal víťaz. Cyklistické preteky Tour Down Under 2017: 1. etapa: Unley - Lyndoch (118 km): 1. Caleb Ewan (Aus.) Orica-Scott 3:24:18 h, 2. Danny van Poppel (Hol.) Team Sky, 3. Sam Bennett (Ír.) Bora-Hansgrohe, 4. Marko Kump (Slovin.) Team UAE Abu Dhabi, 5. Niccolo Bonifazio (Tal.) Bahrain-Merida, 6. Nikias Arndt (Nem.) Team Sunweb,...18. Peter Sagan, Bora-Hansgrohe,...32. Martin Velits, Quick-Step Floors - všetci rovnaký čas ako víťaz, ,...121. Michael Kolář Bora-Hansgrohe +15 s. Poradie po 1. etape: 1. Caleb Ewan (Aus.) Orica-Scott 3:24:08 h, 2. Danny van Poppel (Hol.) Team Sky +4 s, 3. Sam Bennett (Ír.) Bora-Hansgrohe +6, 4. Jay McCarthy, Bora-Hansgrohe +7, 5. Nathan Haas, Dimension Data +8, 6. Simon Gerrans (všetci Aus.) Orica-Scott +8,...21. Peter Sagan, Bora-Hansgrohe,...34. Martin Velits, Quick-Step Floors - obaja +10,...121. Michael Kolář Bora-Hansgrohe +25. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Sagan na Tour Down Under rozbiehal špurt pre Bennetta

Video: Warriors ukázali svoju silu, Cavaliers nedali šancu

Klay Thompson nastrieľal 26 bodov, Kevin Durant 21 a Stephen Curry 20. NEW YORK 17. januára (WebNoviny.sk) - Basketbalisti Golden State Warriors demonštrovali svoju silu v zápase s úradujúcim šampiónom NBA z Clevelandu, ktorého v pondelok na svojej palubovke zdolali 126:91. V repríze vlaňajšieho finále zabrali domácim všetky tri ofenzívne opory. Klay Thompson nastrieľal 26 bodov, Kevin Durant 21 a Stephen Curry 20. Draymond Green navyše popri svojej "špinavej" práci v defenzíve skompletizoval triple double. Warriors od úvodu duelu dominovali a Cavaliers nedali najmenšiu šancu. Dokonale im vyšla odplata za vianočný duel v Clevelande, kde podľahli 108:109, hoci ešte 9:35 min pred koncom viedli o 14 bodov. "Vysoko kvalitný basketbal na najvyššej úrovni. Pre takúto atmosféru žijeme. Či vyhráš alebo prehráš, či základná časť alebo play-off, hrať pred takouto kulisou vždy baví," skonštatoval autor piatich trojok Curry. "Urobili to, čo mali. Hneď od začiatku vzali opraty do rúk a nepustili nás k slovu," uznal Kyrie Irving, ktorý v prvom tohtosezónnom dueli 25. decembra dvojkou rozhodol o víťazstve Cavaliers. Sumáre: New York - Atlanta 107:108 (27:26, 27:27, 29:35, 24:20) Najviac bodov: C. Anthony 30, Rose 18, Kuzminskas 14 - Schröder 28, T. Hardaway 20, P. Millsap 17 Washington - Portland 120:101 (37:21, 38:29, 26:27, 19:24) Najviac bodov: Beal 25, Wall 24, Oubre 18 - Lillard 22, E. Turner 14, McCollum a Aminu po 12 Milwaukee - Philadelphia 104:113 (24:24, 30:22, 24:35, 26:32) Najviac bodov: Jabari Parker a Antetokunmpo po 23, Monroe 14 - Embiid 22 (12 doskokov), Šarič 17, Ilyasova 12 Indiana - New Orleans 98:95 (32:18, 22:34, 22:18, 22:25) Najviac bodov: P. George 19, M. Turner 18 (12 doskokov), T. Young 17 - A. Davis 16, Moore a T. Jones po 15 Denver - Orlando 125:112 (39:36, 30:25, 31:22, 25:29) Najviac bodov: Jokič 30 (11 doskokov), Faried 20, Mudiay (13 asistencií) a J. Nelson po 18 - E. Payton 20 (12 asistencií), Vučevič 17, Ibaka a Biyombo po 15 Boston - Charlotte 108:98 (34:30, 25:23, 21:18, 28:27) Najviac bodov: I. Thomas 35, Horford 22, Crowder a Olynyk po 15 - K. Walker 24, Marvin Williams 21, Zeller 13 Golden State - Cleveland 126:91 (37:22, 41:27, 17:22, 31:20) Najviac bodov: K. Thompson 26, Durant 21, S. Curry 20 (11 asistencií) - L. James 20, Irving 17, Shumpert 15 Phoenix - Utah 101:106 (28:24, 25:23, 27:32, 21:27) Najviac bodov: Bledsoe 31, D. Booker 25, Warren 15 - Gobert 18 (17 doskokov), Hayward a George Hill po 17 Los Angeles Clippers - Oklahoma City 120:98 (34:25, 30:22, 32:28, 24:23) Najviac bodov: Speights 23 (10 doskokov), Redick 20, D. Jordan 19 (15 doskokov) - Westbrook 24, Lauvergne 13, Kanter 12 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Warriors ukázali svoju silu, Cavaliers nedali šancu

Video: V Pittsburghu padlo 15 gólov, Chárov Boston prehral

Víťazná séria Washingtonu Capitals v NHL sa skončila prehrou na ľade Pittsburghu Penguins. Chárov Boston nestrelil ani gól, Tomáš Tatar sa tešil z triumfu Detroitu nad Montrealom a Andrej Sekera si pripísal na konto plusový bod. Skvelý výkon Petra Budaja nestačil \'kráľom\' k víťazstvu, pretože jeho spoluhráči skórovali iba raz, slepými pálil aj Marián Gáborík.NEW YORK 17. januára (WebNoviny.sk) - Udalosťou pondelka v NHL bolo prerušenie 9-zápasovej víťaznej série hokejistov Washingtonu. Na ľade Pittsburghu sa v súboji úradujúceho šampióna Stanley Cupu s držiteľom Prezidentského pohára z uplynulej sezóny v gólovej prestrelke zrodilo málo vídané víťazstvo domácich 8:7 po predĺžení. Odporúčame: Video: Ovečkinova paráda spred 11 rokov dojala aj Gretzkého Jevgenij Malkin zaznamenal hetrik a o domácom triumfe definitívne rozhodol po 34 sekundách predĺženia Connor Sheary. Líder Pittsburghu Sidney Crosby k obligátnemu gólu pridal aj tri asistencie. Kapitán Penguins je s 27 gólmi najlepším kanonierom NHL a s 50 bodmi mu v produktivite patrí druhá priečka za Connorom McDavidom z Edmontonu. "Veľmi divný zápas. Zaspali sme začiatok a nehrali dobre. Inkasovať sedem gólov je strašne veľa, musíme zapracovať na defenzívnej hre a nerobiť zbytočné fauly ako ja pri prvom striedaní. Samozrejme, tento zápas bol aj o zábave s toľkými gólmi. Nie však pre brankárov, skôr pre útočníkov," uviedol Jevgenij Malkin na webe NHL. Piaty shutout Greissa v sezóne Boston doma prehral s New Yorkom Islanders nečakane hladko 0:4. Dva góly vrátane víťazného dosiahol ruský útočník Nikolaj Kuľomin. Posledný tím Východnej konferencie podržal 32 zákrokmi nemecký brankár Thomas Greiss, štyri strely naňho smerovali z hokejky domáceho kapitána Zdena Cháru. Greiss predviedol piaty shutout v kariére a prvý v tejto sezóne. V aktuálnom súťažnom ročníku vychytal proti Bostonu dve víťazstvá s 80 zákrokmi z 82 striel, ktoré na neho smerovali. "Je to celkom zábavné, že mi to proti nim tak ide. Nechcem ich však znevažovať, majú dobré mužstvo a zaslúžia si môj rešpekt," povedal Greiss o Bostone na webe NHL. "Videl som veľa snahy u svojich hráčov. Naša hra mala potrebnú štruktúru aj tempo. A bolo v tom veľa energie," pochválil svoj tím tréner Islanders Jack Capuano. Skvelý výkon Budaja, ale prehra \'kráľov\' Obranca Edmontonu Andrej Sekera sa tešil z domáceho triumfu svojho tímu nad Arizonou 3:1. Sekera nebodoval, ale odohral solídnych 21:59 min, pripísal si 3 strely, 2 bloky aj jeden plusový bod. Oilers zdolali Coyotes na domácom ľade prvýkrát v riadnom hracom čase od 23. novembra 2009, pripomenul portál NHL. Hráči Edmontonu natiahli sériu víťazstiev na tri zápasy a v tabuľke Pacifickej divízie Západnej konferencie sú druhí za Anaheimom. Ani skvelý výkon Petra Budaja s úspešnosťou zásahov 93,1% nestačil hráčom Los Angeles na domáce víťazstvo nad hokejistami Tampy Bay. O triumfe hostí 2:1 rozhodol v závere druhej tretiny Brian Boyle pomerne kurióznym gólom z veľkého uhla, keď Budaj ležiac na ľade nemohol urobiť viac a puku do siete pomohol aj brániaci Dustin Brown. "Mali sme aj veľa šťastia v tomto zápase, ale o víťazstvo sme tvrdo bojovali," zhodnotil tréner Tampy John Cooper. K absencii kapitána Kings Anžeho Kopitara jeho spoluhráč Trevor Lewis povedal: "Práve vtedy treba viac zabrať a pomáhať si navzájom. Dnes nám však práve toto nevyšlo. Každý z nás sa musí zlepšiť." Sumáre NHL: Boston - New York Islanders 0:4 (0:0, 0:3, 0:1) Góly: 34. N. Kuľomin (Cizikas, Chimera), 35. Bailey (Lee, Pelech), 39. N. Kuľomin (Cizikas), 52. Chimera Zdeno Chára (Boston) odohral 23:05 min, 4 strely, -1 bod, 2 tr. min, 2 "hity" Buffalo - Dallas 4:1 (2:1, 1:0, 1:0) Góly: 1. T. Ennis, 13. J. McCabe, 28. Eichel (Reinhart, Okposo), 60. Eichel - 16. Faksa (Hudler) Detroit - Montreal 1:0 (0:0, 1:0, 0:0) Góly: 39. Vanek (DeKeyser, Nielsen) Tomáš Tatar (Detroit) odohral 14:12 min, 2 strely, 2 "hity", 1 zblokovaná strela Los Angeles - Tampa Bay 1:2 (1:1, 0:1, 0:0) Góly: 9. Clifford - 15. T. Johnson (Drouin, Witkowski), 39. B. Boyle (V. Filppula, Kučerov) Marián Gáborík odohral 16:29 min, 3 strely, Peter Budaj (obaja Los Angeles) odchytal 58:56 min, kryl 27 z 29 striel a dosiahol úspešnosť 93,1% San Jose - Winnipeg 5:2 (1:0, 2:0, 2:2) Góly: 12. J. Ward (Braun), 23. Meier (Tierney, J. Ward), 28. Burns (Pavelski, Marleau), 52. Tierney (Meier, Vlasic), 60. J. Thornton - 58. Morrissey (Scheifele), 60. Scheifele Pittsburgh - Washington 8:7 po predĺž. (0:2, 6:3, 1:2 - 1:0) Góly: 27. Malkin (Daley, Schultz), 28. Sheary (Crosby, Daley), 29. Bonino (Schultz, Kessel), 34. Rust (Daley, Määttä), 35. Malkin (Guentzel, Schultz), 38. Malkin (Hörnqvist, Crosby), 46. Crosby (Sheary, Rust), 61. Sheary (Crosby, Schultz) - 8. Burakovsky (Winnik), 18. Nicklas Bäckström (Oshie, Ovečkin), 22. Williams (Kuznecov, M. Johansson), 36. Connolly (Chorney, Burakovsky), 37. Eller (Schmidt, Oshie), 50. Oshie (Ovečkin, Niskanen), 55. Eller (Orlov, Niskanen) Edmonton - Arizona 3:1 (1:0, 2:1, 0:0) Góly: 4. Nugent-Hopkins (Eberle, A. Larsson), 32. Khaira (Letestu, Kassian), 34. Draisaitl (McDavid) - 38. Vrbata (Burmistrov) Andrej Sekera (Edmonton) odohral 21:59 min, 3 strely, 2 trestné minúty, +1 bod, 2 bloky Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: V Pittsburghu padlo 15 gólov, Chárov Boston prehral

Zdravotný stav zabávača Petra Novotného sa skomplikoval

Šesťdesiatdeväťročného Petra Novotného previezli z jednotky intenzívnej starostlivosti na kardiológiu.BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) - Zdravotný stav českého moderátora a zabávača Petra Novotného sa skomplikoval. Rodáka z Olomouca, ktorý je od konca minulého roka v nemocnici, museli premiestniť z jednotky intenzívnej starostlivosti na kardiológiu. Pre český denník Blesk informáciu potvrdil zabávačov syn Pavel. "Musíme ho upokojovať a dúfať, že ho dajme tomu o týždeň pustia domov," doplnil, pričom dodal, že moderátorov stav stabilizovali. Odporúčame: Zabávača Petra Novotného museli hospitalizovať v nemocnici Novotného hospitalizovali 29. decembra v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici po tom, ako sanitku privolala jeho lekárka. "Otcovi sa priťažilo v dôsledku celkovej slabosti, ktorá ho trápila cez Vianoce," uviedol vtedy Pavel o stave svojho otca, ktorý v roku 2013 utrpel mozgovú mŕtvicu. Šesťdesiatdeväťročný Petr Novotný sa pohybuje na scéne od 70. rokov minulého storočia. Sprevádzal reláciami ako Zelenáči v bílém, Novoty, My rádi jíme, Dobroty, Chuťovky či 5 proti 5. Objavil sa aj vo filmoch ako Trhák (1980), Přátelé Bermudského trojúhelníku (1987), Cesta z města (2000), Milujem ťa viac (2009) alebo Modelky s.r.o. (2014). Venuje sa tiež písaniu kníh o varení, na konte má tituly ako Ham a mňam (2001) či Nové chuťovky Petra Novotného (2002). V televíznej ankete Týtý päť ráz získal titul zabávač roka. Informácie pochádzajú z webstránky www.blesk.cz a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zdravotný stav zabávača Petra Novotného sa skomplikoval

Merkelová je odhodlaná úzko spolupracovať s Trumpom

Donald Trump kritizoval Angelu Merkelovú, ale zároveň zdôraznil, že cíti voči nej obrovský rešpekt a stále ju považuje za jedného z najdôležitejších svetových lídrov.BERLÍN 17. januára (WebNoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová plánuje "úzko spolupracovať" s nastupujúcim americkým prezidentom Donaldom Trumpom, a to bez ohľadu na jeho kritické vyjadrenia týkajúce sa riešenia utečeneckej krízy v Nemecku. Vyhlásil to v pondelok kancelárkin hovorca Steffen Seibert. Odporúčame: Trump: Migračná politika Merkelovej je katastrofálnou chybou Merkelová si so záujmom prečítala Trumpovo spoločné interview pre britský denník The Times a nemecký denník Bild, dodal Seibert. Ešte poznamenal, že novozvolený prezident svoje názory načrtol jasne. Trump v rozhovore povedal, že Merkelová urobila "katastrofálnu chybu" uplatňovaním politiky, ktorá umožnila vyše miliónu migrantov dostať sa do Nemecka. Trump vyhlásil, že Európska únia sa stala "nástrojom" v rukách Nemecka, a predpovedal, že tak ako Británia aj ďalšie štáty EÚ budú možno hlasovať za vystúpenie z únie. Napriek tomu Trump zdôraznil, že cíti voči kancelárke "obrovský rešpekt" a že ju stále považuje za jedného z najdôležitejších svetových lídrov, informovala agentúra Reuters. "Tieto jeho názory sú známe," uviedol kancelárkin hovorca Seibert. Doplnil, že Berlín čaká na inauguráciu prezidenta v piatok 20. januára a že plánuje "úzko spolupracovať s novom americkou administratívou". Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Merkelová je odhodlaná úzko spolupracovať s Trumpom

Amsterdam postihol rozsiahly blackout, nejazdili ani vlaky

Odhaduje sa, že bez prúdu je 364.000 odberateľov. AMSTERDAM 17. januára (WebNoviny.sk) - Rozsiahle časti holandského hlavného mesta Amsterdam vrátane centra postihol v utorok skoro ráno závažný výpadok elektriny. Skomplikoval premávku po celej metropole, keďže vlaky a električky zastali a prestali fungovať aj mnohé elektrické dopravné značky vrátane semaforov. Poskytovateľ elektriny, spoločnosť Liander, oznámil, že bez elektrickej energie zostalo 360.000 domácností. Keďže technici sa zo všetkých síl snažili napraviť problém, dodávky elektrickej energie do domácností po celom Amsterdame boli nakoniec obnovené krátko po 08.00 h SEČ, avšak tisíce ľudí v neďalekom meste Zaandam sa museli ešte aj po tejto hodine zaobísť bez elektriny. Štátna železničná dopravná spoločnosť NS upozornila, že následky výpadku elektriny pocítili ako dominoefekt ľudia po celej krajine: medzimestskí cestujúci totiž po príchode na stanice zistili, že vlaky do Amsterdamu a z neho nejazdia. Zatiaľ nie je jasné, čo výpadok elektriny spôsobilo. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Amsterdam postihol rozsiahly blackout, nejazdili ani vlaky

Cibulková na Australian Open vyhrala česko-slovenské derby

Česká tenistka Denisa Allertová na Australian Open podľahla Slovenke Dominike Cibulkovej 5:7, 2:6.MELBOURNE 17. januára (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková postúpila do 2. kola dvojhry žien na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne. Cibulková nasadená ako šiesta si v utorkovom zápase 1. kola poradila s Češkou Denisou Allertovou za 101 minút 7:5, 6:2. Víťazka premenila štvrtý mečbal, keď pri sieti bez problémov zakončila do odkrytej časti kurtu. VŠETKY SPRÁVY A VÝSLEDKY Z AUSTRALIAN OPEN V Hisense Arene bol rozhodujúcim faktorom počet nevynútených chýb, 23-ročná Allertová (90. v rebríčku) ich nazbierala 47 oproti 28 víťazným úderom, zatiaľ čo o 4 roky staršia Slovenka mala túto bilanciu "kvality" oveľa vyrovnanejšiu 15:14. Slovenská hráčka využila 5 z 12 brejkových príležitostí, o svoje podanie prišla dvakrát. Súperkou Cibulkovej v 2. kole bude Chsieh Su-wej z Taiwanu. Tej uľahčila cestu Talianka Karin Knappová, ktorá v súboji 1. kola za stavu 6:3, 2:0 a 40:0 z pohľadu Taiwančanky odstúpila. "Vraví sa, že prvé kolo je najťažšie a tak to aj bolo. Súperka išla po každej loptičke, nič mi nedarovala. Som rada, že mám vstupný zápas za sebou a môžem sa koncentrovať na ďalšie kolo," uviedla Dominika Cibulková v prvom pozápasovom rozhovore ešte na kurte. Obrazom: Australian Open - 2. deň Úradujúca šampiónka WTA zo Singapuru Cibulková nemala na úvod turnaja ľahký zápas. V prvom sete premrhala náskok 5:2, ale nepykala za to. V koncovke jej súperka pomohla za stavu 5:6 dvoma chybami a pri setbale slovenskej hráčky zahrala pod tlakom bekhend do pásky. V treťom geme druhého setu predviedla Allertová pri svojej výhode víťazný bekhend a brejkla slovenskú súperku na 2:1. Tento moment však nakopol Cibulkovú k lepšej hre. Dostala sa do tempa a aj zásluhou množstva nevynútených chýb z rakety jej súperky získala päť hier v rade, čo znamenalo zisk setu aj zápasu. Allertová však hrýzla do konca, definitívne kapitulovala pri svojom podaní až po štvrtom mečbale Cibulkovej. Je to desiata účasť zverenkyne kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulkovej v hlavnej súťaži na tzv. Grand Slame Ázie a Pacifiku, jej maximom je finálová účasť z roku 2014. Vlani sa lúčila hneď po prvom zápase a prehre s Francúzkou Kristinou Mladenovicovou. Dvojhra žien - 1. kolo: Dominika Cibulková (SR-6) - Denisa Allertová (ČR) 7:5, 6:2 za 101 minút Odporúčame: Kližan na Australian Open takmer vyradil nasadeného Wawrinku Lukáš Lacko v 1. kole Australian Open vyhral päťsetovú drámu Desiatka \'pavúka\' na Australian Open vyradila Čepelovú Kučová dala súperke kanára, na Australian Open pokračuje Šramková neuspela vo svojom debute na Australian Open Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cibulková na Australian Open vyhrala česko-slovenské derby

Video: Kuckov AC Miláno zmazal v Turíne dvojgólové manko

AC Miláno je v tabuľke Serie A na piatom mieste s osembodovou stratou na vedúci Juventus.RÍM 17. januára (WebNoviny.sk) - Futbalisti AC Miláno si odniesli z trávnika FC Turín bod za remízu 2:2 v pondelkovom zápase 20. kola talianskej Serie A. Kucka hral od 74. minúty V zápase rozdielnych polčasov viedli domáci po góloch Andreu Belottiho a Marca Benassiho už v 26. min 2:0. Hostí mohol definitívne zraziť na kolená v 31. min z pokutového kopu Adem Ljajič, hrdinom okamihu bol však brankár "rossoneri" Gianluigi Donnarumma. Ďalšie výsledky 20. kola Serie A: Video: Neapol doma zvíťazil, Hamšík prispel k úspechu gólom Po zmene strán rovnako v rozpätí piatich minút Milánčania vyrovnali gólmi Andreu Bertolacciho a Carlosa Baccu z jedenástky. Slovenský reprezentant Juraj Kucka (AC Miláno) sa na trávniku objavil v 74. min, keď vystriedal Andreu Bertolacciho. Rozzúrený tréner Mihajlovič "V úvode duelu sme sa usadili na polovici súpera, ale inkasovali sme dva góly po rýchlych protiútokoch. Nehrali sme dobre, mali sme zlý prístup. Tesne pred prestávkou sme sa však začali zlepšovať. V druhom polčase sme predviedli správnu mentalitu, hrali sme vo vyššom nasadení. Najbližšie nás čaká Neapol, ktorý je dlhé roky jedno z najlepších mužstiev v Taliansku," vyhlásil pre klubové televíziu tréner AC Miláno Vincenzo Montella. "Nemôžeme si viac dovoliť hrať takto ako v Turíne," dvíha varovný prst španielsky legionár zo San Sira Suso. Záložník Bertolacci priznal, že prvý polčas bol darčekom pre domácich Turínčanov a hostia potrebovali dve facky na tvár, aby sa poriadne prebrali. "V prvom polčase sme nehrali ako Miláno. Po prestávke sme však ukázali kvalitu. Dve facky boli na niečo užitočné, potrebovali sme sa prebudiť. Škoda úvodnej štyridsaťpäťminútovky, musíme hrať lepšie od úvodného hvizdu," povedal 26-ročný rodák z Ríma. "Musím povedať, že nie som naštvaný. Som rozzúrený z toho, ako sme mohli stratiť dva body. Remizovať v zápase ako bol tento je niečo šialené. Plytváme šancami a rozhadzujeme body všetkým naokolo. Je to otázka mentality, musí sa to zmeniť," povedal pre Mesiaset Premium kouč turínskeho tímu Siniša Mihajlovič, pred príchodom do Piemontu tréner AC Miláno (2015-2016). Výsledok pondelňajšieho stretnutia 20. kola Serie A: FC Turín - AC Miláno 2:2 (2:0) Góly: 21. Belotti, 26. Benassi - 55. Bertolacci, 60. Bacca (z pokut. kopu), ČK: 89. Romagnoli (AC Miláno) Juraj Kucka (AC Miláno) prišiel na ihrisko v 74. min Tabuľka: 1. Juventus 19 15 0 4 40:16 45 2. AS Rím 20 14 2 4 41:18 44 3. Neapol 20 12 5 3 45:23 41 4. Lazio Rím 20 12 4 4 35:22 40 5. AC Miláno 19 11 4 4 30:22 37 6. Inter Miláno 20 11 3 6 33:23 36 7. Atalanta 20 11 2 7 32:24 35 8. FC Turín 20 8 6 6 38:29 30 9. Fiorentina 19 8 6 5 30:25 30 10. Cagliari 20 8 2 10 31:44 26 11. Udinese 20 7 4 9 25:27 25 12. Chievo Verona 20 7 4 9 21:27 25 13. Sampdoria 20 6 6 8 22:26 24 14. FC Janov 20 6 5 9 22:27 23 15. Bologna 19 6 5 8 18:25 23 16. Sassuolo 20 6 3 11 28:34 21 17. Empoli 20 4 6 10 11:26 18 18. Palermo 20 2 4 14 17:40 10 19. Crotone 19 2 3 14 14:34 9 20. Pescara 19 1 6 12 15:36 9 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Kuckov AC Miláno zmazal v Turíne dvojgólové manko

Zomrel Eugene Cernan, ako posledný kráčal po povrchu Mesiaca

Astronaut česko-slovenského pôvodu Eugene Cernan spolu s Harrisonom Schmittom strávil v decembri 1972 na mesiaci 75 hodín a absolvoval tri vychádzky. Mimo kabíny strávil rekordných 22 hodín a štyri minúty. Stal sa tak v poradí 11. človekom na Mesiaci.WASHINGTON 17. januára (WebNoviny.sk) - Vo veku 82 rokov zomrel v pondelok bývalý astronaut česko-slovenského pôvodu Eugene Andrew Cernan, posledný muž, ktorý kráčal po povrchu Mesiaca. Informoval o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), podľa ktorého strávil Cernan posledné chvíle svojho života v kruhu rodiny. Eugen Cernan absolvoval vesmírne misie na palube kozmických lodí Gemini 9, Apollo 10 a velil misii lode Apollo 17. Spolu s Harrisonom Schmittom strávil v decembri 1972 na mesiaci 75 hodín a absolvoval tri vychádzky. Mimo kabíny strávil rekordných 22 hodín a štyri minúty. Stal sa tak v poradí 11. človekom na Mesiaci. Cernan sa v narodil v roku 1934 v Chicagu. Mal však slovensko-českých predkov, ktorých vlasť aj viackrát navštívil. Z otcovej strany Čerňanovci pochádzajú z Vysokej na Kysucou, pričom do USA odišli v roku 1903, predkovia Cernanovej matky pochádzajú z Čiech. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zomrel Eugene Cernan, ako posledný kráčal po povrchu Mesiaca

OĽaNO proti Kotlebovým hliadkam navrhuje rómske hliadky

Igor Matovič upozornil, že v roku 2015 fungovali vďaka eurofondom v obciach rómske hliadky, ktoré sa osvedčili nielen podľa verejnosti, ale aj polície.BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) – Receptom na Kotlebove hliadky vo vlakoch môžu byť podľa lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča rómske hliadky. Matovič toto riešenie ponúka ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, ktorý môže rómske hliadky povoliť. Ako vysvetlil Matovič, štát má vďaka eurofondom 380 miliónov eur na riešenie rómskej problematiky, ktoré by mohol na tento projekt využiť. Matovič upozornil, že v roku 2015 fungovali vďaka eurofondom v obciach rómske hliadky, ktoré sa osvedčili nielen podľa verejnosti, ale aj polície. Bezpečnejšie sa vďaka rómskym hliadkam v obciach cítili nielen ľudia žijúci v blízkosti osád, ale aj samotní Rómovia. Dodal, že rómske hliadky boli platené z eurofondov, obce doplácali päť percent. Odporúčame: Žitňanská: Kotlebovci nehliadkujú, len sa vozia vo vlakoch Zákon je podľa Matoviča impotetný Od nového roka platí novela zákona o dráhach, podľa ktorej "dohľad nad verejným poriadkom, ochranu základných práv a slobôd, ochranu života a zdravia cestujúcich prepravovaných vlakmi osobnej prepravy a na železničných staniciach a ich majetku vykonáva Policajný zbor SR alebo osoba určená prevádzkovateľom dráhy alebo dopravcom". Tento zákon je podľa Matoviča impotentný, nič nerieši a je potemkinovskou dedinou. "Stačí, že kotlebovci vo vlakoch nebudú hovoriť, že hliadkujú, a tak napĺňajú literu zákona," vysvetlil s tým, že ak dôjde vo vlaku k porušeniu zákona, hocikto môže zasiahnuť. Matovič si myslí, že keď budú vo vlakoch nasadené rómske hliadky, Kotlebove hliadky s hanbou odídu. Šéf OĽaNO-NOVA informoval, že v roku 2015 bolo do projektu rómskych hliadok zapojených 325 ľudí v takmer stovke obcí. Títo ľudia sú už podľa Matoviča skúsení, možno ich preto nasadiť do vlakov. Reakcia ministerstva na návrh OĽaNO Po novom roku, odkedy platí novela, kotlebovci informovali na Facebooku, že naďalej hliadkujú. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská minulý týždeň reagovala, že "chlapci od Kotlebu dnes hrajú mediálnu hru a tvária sa, že vo vlakoch hliadkujú. Treba však povedať, že oni nehliadkujú, lebo nemôžu, len sa vozia vo vlakoch". Ako dodala, ak porušia zákon, na ťahu je polícia. Ministerstvo spravodlivosti podľa nej vytvorilo právny rámec, uplatňovať ho musia tí, ktorí sú za to zodpovední. Novelou o dráhach ministerstvo spravodlivosti vytvorilo nevyhnutný legislatívny rámec, podľa ktorého chrániť ľudí cestujúcich vlakmi, ich majetok, život a zdravie, môže len polícia, alebo subjekt, ktorý má poverenie od železníc. Uvádza sa to v stanovisku ministerkyŽitňanskej, ktoré agentúre SITA poskytol jej hovorca Peter Bubla. "Je na železniciach a polícii, akým spôsobom tento rámec zabezpečia. A aj keď si odmyslíme právny rámec, tak nápad dať Kotlebovským hliadkam, ktorých jediným cieľom je politická publicita, ako protiváhu rómske hliadky, je scestný. Najmä preto, že je postavený na priamej konfrontácii. Bezpečnosť vo vlakoch je vecou železničnej polície," uvádza sa v stanovisku, ktoré reaguje na návrh Matoviča. Zmeny v prepravnom poriadku železníc Muži v zelených tričkách Kotlebovej ĽS Naše Slovensko vystupujú ako hliadky od apríla minulého roka. S týmto nápadom prišli Kotlebovci po útoku 16-ročného Šimona na 21-ročnú Viktóriu, ktorý sa odohral začiatkom apríla. Páchateľ na dievča zaútočil a následne mu ukradol peňaženku. Polícia ho chytila. Predseda strany Marian Kotleba páchateľa označil za "cigánskeho extrémistu". Železnice pre túto aktivitu už zmenili prepravný poriadok Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. (ZSSK). Po novom je bez predchádzajúceho písomného povolenia ZSSK vo vlakoch zakázané vykonávať činnosti, ktoré nesúvisia s hromadnou osobnou dopravou a poskytovaním služieb spojených s prepravou verejnosti, a to ani s platným cestovným dokladom. Bez písomného súhlasu ZSSK je zakázané podnikať alebo vstupovať do vlakov ZSSK za týmto účelom, vykonávať predaj, propagáciu alebo uskutočňovať politickú agitáciu, podporu alebo popularizáciu názvu, značky, programu alebo hesiel politickej strany, politického hnutia alebo kandidáta, umiestňovať alebo rozdávať letáky, respektíve realizovať na tento účel alebo v súvislosti s tým akékoľvek úkony. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo OĽaNO proti Kotlebovým hliadkam navrhuje rómske hliadky

Zadržali teroristu, ktorý zabíjal v nočnom klube Reina

V istanbulskej štvrti Esenyurt zadržali muža, ktorý v nočnom klube Reina zastrelil 39 ľudí.ISTANBUL 17. januára (WebNoviny.sk) - Turecká polícia zadržala muža, ktorý v noci na 1. januára zastrelil v istanbulskom nočnom klube Reina 39 ľudí, z toho 26 cudzincov. "Teroristu" sa podľa agentúr Anadolu a Dogan podarilo zadržať v pondelok večer v štvrti Esenyurt ležiacej v európskej časti Istanbulu v rámci spoločnej akcie polície a tajnej služby MIT. Pri zatýkaní údajne kládol odpor Denník Sabah tvrdí, že zadržaným je občan Uzbekistanu. Podľa televízie NTV sa ukrýval v byte, ktorý si prenajal jeho priateľ pochádzajúci z Kirgizstanu. Ten a ďalšie tri ženy, o ktorých zatiaľ nie sú známe nijaké podrobnosti, boli tiež zadržaní. ÚTOK V ISTANBULSKOM KLUBE REINA Noviny Sabah zverejnili na Twitteri fotografie z policajnej akcie, zachytávajúce "teroristu a jeho kirgizského priateľa". Hlavný podozrivý má zakrvavenú tvár a tričko, druhý muž leží na zemi s rukami spútanými za chrbtom. Pri zatýkaní údajne kládol odpor. Obrazom: Útok v istanbulskom klube S hlavným podozrivým bol v čase policajného zásahu i jeho štvorročný syn, ktorý bol vzatý do ochrannej väzby, informovala NTV s tým, že polícia vypátrala miesto jeho pobytu pred štyrmi alebo piatimi dňami, ale s raziou čakala, aby mohla sledovať jeho pohyb a kontakty. Podľa agentúry Anadolu boli všetci podozriví prevezení na hlavné policajné riaditeľstvo v Istanbule na výsluch. Polícia v noci z pondelka na utorok zároveň uskutočnila zásahy voči iným islamistickým teroristickým bunkám. Do väzby putovali aj dvaja čínski Ujguri K útoku v nočnom klube Reina sa prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát (IS), podľa ktorej išlo o odvetu za turecké vojenské operácie na severe Sýrie. Turecká vláda minulý týždeň oznámila, že pozná totožnosť páchateľa, ale nezverejnila ju. V médiách sa objavili informácie, že páchateľ útoku je zrejme príslušník ujgurskej národnostnej menšiny, ktorá žije prevažne v nepokojnej provincii Sin-ťiang na západe Číny. Okrem Číny Ujguri žijú aj vo viacerých štátoch strednej Ázie a v Turecku. V piatok putovali do väzby kvôli ich údajnej spojitosti s útokom dvaja čínski Ujguri. Obaja sú obvinení z členstva v teroristickej organizácii a spoluúčasti na 39 vraždách prvého stupňa. Samotný páchateľ z miesta činu ušiel. Do klubu prišiel so strelnou zbraňou s dlhou hlavňou. V prvých hodinách nového roka najprv pred klubom zastrelil policajta a civilistu, potom vtrhol dnu a bezhlavo strieľal na návštevníkov, ktorých tam bolo približne 600. Klub Reina navštevujú miestne celebrity vrátane spevákov, hercov a športovcov. Podľa tureckých médií bol útočník z klubu dobre vycvičený zabijak, ktorý bojoval v radoch IS v Sýrii, kde získal skúsenosti pri zaobchádzaní so zbraňami. Pátranie po ňom sa uskutočnilo aj v tureckom meste Konya, kde mal žiť niekoľko týždňov po návrate zo Sýrie, kým sa nepresunul do Istanbulu. V rámci pátrania bolo doteraz zadržaných najmenej 35 ľudí. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zadržali teroristu, ktorý zabíjal v nočnom klube Reina

Srbi chcú podľa Thaciho anektovať časť Kosova ako Rusi Krym

Špeciálne jednotky kosovskej polície nevpustili cez hranice vlak smerujúci z Belehradu pomaľovaný srbskými národnými farbami a s nápisom \'Kosovo je Srbsko\'.PRIŠTINA 16. januára (WebNoviny.sk) - Srbsko chce ovládnuť časť územia na severe Kosova, rovnako ako Rusko v roku 2014 anektovalo Krym patriaci Ukrajine. Vyhlásil to v pondelok kosovský prezident Hashim Thaci (na snímke) v súvislosti s kauzou srbského vlaku zadržaného na hraniciach Kosova. Špeciálne jednotky kosovskej polície v sobotu nevpustili cez hranice vlak smerujúci z Belehradu pomaľovaný srbskými národnými farbami a s nápisom "Kosovo je Srbsko". Odporúčame: Vlak do Kosova spôsobil roztržku, Srbi hrozia armádou Podľa kosovského prezidenta mal byť tento "provokatérsky" vlak pre Srbsko zámienkou, aby mohlo vojensky zasiahnuť a anektovať severnú oblasť Kosova. V nej žije okolo 50.000 etnických Srbov, ktorí odmietajú uznať nezávislosť Kosova a chcú byť opäť pod správou Belehradu. "Srbsko má v úmysle využiť tento vlak, ktorý bol dotovaný Ruskom, aby najprv severnú oblasť Kosova zabralo a potom ... pripojilo k Srbsku, podľa krymského modelu," povedal Thaci v rozhovore pre Reuters. Vo svojom vyjadrení narážal na ukrajinský polostrov Krym, kde žije množstvo etnických Rusov, ktorí po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 namiesto novovzniknutej nezávislej vlády v Kyjeve naďalej pociťovali lojalitu k Moskve. Srbský prezident Tomislav Nikolič v súvislosti so sobotným incidentom obvinil kosovské vedenie z podnecovania vojnového konfliktu. Srbsko naďalej neuznáva suverenitu Kosova, svojej bývalej provincie, ktorá v roku 2008 jednostranne vyhlásila samostatnosť. Vyše 90 percent populácie Kosova tvoria obyvatelia albánskeho pôvodu. Suverenitu Kosova uznali USA a väčšina členských krajín EÚ. Srbsko, Rusko, ani Slovensko kosovskú nezávislosť dosiaľ neuznali. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Srbi chcú podľa Thaciho anektovať časť Kosova ako Rusi Krym

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Recept dňa

Hovädzie na karí korení

30 dkg zadného hovädzieho
2 malé zemiaky
½ l vývaru
2 ČL solamylu
2 PL oleja
1 cibuľa
1 - 2 papriky
2 ČL karí korenia
1 paradajka
soľ

Zemiaky očistite, pokrájajte na tenšie kolieska a varte asi 5 min. Nechajte ich dobre odkvapkať a dajte bokom. Cibuľu očistite, nakrájajte nadrobno a opražte na oleji. Pridajte papriku nakrájanú na kocky a za stáleho miešania opražte až je paprika skoro hotová. Preložte do misky. Na panvicu pridajte olej, pridajte mäso nakrájané na tenké rezance a karí korenie. V miske zmiešajte vývar, solamyl a soľ a omáčku nalejte do panvice, dobre zamiešajte a varte až kým mäso nebude mäkké. Pridajte zmes cibule a papriky, uvarené papriky a paradajky pokrájané na kocky a ešte chvíľu povarte. Podávajte s ryžou.

Dobrá rada

V tvojej izbe zhasne sviečka

a únava sadne ti na viečka,vtedy ako anjel k tebe priletím na vlásky ťa pohladím nakloním sa máličko a pobozkám ťa na líčko...

Stavebník

Požiarna bezpečnosť v bytových domoch a skryté hrozby

Požiarna bezpečnosť je jedným zo základných požiadaviek kladených na stavbu, respektíve na jej zhotovenie či rekonštrukciu. Pod pojmom požiarna bezpečnosť stavby je nutné si predstaviť súbor faktorov, ktorých výsledkom je bezpečnosť osôb, a ďalej prevedenie stavebných konštrukcií vrátane technických a technologických zariadení objektu vzdorujúcich ohňu po dobu určenú v závislosti na požiarnom riziku.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang